ÜST REKLAM

logo

reklam
05 Aralık 2016

HER BİREY BİR ENGELLİ ADAYIDIR

bayram-bey

HER BİREY BİR ENGELLİ ADAYIDIR

Hatay Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bayram Kerkez, engelliliğin doğuştan veya sonradan herhangi bir hastalık veya kaza sonucu bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yetilerini çeşitli derecelerde kaybetmiş, normal yaşamın gereklerine uyamama olarak tanımlandığını belirtti.

Kerkez, yayınladığı mesajda, şunları söyledi:

“Engelli olmak, insanlığın ortak sorunudur. Bu nedenle Birleşmiş Milletler 1992 yılında aldığı bir kararla, 3 Aralık gününü ‘Dünya Engelliler Günü’ olarak ilan etmiştir. Dünya nüfusunun yaklaşık %15’i- bir milyardan fazla kişi, çeşitli engellilik durumuna sahiptir.  Ülkemizde ortopedik, görme, işitme, dil ve konuşma ile zihinsel engellilerin oranı yaklaşık dört milyon beş yüz bindir. Bu sayının bir milyon beş yüz binini çocuklar oluşturmaktadır.

Engelliliğin önlenmesinde ev, iş ve trafik kazalarından korunmak, gerekli tedbirleri almak, gebelik dönemi, doğum ve doğum sonrasında alınacak tedbirler ile engellilik büyük oranda önlenebilmektedir. Gebeliklerin planlanarak yapılması, gebelik öncesi dönemde annenin sağlık kontrollerini düzenli yaptırması, verilen ilaçların dışında ilaç kullanmaması ve doğumların hastane şartlarında yapılması önemlidir.

Engelliliğin önlenmesi amacı ile her bebeğimize;

-Yeni doğan İşitme Taraması

-Fenilketonüri,  Biyotidinaz ve Hipotiroidi, kistik fibrozis Taraması,

-Gelişimsel Kalça Displazisi Erken Tanı ve Tedavisi

-Hemoglobinopati taramaları,

-Retinopblastom, kırma kusuru ve ampliyopi gibi göz hastalıkları yönünden taranarak erken tanı ve uygun tedavi ile sağlıklı bireyler olarak hayat devam etmelerinin sağlanması amaçlanmaktadır.

Engelliliğin önlenmesinde, engellilere karşı gerekli tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerinin sunulmasında, bireylerin engellilikle ilgili farkındalığının artırılmasında ve engellilerin kendi haklarının bilincine varmasında, sağlık sektöründen, eğitim sektörüne kadar pek çok sektörün işbirliği içinde olması çok önemlidir. Engelliler için yaptıklarımızı aslında kendiniz için yaptığımızı unutmayalım. Çünkü her birey bir engelli adayıdır.”

 

 

Share
835 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?