ÜST REKLAM

logo

reklam

BAŞKANLA HALAY MI ÇEKSEYDİK? – Ümit Sağaltıcı


Ümit Sağaltıcı
deneme01@hotmail.com

 

Sayın Belediye Başkanı uzun süre Başkanlık koltuğunda oturdu.  Arkasında yerel ve bölgenin egemenleri ve sermaye grupları vardı. Bu karanlık güçlerin ve sermayenin güdümünde ki soldan çark etmiş olanlarla Liberalizmi bir kurtuluş seçeneği gibi halkımıza sunan sözüm ona Samandağ beyleri, Başkan Mithat Nehir’in sürekli arkasında durarak Sayın Mithat Nehir’e övgüler, methiyeler düzdüler, sırtını sıvazladılar.

Sonuç olarak iki dönemdir halk düşmanı politika ve uygulamaların, sanki demokrasinin bir gereğiymiş gibi yerel basında ve yandaş televizyonlarda propagandası yapıldı.

Gerçekler tabiî ki de ortadaydı ama halkın önemli bir kesiminin gözleri boyanmış, adım adım yoksulluğa sürüklenen Samandağlı işçi, işsiz yoksul kesimin gerçeği görmesi engellendiği gibi Samandağ gayya kuyusunun içine itilmişti.

Samandağ Belediyesi Mayıs ayı meclis toplantı gündeminin ikinci maddesi ”2016 Mali Yılı Gelir ve Gider Kesin Hesabinin görüşülüp karara bağlanması. Duyanda sanır ki, Belediye yönetimi Kuşalanı’nın da toplandığına göre ”Demokratikleşe Paketi” ile kamu adına, tüm Samandağ halkını kucaklayan bir çalışmayı hayata geçirecekler. Samandağ Belediyesi’ni katrilyon borç batağına sokacak plana bir kez daha şahit olduk.

Meclis toplantısının gündemi oldukça yüklü. Ekonomi Samandağ’ında giderek Suriye savaşına bağlı olarak kötüleşirken Belediye olarak en ufak bir iyileştirme, esnafın, köylünün, fakir fukaranın durumunun ne olacağına dair Belediye Meclis Gündeminiz de yer yok. Dolayısıyla toplumun ateşini düşürmek mümkün olmayacak.

Biz biliyoruz ki sorun sistem ölçeğinde olduğu kadar, sizin belediye yönetimi de bu sistemin içinden beslenmektedir.

Uluslar arası belgeler vurgulanan ‘Evrensel değerler’ ve demokrasi yasası, Türkiye gazetecilik ahlak bildirgelerinde de önemli yer tutar. Çağdaş Gazeteciler Derneği ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin tüzük ve bildirgelerinde gazeteciler demokrasiyi, halkların eşitliğini ve kardeşliğini savunmakla da yükümlü kılınmışlardır.

Yani Meclis toplantısına dair sözlerimiz, yazılarımız, kişisel bir durum değil gazetecilik görevimizdir.

İller Bankasından (hazineden) istenilen paraları da, başka bankalardan alacağınız, talep ettiğiniz paraları da halk adına sorgularız, eleştiririz. Ve gene diyoruz belediyenin tün girdi ve çıktılarını (hizmet alınlarında işin niteliği ile beraber) verin çarşaf çarşaf yayınlayalım. Sizin şeffaflık ilkeniz, bizim de tarafsızlık ilkemiz bunu gerektirir.

Daha geniş bir tanımla:

Eleştirel iletişim araştırmaları medyaya atfedilen haberdar etme ve denetleme, yani DÖRDÜNCÜ GÜÇ  (kamu gözcülüğü)  misyonunun, kapitalizmin tarihi boyunca piyasanın ve sınıflar mücadelesinin izin verdiği ölçüde gerçekleşebildiğini göstermektedir. Kapitalizm de Medyanın işlevi, öne sürüldüğü gibi hakikati temsil etmek değil, egemen sınıf ideolojisini (yani sizlerin) yeniden üretmek ve alt sınıflar nezdinde meşrulaştırmak, gönül rızası ile benimsenmesini sağlamaktır.

İşte biz Samandağ medyasının bu tanıma uygun kirli bulanık Ayna’sı olmayacağımız andımızdır.

İlkesel duruşumuzdan ‘ Adaletsiz, hukuksuz, yıldırma ve sindirme politikalarınıza asla boyun eğmeyeceğiz. Asla yenikte düşmeyeceğiz.

Siz gerçekleri vuruyorsunuz!

Biz de gerçekleri yazıyoruz!

Gündeminiz hayli yüklü dedik, biri hariç 7 maddelik gündem. İşin içinde kadastro var, Plan tadilat taleplerinin görüşülüp karara bağlanması var.

4.4 2017 tarih ve 36 sayılı meclis kararıyla imar komisyonuna havale edilen tadilat dosyası ile ilgili imar komisyon raporunun görüşülüp karara bağlanması.

Bizim söylediklerimizden yazdıklarımızdan daha fazlası sokakta konuşuluyor Sayın Başkan!

Şimdi bize yaptığınız gibi sokaktaki insanımıza da ‘suç duyurusunda mı’ bulunacaksınız?

Sokakta, sık sık yolsuzluklardan, rüşvetten, ihale vurgunlarından, hazine ve de belediye arazilerini talan etmekten, Belediye’yi borçlandırıp trilyon vurgunları gözümüzün içine baka baka pay ediyorlar diyen Samandağlıları ne yapacaksınız. Yargı yolu yetmezse ‘Abdullah Cömert’in huzurunda (alanda) asacak mısınız?

Haydi söyleyin asacak mısınız?

Suç duyurusuymuş!

Ney imiş suçumuz arkadaşlar, bir bilen var mı?

Ney imiş belediye Başkanına çok söz söylüyor muşuz, insan haklarını ihlal ediyormuşuz, hakaret ediyormuşuz, ‘haber verme amacını aşan, haber içeriği ile bağlantısı olmayan küçültücü, yanıltıcı, değerlendirmeler ile var olmayan fiil isnatları içeren haber ve yazılarda haber verme hakkından söz edilemez’ miş.  Sayın avukat hakkımızda yapılan suç duyurusunda Başkan Nehir’i öyle savunmuş.

Şimdi desem ki, çok değerli avukat kardeşim, hak ve adalet için sorsam; ilçemizde 75. yıl parkı etrafında gerçekleşen parkomat uygulamasının iptali ile ilgili 2015 yılında Umke komisyonundaki 23 imzacıya rağmen, bu alandaki parkomat uygulaması neden hala sürüyor? Diye sorsam. Yine suç işlemiş olur muyum?

Bu konuda mı, haksız suçlama, belgem mevcut, yayına girecektir. Benim asıl merak ettiğim 23 imzacının parkomat uygulaması kaldırılsın imzasına hangi güç ile rest çekildiğidir. Bunca şey gözlerimizin önünde iken Avukat Bey kardeşim, ne yapsaydık? Başkanla halay mı çekseydik?

Yaparsak bunu evimizin kapısından dışarı nasıl çıkarız! ‘Bu gazete sizin göremediğiniz haksızlığa dur diyerek hakkınızı savunacak ‘ diye söz verdiğimiz onca Samandağlı kardeşimize borcumuzu nasıl ödeyeceğiz! Onu hiç düşünmüyor musunuz?

Bizim hizaya gelecek bir durumumuz yoktur.

Uzatmayalım, Samandağ’da insanların durumu iyi değil. Çığ gibi işsizler ordusu var.

Esnaf karanın da kara düşünceler içine hapsedilmiş durumda. Köylerimize, Gözeneye baksam gözüm kör, yüreğim harap olur. Koyunoğlu’na, Mızraklıya baksam yüreğim dağlanır. İlçenin mahallelerinde bir dolaşsam kan ağlarım kan; daha ne deyim sana Bay Başkan!

 

Share
1192 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • YOLSUZLUKLARIN KİLOMETRE TAŞLARI

  15 Ocak 2020 Genel, Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Asaf Hişmi BEL – BİR AŞ.’ye bulaşmayan kişilerin sayısı azdır. BU şirketle yapılan iş ve işlemlerin fiyat belirlemesi iki türlü. Hesabı kitabı yok. Şirket lehine sonuçlar çıkartılmaya çalışılmıştır. Toplumsal çıkar, ikinci plana atılmıştır.  Şirket kar etsin diye Asliye Hukuk Hâkimliğine sunulan Bilirkişi Raporu sahtedir. Mahkemeyi olumsuz yönden etkilemeye çalışılmıştır. Raporda kullanılan veriler sahtedir. Kıymet takdir komisyonu da sahte bedel takdiri yapmıştır. İşin aslına geçelim. BEL – BİR AŞ.’ye kat karşılığı olmak üze...
 • DOĞAL YAŞAMDAN KOPUNCA

  13 Ocak 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Yaşanacak bir tek ömrümüz var. Onu da uzun ve mutlu yaşamak için sağlıklı olmak gerekiyor. Oysa günümüz insanı çok erken, hatta küçücük yaşlarda kanser, kalp, şeker, tansiyon, obezite sorunlarıyla sarmalanıyor. Paketlerle ilaç, antidepresanlar, antibiyotikler yanımızdan ayırmadığımız aksesuarlarımız oldu. İnsan ömrü uzadı, evet uzadı ama, ne pahasına. Sağlıksız, hastalıklı, bir gün bile kullanmadığımızda ölümümüze neden olabilecek ilaçlara mahkum bir yaşam. Neden bu hale geldik: Doğadan uzaklaştıkça, bizi...
 • RANTIN ŞEYTANİ YÖNÜ ( 2 )

  13 Ocak 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Asaf Hişmi 2 – 03.05 1991 tarih ve 11 sayılı Samandağ Belediyesi, Belediye Meclis Kararında rantın şeytani yönü, sırıtır derecede görünüyordu. BEL – BİR A.Ş.’ne Projesiz, ihalesiz  (resmi belgelerde belirtildiğine göre: 1991 yılı Birim fiyat tariflerine göre İhale Bedeli: 20.000.000 TL) iş vermek için bu şirkete kamu kurumu olarak tanıttılar. Belediye encümen ve belediye meclis kararlarında böyle tanıtılmıştı. Kamu kurumu olmayan, Kamu kurumu niteliğini taşımayan ve maliye bakanlığından uygun görüş almayan bu şirketin ödenmiş serma...
 • İKİ GÜNÜ EŞİTLEMEK BİLE ARTIK HAYAL OLDU

  10 Ocak 2020 Köşe Yazıları, Yerel

  Gönül ister ki hep olumlu şeyler yazalım. Kimsenin moralini bozmayalım ama bu günümüz yarınımız hakkında ciddi endişeler taşıyor ve hiçbir düzelme emaresi görmüyorsak, elbette ki gerçekleri dile getirmek, rayından çıkmış olan treni yeniden rayına sokmak için tavsiyelerimizi ifade etmek boynumuzun borcudur. Birilerinin yaptığı gibi yanlışları görmezden gelip yanlış yapanların şakşakçılığını yapıp hızla yaklaştığımız kötü sonun oluşturacağı deprem ve tusunamileri gizlemeye çalışabiliriz ama bunun kime ne faydası olacak ? Son mesajın t...