ÜST REKLAM

logo

reklam

BAŞKANLA HALAY MI ÇEKSEYDİK? – Ümit Sağaltıcı


Ümit Sağaltıcı
deneme01@hotmail.com

 

Sayın Belediye Başkanı uzun süre Başkanlık koltuğunda oturdu.  Arkasında yerel ve bölgenin egemenleri ve sermaye grupları vardı. Bu karanlık güçlerin ve sermayenin güdümünde ki soldan çark etmiş olanlarla Liberalizmi bir kurtuluş seçeneği gibi halkımıza sunan sözüm ona Samandağ beyleri, Başkan Mithat Nehir’in sürekli arkasında durarak Sayın Mithat Nehir’e övgüler, methiyeler düzdüler, sırtını sıvazladılar.

Sonuç olarak iki dönemdir halk düşmanı politika ve uygulamaların, sanki demokrasinin bir gereğiymiş gibi yerel basında ve yandaş televizyonlarda propagandası yapıldı.

Gerçekler tabiî ki de ortadaydı ama halkın önemli bir kesiminin gözleri boyanmış, adım adım yoksulluğa sürüklenen Samandağlı işçi, işsiz yoksul kesimin gerçeği görmesi engellendiği gibi Samandağ gayya kuyusunun içine itilmişti.

Samandağ Belediyesi Mayıs ayı meclis toplantı gündeminin ikinci maddesi ”2016 Mali Yılı Gelir ve Gider Kesin Hesabinin görüşülüp karara bağlanması. Duyanda sanır ki, Belediye yönetimi Kuşalanı’nın da toplandığına göre ”Demokratikleşe Paketi” ile kamu adına, tüm Samandağ halkını kucaklayan bir çalışmayı hayata geçirecekler. Samandağ Belediyesi’ni katrilyon borç batağına sokacak plana bir kez daha şahit olduk.

Meclis toplantısının gündemi oldukça yüklü. Ekonomi Samandağ’ında giderek Suriye savaşına bağlı olarak kötüleşirken Belediye olarak en ufak bir iyileştirme, esnafın, köylünün, fakir fukaranın durumunun ne olacağına dair Belediye Meclis Gündeminiz de yer yok. Dolayısıyla toplumun ateşini düşürmek mümkün olmayacak.

Biz biliyoruz ki sorun sistem ölçeğinde olduğu kadar, sizin belediye yönetimi de bu sistemin içinden beslenmektedir.

Uluslar arası belgeler vurgulanan ‘Evrensel değerler’ ve demokrasi yasası, Türkiye gazetecilik ahlak bildirgelerinde de önemli yer tutar. Çağdaş Gazeteciler Derneği ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin tüzük ve bildirgelerinde gazeteciler demokrasiyi, halkların eşitliğini ve kardeşliğini savunmakla da yükümlü kılınmışlardır.

Yani Meclis toplantısına dair sözlerimiz, yazılarımız, kişisel bir durum değil gazetecilik görevimizdir.

İller Bankasından (hazineden) istenilen paraları da, başka bankalardan alacağınız, talep ettiğiniz paraları da halk adına sorgularız, eleştiririz. Ve gene diyoruz belediyenin tün girdi ve çıktılarını (hizmet alınlarında işin niteliği ile beraber) verin çarşaf çarşaf yayınlayalım. Sizin şeffaflık ilkeniz, bizim de tarafsızlık ilkemiz bunu gerektirir.

Daha geniş bir tanımla:

Eleştirel iletişim araştırmaları medyaya atfedilen haberdar etme ve denetleme, yani DÖRDÜNCÜ GÜÇ  (kamu gözcülüğü)  misyonunun, kapitalizmin tarihi boyunca piyasanın ve sınıflar mücadelesinin izin verdiği ölçüde gerçekleşebildiğini göstermektedir. Kapitalizm de Medyanın işlevi, öne sürüldüğü gibi hakikati temsil etmek değil, egemen sınıf ideolojisini (yani sizlerin) yeniden üretmek ve alt sınıflar nezdinde meşrulaştırmak, gönül rızası ile benimsenmesini sağlamaktır.

İşte biz Samandağ medyasının bu tanıma uygun kirli bulanık Ayna’sı olmayacağımız andımızdır.

İlkesel duruşumuzdan ‘ Adaletsiz, hukuksuz, yıldırma ve sindirme politikalarınıza asla boyun eğmeyeceğiz. Asla yenikte düşmeyeceğiz.

Siz gerçekleri vuruyorsunuz!

Biz de gerçekleri yazıyoruz!

Gündeminiz hayli yüklü dedik, biri hariç 7 maddelik gündem. İşin içinde kadastro var, Plan tadilat taleplerinin görüşülüp karara bağlanması var.

4.4 2017 tarih ve 36 sayılı meclis kararıyla imar komisyonuna havale edilen tadilat dosyası ile ilgili imar komisyon raporunun görüşülüp karara bağlanması.

Bizim söylediklerimizden yazdıklarımızdan daha fazlası sokakta konuşuluyor Sayın Başkan!

Şimdi bize yaptığınız gibi sokaktaki insanımıza da ‘suç duyurusunda mı’ bulunacaksınız?

Sokakta, sık sık yolsuzluklardan, rüşvetten, ihale vurgunlarından, hazine ve de belediye arazilerini talan etmekten, Belediye’yi borçlandırıp trilyon vurgunları gözümüzün içine baka baka pay ediyorlar diyen Samandağlıları ne yapacaksınız. Yargı yolu yetmezse ‘Abdullah Cömert’in huzurunda (alanda) asacak mısınız?

Haydi söyleyin asacak mısınız?

Suç duyurusuymuş!

Ney imiş suçumuz arkadaşlar, bir bilen var mı?

Ney imiş belediye Başkanına çok söz söylüyor muşuz, insan haklarını ihlal ediyormuşuz, hakaret ediyormuşuz, ‘haber verme amacını aşan, haber içeriği ile bağlantısı olmayan küçültücü, yanıltıcı, değerlendirmeler ile var olmayan fiil isnatları içeren haber ve yazılarda haber verme hakkından söz edilemez’ miş.  Sayın avukat hakkımızda yapılan suç duyurusunda Başkan Nehir’i öyle savunmuş.

Şimdi desem ki, çok değerli avukat kardeşim, hak ve adalet için sorsam; ilçemizde 75. yıl parkı etrafında gerçekleşen parkomat uygulamasının iptali ile ilgili 2015 yılında Umke komisyonundaki 23 imzacıya rağmen, bu alandaki parkomat uygulaması neden hala sürüyor? Diye sorsam. Yine suç işlemiş olur muyum?

Bu konuda mı, haksız suçlama, belgem mevcut, yayına girecektir. Benim asıl merak ettiğim 23 imzacının parkomat uygulaması kaldırılsın imzasına hangi güç ile rest çekildiğidir. Bunca şey gözlerimizin önünde iken Avukat Bey kardeşim, ne yapsaydık? Başkanla halay mı çekseydik?

Yaparsak bunu evimizin kapısından dışarı nasıl çıkarız! ‘Bu gazete sizin göremediğiniz haksızlığa dur diyerek hakkınızı savunacak ‘ diye söz verdiğimiz onca Samandağlı kardeşimize borcumuzu nasıl ödeyeceğiz! Onu hiç düşünmüyor musunuz?

Bizim hizaya gelecek bir durumumuz yoktur.

Uzatmayalım, Samandağ’da insanların durumu iyi değil. Çığ gibi işsizler ordusu var.

Esnaf karanın da kara düşünceler içine hapsedilmiş durumda. Köylerimize, Gözeneye baksam gözüm kör, yüreğim harap olur. Koyunoğlu’na, Mızraklıya baksam yüreğim dağlanır. İlçenin mahallelerinde bir dolaşsam kan ağlarım kan; daha ne deyim sana Bay Başkan!

 

Share
950 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TARAFSIZ BASINA FRANSIZ KALMAK

  29 Temmuz 2019 Dünya, Eğitim, Ekonomi, Emlak, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Otomotiv, Röportajlar, Sağlık, Siyaset, Spor, Teknoloji, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Halkımıza, İlçemiz kısa bir süre önce Evvel Temmuz etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Gazetemiz, halkın haber alma hakkını mümkün mertebe engellemeyerek, (gazetemizin yayınının engellenmesine rağmen) çoğu etkinliği yeri geldi canlı çekim ile uluslararası alana taşıdı, yeri geldi matbuat üzerinden okurlarla buluşturdu. Takdir edersiniz ki ilçede Evvel Temmuz Festivalini destekleyenler olduğu gibi kimi vatandaşımız, kültürden uzak, kimileri de özünden saptırılmış olarak değerlendirdi. Biz Samandağ AYNA’sı olarak her türlü görüşü eşit...
 • ŞEKER BEYNİ DE BİTİRİYOR

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Şeker ve trans yağlarla yüklü Amerikan diyetinin sadece fiziki sağlığı değil beynimizi de olumsuz etkilediği belirlendi. Oregon State Üniversitesi uzmanları tarafından fareler üzerinde gerçekleştirilen araştırma, şeker ve yağdan zengin diyetin bağırsak bakterilerini etkileyerek bilişsel esneklikte (cognitive flexibility) önemli kayıplara yol açtığını gösteriyor. Bilişsel esneklik, beynin iki farklı düşünceden diğerine geçme ve aynı anda iki farklı konuyu düşünme kabiliyeti olarak biliniyor. İnsanlarda bilişsel esneklik bozukluğu, ...
 • GELİN İNSANCIL DAVRANIP, EVRENSEL DÜŞÜNELİM

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Uzun zamandır Samandağ’ın da olup bitenleri sessizce seyrediyorum. Seçimden önce "Samandağ sevdası" havası esiyordu ! Şimdi menfaat havası esiyor! Şimdi durumu bir değerlendirelim. Samandağ’ın da neler oldu ne oluyor ?Birileri seçimden önce eski yönetime karşı cephe aldı, dernekler kurdu, komiteler, toplantılar düzenledi ve halkı toplayıp, kimisi vefadan kimisi de Samandağ sevdasından bahsetti. Seçime kadar sürdü bu düzenlemeler. Projelerde sunuldu. Şimdi seçim gitti, Sevda ve vefa bitti. Çatışmalar, sataşmalar ve hakaretler ba...
 • MİHRİCAN EVVEL TEMMUZ YALANI

  24 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Asaf Hişmi Mihrican Bayramı Farsların her zaman kutladıkları dini bayramlarıdır. Fars güneş yılının yedinci ayı olan Mihir ayının 16. Gününe rastlar. Yedi gün devam eder Mihir ayının 21’de son bulur. Mihrican Bayramı gece ile gündüzün eşit olduğu (Sonbahar ekinosu, Miladi takvimin 21 Eylül’lüne denk gelir. Temmuz ise Miladi takvimin yedinci ayıdır. Evvel temmuz denilen tarih, Fransız devriminin kuruluş tarihidir. Yani 14 Temmuz 1789 tarihinde Faransız devriminin başlangıç tarihidir. Fransızlar bu günü Ulusal bayram olarak kutlarlar. Bu...