ÜST REKLAM

logo

reklam

HDP: ‘TEKEBAŞI HALKININ YANINDAYIZ, SAVAŞ ACI VE GÖZYAŞIDIR’

HDP’den iki açıklama…

Samandağ HDP İlçe Örgütü adına Av. Adnan ERYILMAZ, Çarşamba günü Samandağ Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Tekebaşı mahallesi bazı sakinleri ve gençleri hakkında soruşturma başlatıldığını hatırlatarak,  Tekebaşı mahallesi sakinlerinin ve gençlerinin yanındaki yer alacaklarını belirtti. Av. ERYILMAZ konuşmasının devamında, ‘Savaşa Hayır’ dedi.

Hafta sonunda basına demeç veren Samandağ HDP İlçe Örgütü, açıklamasında “bilindiği üzere, Tekebaşı Mahallesi sakinleri ve gençleri, yaşadıkları yol sorununa dikkat çekmek için Samandağı Belediyesi bahçesinde son bulan bir protesto yürüyüşü düzenlemişlerdi. Belediye bahçesinde, belediye başkanı ve belediye yönetimi ile görüşmek ve yol sorununun neden giderilmediği ve ne zaman çözüleceğini öğrenmek isteyen Tekebaşı halkı muhatap bulamamış, Samandağı Belediyesi yönetimi ve Başkanı Mithat Nehir, halkın önüne çıkmamıştı.

Tekebaşı sakinleri ve gençlerinin gayet sakin ve hiçbir taşkınlığa mahal vermeyen protesto yürüyüşlerinden sonra Samandağı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmış ve yürüyüşe katılanlar hakkında 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü kanununa muhalefetten dava açılmıştır.

İnsanların, toz toprak, çamur içinde kalmasına neden olan, en temel hizmetlerini taşeron şirketler aracılığı ile olması gibi yerine getiremeyen belediye yönetimini uyarmak, yaşadıkları sorunlara dikkat çekmek ve sosyal belediyecilik anlayışının hayata geçmesi için hak arama bilinci ile hareket eden insanların anayasal haklarını barışçıl bir şekilde kullanmalarının suç teşkil etmediğine, etmeyeceğine inanıyoruz.

24.01.2018 Çarşamba günü 1. Duruşması yapılacak davanın takipçisi olacak,  Tekebaşı mahallesi sakinlerinin ve gençlerinin yanındaki yerimizi alacağız”ifadelerine yer verdi.

Acıların ve telafisi olmayan can kayıplarının yaşanmaması için “Savaşa Hayır” …

‘2011 yılından bu yana komşumuz Suriye’de süren iç çatışmanın, savaşın insanların başına nasıl felaketler getirdiğine çok yakından, yaşayarak tanıklık etmiş bir ülkenin insanları olarak, savaş istemediğimizi, sorunlarımızı müzakere yolu ile çözebileceğimize inanıyoruz’ ifadeleri ile sözlerini sürdüren Samandağ HDP İlçe Örgütü, “Biliyoruz ki, savaş, barış içerisinde rahatlıkla çözebileceğimiz sorunların katmerleşmesinden ve toplumun ruhsal travmalar yaşamasına sebebiyet vermekten başka bir sonuç doğurmayacaktır. Savaşın göç demek olduğunu, sefalet ve açlık demek olduğunu, 7 yıllık Suriye savaşından biliyoruz. Savaşın, acı ve gözyaşı olduğunu anlamak için savaşmaya gerek olmadığını, geleceğimiz olan çocukların, geleceğinin karanlığa gömülmesinden başka bir şey olmadığını düşünüyoruz.

Bütün halkların ve inançların bir arada kardeşçe yaşadığı bir coğrafyanın insanları olarak, sözün/kelamın gücüne inanıyoruz. Acıların ve telafisi olmayan can kayıplarının yaşanmaması için “Savaşa Hayır” diyoruz.

 

Haber-Foto: Ümit Sağaltıcı

Share
497 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?