HBB’den Uyarı; “YASAKLI IRKLARI SOKAĞA BIRAKMAYIN” « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

HBB’den Uyarı; “YASAKLI IRKLARI SOKAĞA BIRAKMAYIN”

Bu haber 18 Ocak 2022 - 18:38 'de eklendi ve 149 kez görüntülendi.

Hatay Büyükşehir Belediyesi, ‘yasaklı ırk’ olarak belirlenen köpeklerin kısırlaştırılması için harekete geçtiğini duyurdu.

HBB, Hayvanları Koruma Kanunu’na göre 14 Ocak’a kadar kısırlaştırılıp ve çip takılması gereken DogoArgentino, Amerikan Pitbull, Amerikan Staffordshire, Amerikan Bully, FilaBrasilerio ve JapaneseTosa  ırkları için kolları sıvadı.

HBB Sahipsiz Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, bu cins köpekleri besleyen ve imkânı sınırlı olan hayvanseverler için ücretsiz kısırlaştırma yapacağını açıkladı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan HBB Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Ahmet Kilisli, bu işlemler için son tarihin 14 Ocak 2022 olduğunun altını çizdi.

Kilisli konu üzerine yaptığı açıklamada, “Yasaklı köpekler, yasa gereği, kısırlaştırılması, mikro çiplenmesi ve aşılanması kaydıyla sahipleri tarafından beslenebilecek. Yasa sonrası bazı köpek sahipleri bu cinsteki hayvanlarını ya sokağa terk etti ya barınağımıza bıraktı. Biz de Başkanımız Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın öncülüğünde harekete geçtik” diyerek yasaklı ırkların sokağa bırakılmaması çağrısında bulundu.

Ücretsiz Kısırlaştırma İçin Son Gün 14 Ocak

Hayvanların sokağa ya da barınağa terk edilmesinin önüne geçmek için kısırlaştırma işlemlerini ücretsiz yapacaklarını da vurgulayan Kilisli, “Vatandaşlarımız hayvanlarını terk etmesin diye kısırlaştırma işlemlerini 14 Ocak’a kadar ücretsiz yapacağız. Hayvan sahipleri, kısırlaştırma sonrası il ve ilçe tarım müdürlüklerinde mikro çip taktırıp kuduz aşılarını yaptırmalıdır. Bu işlemler sonrası hayvanlarına bakabilecekler. Bunun dışında hareket edenler hakkında yasal işlemler yapılacaktır” ifadelerini kullandı.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı