HBB NEDEN SUSKUN? | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

HBB NEDEN SUSKUN?

Bu haber 29 Kasım 2019 - 9:17 'de eklendi ve 461 kez görüntülendi.

Sokak köpekleri saldırıları yeniden gündemde!

Son günlerde artan sokak köpekleri saldırılarına yenileri eklendi. Sokakların ciddi bir sorunu haline gelen sokak köpekleri konusunda çözüm için atılan net bir adımsa henüz yok. İlçemizde Hatay Büyükşehir Belediyesi uhdesinde olan Hayvan Barınağını soran vatandaşlar, ‘HBB Başkanı Lütfü Savaş, bu barınağı çalıştırmayacaksa, barınağı biz hayvanseverlere versin!” dediler.

İlçenin hizmet yoksunluğnu bir kenara bıraktıklarını belirten Vatandaşlar, “biz hayvanların zarar görmesini istemiyoruz. Ama bu tahlikeye de dur demek gerek. Trafik akışı sırasında, öğrencilerin dağıldığı zamanlarda bu hayvanların saldırmasından rahatsızız. İlçede bir çok noktada ne yazkıki görüntü aynı. Motor üzerinde mahallelmize saldıran köpekler, onların neredeyse ölümüne neden oluyordu.

Bugün bu vaka. Yine araca saldırmış dişlemişler. Ben merak ediyorum barınak neden var? Başkan Savaş, bu konu le ilgili ciddi profesyonel önlemler almazsa, bu saldırıların sonu olmayacak. İnsana, seyir halindeki motora saldırı sonrası Deniz’de Türbeye yakın bölgede park halindeki araca zarar veren köpeklere çare bulunmalı. Araç kaportalarını parçalamaya çalışan sokak köpeklerinin, bu durumu bize kaygı veriyor. Bu köpeklerin sokaklardaki artışına da engel olmak için ciddi önlemler şart. Bu artışın bir nedeni araştırılmalı, bir hevesle alınan köpekler bir süre sonra bakılamayınca, sahipleri tarafından da sokaklara terk ediliyor. Sokakta gıda bulmakta zorlanan ve insan şiddetine maruz kalan hayvanlar bir süre sonra saldırganlaşıyor.

Köpek sahipleri kayıt altında değil bu nedenle sahiplendikleri bir köpeği kolayca sokağa terk edebiliyorlar.

Daha fazla acının yaşanmaması için çözüm şart. HBB Başkanı Lütfü Savaş, makamında oturmuş kulakları tıkamış, biz sizin aracılığınızla seslenmek istiyoruz ‘Sayın Savaş, bu ilçeden oy aldınız. Siz bu ilçeye sorumlusunuz. Bizi görmezden gelemezsiniz. Bugün bir, yarın iki üçte karşınızda sizi sahiplenen bir halk bulmazsınız. İlçemize takındığınız bu  ego savaşını sonlandırın. Aksi bir durumda zararı siz göreceksiniz. 

Sokak köpekleriyle ilgili daha fazla acı haberin ajanslara düşmemesi için hayvanseverlerle birlikte hareket ederek çözüme yönelik adımlar atmanız şart.

Aksi taktirde, sokakta katledilmiş hayvan veya bir köpek tarafından saldırıya uğrayarak hayatı altüst olmuş mağdur haberlerinin son bulması çok olası görünmüyor” dediler.

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

afdah.info

voir films