HBB NE YAPMAYA ÇALIŞIYOR? - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

HBB NE YAPMAYA ÇALIŞIYOR?

Bu haber 09 Ağustos 2019 - 11:44 'de eklendi ve 48 kez görüntülendi.

Tek yön son bulmuyor! Esnaf kan ağlıyor! HBB reklam tabelasına %100 zam yapıyor…

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, hafta içinde ilçemize gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında oda başkanları ve esnafla bir araya geldi.

Samandağ Esnaf Odasında, oda başkanlarıyla gerçekleştirilen toplantıda esnafın genel durumu, talep ve şikayetleri konuşuldu ancak toplantının seyri vatandaşlara ve özellikle esnafa laf var icraat yok dedirtti!

“Esnafın Genel Durumu, Talep ve ŞikayetleriKonuşuldu Ama Çözüme Odaklı Hareket Yok”

Milletvekilleri Mehmet Güzelmansur, İsmet Tokdemir, Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz, CHP İlçe Başkanı Turgay Abacı’nın Başkan Savaş’a eşlik ettiği toplantıda Esnaflar adına konuşan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Refik Gümüşoğlu;“ana güzergahtaki esnaflarımız tabela vergisinde 100’de 100’e yakın bir zamla karşılaştılar bu konuyla alakalı esnafımız çok sıkıntılı, bunun gözden geçirilmesini talep ediyoruz. Ayrıca memleketteki başı boş köpekler son zamanlarda aşırı derecede insanımızı, esnafımızı çok rahatsız ediyor bununla ilgili bir çalışma yapılırsa gerçekten bizler çok rahatsız oluyoruz. Yolları sormuyoruz bu tek yönle ilgili düzeltilecek inanıyoruz. Ama Parkomat uygulamasının bir an evvel faaliyete geçmesini istiyoruz. Parkomat uygulamasının bir nebze de olsa trafik akışını rahatlatacak diye düşünüyoruz.” dedi.

Vatandaş ağlıyor, HBB Başkanı Savaş ninni söylüyor….

Lütfü Savaş dile getirilen sorunlardan tabela vergisi ile ilgili yetkinin Büyükşehir meclisinin yetkili komisyonlarında olduğunu, eskiden ölçümün göz kararı ile yapıldığını şimdi ise elektronik aletle ölçüm yapıldığını bu yüzden de çalışan veya belediye başkanının tasarrufunda olmadığını fiyatın pek farklı olmadığını doğru ölçüm yapıldığından kaynaklı olduğunu ifade etti. Sokak köpekleri konusunda ise kanun çerçevesinde hareket ettiklerini belirten Başkan Savaş “kanun bize sokakta bulduğunuz şekilde alın hastaysa iyileştirin, üretkense üretimini kesin, kısırlaştırın tedavisi bittiğinde aynı yere bırakın diyor. Bu soruna kanunun dışına çıkarak çözüm üretme şansımız yok. Kanun bu konuda elimizi kolumuzu bağlıyor.” dedi. Parkomat ve trafiğin yönü ile ilgili olarak UKOME’nin başının kendileri olduğunu ama yetkili bütün organlarla hareket ettiklerini istedikleri gibi karar alamayacaklarını belirtti. HBB Başkanı Savaş “Emniyetle, yerel belediye hemfikirse bu işi zorlaştırmayız.” dedi. Şu anki belediyenin olur verdiğini belirten Savaş emniyetin bu konuda çekince koyduğunun da altını çizdi. Esnaftan gelen sorulara da yanıt veren Başkan Savaş, Samandağ’ın merkezinin içme suyu şebekesinin yakında başlanacağını ifade etti.

Vatandaş adına soruyoruz, Özellikle yerel esnafın önemine vurgu yapıp bu durumun tam tersine bir tutum sergileyerek HBB ne yapmaya çalışıyor?

HBB Başkanını Kamuoyunu bilgilendirmeye davet ediyoruz!

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

afdah.info

voir films