HBB MECLİSİ KARAR ALDI « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

HBB MECLİSİ KARAR ALDI

Bu haber 15 Nisan 2022 - 12:43 'de eklendi ve 243 kez görüntülendi.

Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi 2022 yılı nisan ayı toplantısı Başkan Vekili Adnan Özkaya yönetiminde gerçekleştirildi. Meclis toplantısında, toplantının esas gündemine geçilmeden önce şoför esnafının mağduriyetleri ele alındı.

Özkaya, HBB Başkanı Lütfü Savaş’ın toplu taşıma esnafına nefes aldıracak bir çalışma yürüttüğünü ve konuyla ilgili yakın zamanda müjdeli haberin açıklanacağını bildirdi.

CHP’li meclis üyesi Murat Hayzaran da konuşmasında, EXPO açılışının kısa süre önce yapıldığını hatırlatarak dev organizasyonu “vizyon” olarak niteleyerek, Lütfü Savaş ile HBB idarecilerine teşekkür etti. Hayzaran, “Şoför esnafının akaryakıta gelen zamlar ve diğer fiyat artışları nedeniyle zor durumda olduğunu Başkanımız çok iyi biliyor. Özel çalışması kısa sürede tamamlanarak esnafa kalıcı bir nefes aldıracaktır” dedi.

Toplantıda görev süreleri dolan encümen üyeleri ve ihtisas komisyonu üyeleri seçildi. Seçimlerden önce CHP’li meclis üyeleri Murat Hayzaran ve Canan Karaciğer, komisyon üyelerinin seçimi ile ilgili bugüne kadar hata yapıldığını, meclis aritmetiğine göre İYİ Partili bir meclis üyesinin komisyonlarda yer alması gerektiğini ifade etti.

Hayzaran, oranlamanın yasalarda, yönetmeliklerde nasıl yapıldığını ve bu konunun oylamaya sunulmadan önce yeniden görüşülmesi gerektiğini söyledi.

Görüşmelerin ardından Millet İttifakı ve Cumhur İttifakı’nın ihtisas komisyonları için sunduğu isimler oy birliği ile kabul edildi.

Meclis gündeminde öne çıkan bir diğer konu da HBB’nin 2021 mali yılı faaliyet raporunun görüşülmesi oldu.

Denetim komisyonu üyesi Ali Mutlu 2021 yılında gelir bütçesinin yüzde 96, gider bütçesinin de yüzde 86 gerçekleştiğini ifade ederek HBB’nin önemli bir başarıya imza atarak denk bir bütçe oluşturulduğunu açıkladı.

Mutlu: İhalelerde Herhangi Bir Hata Yok. Hesapların Tamamı Sayıştay Ve Mülkiye Müfettişlerinin Denetiminde

Hatay Büyükşehir Belediyesinin 15 ilçede 2 milyondan fazla kişiye hizmet ettiğini söyleyen Mutlu, “Hem EXPO 2021 Hatay hem de hizmetler için yapılan ihalelerde herhangi bir usulsüzlük ya da hata olsaydı Sayıştay ve mülkiye müfettişleri itiraz ederdi. Hatay’ı doğru tanıtmak buraya gelecek turistleri olumlu etkileyecektir. EXPO’nun kente kazanımlarını görmezden gelmek doğru değildir” ifadelerini kullandı. Bazı meclis üyeleri de konuşmalarında cumhur ittifakına mensup bazı üyelerin EXPO alanlarını hiç görmeden eleştirdiğini belirterek herkesin Hatay’ın yararına yapılanları desteklemeleri gerektiğini ifade etti.

Cumhur ittifakı üyelerinin 2021 yılı faaliyet raporuna ilişkin eleştirilerinin, gerçekçi olmadığını ifade eden bazı meclis üyeleri, HBB’nin borç miktarının tüm iller içinde Türkiye’nin en büyük nüfusuna sahip 13’üncü il olan Hatay için normal seviyelerde olduğunu vurguladı.

“Denk Bir Bütçe Oluşturduk”

HBB Mali Hizmetler Daire Başkanı Gülseren Malcı gelir gider tablosunu bakıldığında denk bir bütçe oluşturduklarını söyledi. Artan maliyetler sebebiyle neredeyse tüm belediyelerin ek bütçe talebinde bulunduğunu belirten Malcı, “Öngördüğümüz bütçenin üstünde gelirimizin olması şehrimizin vergi vermedeki gücünü gösterir. Bu da şehrimiz için gurur kaynağıdır. 2021 yılında istediğimiz 200 milyon liralık borçlanma talebinin sadece 80 milyon lirasını kullandık. Denk bir bütçe oluşturduk” dedi.

Dörtyol’da Çevre Düzenlemesini HBB Üstlendi

Toplantıda ayrıca, Dörtyol’daki İlkkurşun İzcilik ve Spor Tesislerinin Çevre Düzenleme görevini HBB üstlendi. Hatay genelinde yeşil alanlar ve peyzaj çalışmaları için Park Bahçeler Dairesi’nin 2022 ve 2023 yılı bütçesinden ilgili daireye aktarma yapılmasına ilişkin madde de oy birliği ile kabul edildi.

Madde görüşülürken Daire Başkanı Murat Bayram, 465 bin metrekare yeşil alan ürettiklerini bunun da il için bir rekor olduğunu ifade etti.

Nisan ayı meclis toplantısının ikinci birleşimi 15 Nisan Cuma günü saat 15.00’te yapılacak.

Haber- Foto: Rizan Sağaltıcı