ÜST REKLAM

logo

reklam

HBB, kaş yapayım derken göz mü oydu? SAMANDAĞ BELEDİYESİ NE DEDİ?

Yaklaşan yaz mevsimi ile birlikte deniz ve sahillerde temizlik ve iyileştirme çalışmalarını arttıran Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) bu konudaki çalışmalarına bir yenisini daha ekledi! Dünyanın en uzun sahillerinden biri olan Samandağ sahilinin vatandaşlar tarafından güvenli ve temiz kullanılması gerekçesi ile Büyükşehir ekipleri, sahil kenarına bazı uyarı levhaları yerleştirdi. Ama tabelalarda yer alan ifadeler ilçemizde eleştiri dalgası yaratı! Konu ile ilgili Samandağ Belediye Belediye Başkanı Refik Eryılmaz Ne dedi?  

Tabelada yer alan ve güler misin ağlar mısın dedirten halkta öfke yaratan ifadeler şöyle; “çadır kurmak, ateş yakmak, mangal yakmak, masa sandalye açmak yasaktır.”   

Tabela çalışmaları ile ilgili HBB yetkilileri, amaçlarının görüntü ve çevre kirliliğinin önüne geçilmesi ile birlikte sahil ve denizin temiz kullanılması için önlem olduğu belirtilirken, vatandaşların bu konuda hassasiyet göstermesi gerektiğini belirttiler.

Vatandaşlar sosyal medya hesaplarından tepkilerini dile getirirken; “yakında sahilde de oturmak, denize bakmakta yasaklanır,  “Bir zamanlar akşam sahile inmek, Arapça şarkı söylemek de yasaklanmıştı. Peki ne oldu? On binlerce insan sahilde yel oldu, kum oldu, su oldu coştu, coşturdu …Vatandaşa ücretsiz tesis yaptınız da mı vatandaş çadır kurdu ? Şezlong koydunuz da mı sandalye / masa diye diretti? Park, mesire alanları yaratınız da mı? Vatandaş kumların üstünde mangal fantezisi üretti?”

“Dünyanın en tuhaf yasaklarına ülkemiz adına Samandağ ilçemizden katkı vermeye nail olduğumuz için yetkililere sonsuz teşekkürlerimizi sunarız efendim. Sandalyede oturmak yassah hemşerim!” vb. diyereksahilde asılan tabelayı mizahi bir dille eleştirdiler.

Konuya açıklık getiren İlçemiz Kaymakamı Murat Kütük, “Saygıdeğer Samandağlı hemşehrilerim; HBB başkanlığı tarafından hazırlanarak sahilde yerleştirilen tabela ile ilgili sosyal medyada yer alan yorumlar tabelanın mevcut hali ile bakıldığında son derece haklıdır. Ancak belediye başkanlığı görevlilerince hazırlanan yazıda kastı aşan ifadelerin yanlış anlaşılma sonucu olduğunu değerlendirmekteyim. Zira geçen günlerde basında da yankı bulan kararların dışında alınmış bir karar bulunmamaktadır. İlçemizde turizmin gelişmesi amacıyla alınacak önlemler, herkesin en sağlıklı bir şekilde sahillerimizden faydalanması amacına dönük olarak, ticari amaçlarla faaliyet gösteren şahısların sahillerimizde nargile sunumu, seyyar balık ekmek yapanlar, sahile masalar ve sandalyeler koymak suretiyle çeşitli sunumlarda bulunanlar için geçerlidir. Bunlara müsaade etmek binlerce dolar kira ödeyip, sigorta ve vergi veren esnaflarımıza da haksızlıktır. Ancak malumlarınız olduğu üzere 14 km lik sahilimiz dünya çapında bilinirliği olmanın yanında caretta carettaların ve aynı familyadan olmak üzere yeşil kaplumbağaların en önemli üreme sahalarından birisidir. Bu sebeple kumsal alanlarda mangal yakmanın sakıncası aşikardır.

Bu açıklamalar göz önüne alınarak tabi ki vatandaşlarımız bireysel olarak çadır kurabilir, masasını sandalyesini alarak sahillerimizde çaylarını yudumlayabilirler. Ayrıca önümüzdeki zamanlarda yapacağımız düzenlemelerle siz değerli vatandaşlarımızın çok daha kaliteli ve sağlıklı bir tatil ve dinlenme imkanına kavuşmanızı sağlamak bizlerin görevidir. Tüm hemşerilerimize ve Samandağ sevdalılarına saygıyla duyurulur” ifadelerine yer verdi.

Konu ile ilgili gazetemizin ulaştığı Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz, tabelaların içeriği hakkında daha evvel haberdar olmadığına dikkat çekerken, Samandağ Kaymakamlığının ilçe sahilinde düzenleme talebi içerikli dilekçesinin, HBB ve Samandağ belediyesine ulaşması ile beraber gerekli çalışmanın başlatıldığına dikkat çekti.

Samandağ Belediye Başkanı Av. Eryılmaz, “takdir edersiniz ki okulların kapanması ile beraber sahilimiz yoğun bir kitleyi ağırlıyor. Sahil kenarında mangal ve ateş yakılmaması kaplumbağa üreme alanlarının mevcudiyeti açısından doğru bir girişimdir. Ancak masa ve çadır koyulmaması uyarısı bu işi ticari amaçla yapanlar ile ilgilidir. Bunu yapacak vatandaşın belediyeden izin alması yeri kiralaması gereklidir. O alanı ancak bu şekilde kullanabilirler. Tabelada kullanılan ifade bu işi ticari amaçla yapanlar için yazılmıştır.

İlçemizde bazı kişiler kendini altın madeni bulmuş gibi kendilerini göstermişler.  

Sahillerimiz, halkımızın ortak kullanımına açıktır. Dolayısıyla herkesin kullanabileceği alanlardır. Vatandaşın rahatça kullanabilecekleri bu yerleri, rahat kullanıma engel olacak şekilde; mangal veya ateş yakarak kullanmak kesinlikle doğru değildir. Biz halkımızın huzuru için çaba sarfediyoruz. Bu vatandaşın masa kuramayacağı, çadır kuramayacağı anlamı taşımıyor. Vatandaşımız istediği zaman sandalyesini, masasını, çadırını orada kurabilir, kilimini açabilir. Ama mangal veya ateş yakması doğru değil! Bu halkımızın ortak kullanımını daha rahat sağlayabilmek için gerekli bir çalışmaydı! Mevcut tabelalarımız sökülüyor ve gerekli düzenleme yapıldıktan sonra yeniden asılacak. Tabelalarımızda mangal ve ateş yakma üzerine uyarılar yazılacak” dedi.

Share
100 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?