HAYVANCILIK'TA YERLİ ÜRETİME GEÇMELİYİZ! - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

HAYVANCILIK’TA YERLİ ÜRETİME GEÇMELİYİZ!

Bu haber 03 Ekim 2018 - 8:27 'de eklendi ve 184 kez görüntülendi.

 

Veterinerler Odası, Çevre Koruma Derneği ve Tabipler Odası İskenderun Limanı’na sıkça gelen Anguslar ve etkileri konusunda bir basın toplantısı düzenlediler.

İskenderun Çevre Koruma Derneği Başkanı Nermin Yıldırım Kara, “Gerçekleştirilen canlı hayvan ithalatlarının ülkemiz hayvancılığına yaratacağı olumsuz etki açıktır. Esas olan son yıllarda yıkıma uğratılan tarım ve hayvancılık politikalarının tekrar düzenlenmesi, damızlık ve hayvan üretimi yeniden destek ve teşvik edilerek yerli üretime geçilmesidir. Ancak kısa vadede ülkemizin et ihtiyacını karşılamak üzere canlı hayvan ithalatı devam edecek ise çevre ve insan sağlını koruyan tedbirler alınmalıdır” dedi.

Kara ortak açıklamada, “T.C Hatay Valiliği Çevre ve Şehircilik İl müdürlüğünün İskenderun Çevre Koruma Derneğine verdiği cevapta ‘’gelen şikayetler üzerine yerleşim yerlerinden uzakta, alternatif limanlarda gemilerin tahliyesinin yapılması konusunda bakanlığımıza görüş yazısı yazılmıştır” şeklinde ifade kullanılmıştır. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme bakanlığının, deniz ve iç sular düzenleme genel müdürlüğünün yayınladığı tebliğ ile İskenderun liman sahası genişletilmiştir. Dolayısıyla söz konusu sevkiyatların meskun mahal ve yerleşim alanlarının daha uzağındaki limanlardan yapılması çevre ve insan sağlığı açısından yararlı olacaktır. Yukarıda da izah ettiğimiz üzere siyasi iradeden beklentimiz bir an önce ülkemizde hayvancılığının geliştirilmesi ve tekrar kendi ihtiyacımızı karşılayacak düzeye gelebilecek politikalar oluşturması ile birlikte kısa vadede canlı hayvan sevkiyatlarının bundan sonra kent merkezinden uzak limanlardan yapılması, hayvanların sıkı veteriner kontrolünden geçmeleri, dezenfeksiyon işlemlerinin yapılması, karantina sürelerine dikkat edilmesidir. Asıl olan toplumun sağlıklı yaşam hakkıdır” dedi.

 

Haber Merkezi