HAYVANA ŞİDDET UYGULAYANA ZORUNLU ISLAH! - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

HAYVANA ŞİDDET UYGULAYANA ZORUNLU ISLAH!

Bu haber 04 Ekim 2017 - 10:28 'de eklendi ve 40 kez görüntülendi.

Bilindiği gibi 4 Ekim günü tüm dünyada ‘Hayvanları Koruma Günü’ olarak kutlanır. Türkiye’de hayvan hakları konusunda çalışma yapan tek konfederasyon olan HayKonfed – Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu’nu oluşturan en büyük federasyon olan AnadoluFed – Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu Anadolu’nun dört bir yanında çalışmalar yapmakta. 4 Ekim günü çok özel bir gündür…

 

Hayvanlara şiddet uygulayan kişiler incelendiğinde büyük çoğunluğunun ceza ehliyeti yerinde ve akıl sağlığı bozuk olmayan insanlar olduğunu söyleyen Psikiyatrist Uzmanlar, bu kişilerin tedaviye değil, zorunlu ıslaha yani rehabilitasyona ihtiyaçları olduğunun altını çizdiler.

Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu tarafından 1931 yılında ilan edilen 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde hayvanların korunmasına yönelik farkındalık çalışmaları yürütülüyor.

Uzmanlar, hayvana şiddet uygulayan kişilerin kişilik bozukluğu içinde olduğunu ve empati becerilerinin gelişmediğini belirterek bu kişilerin 3 genel ortak özelliğe sahip olduğunu söyledi.

Acıma ve merhamet duyguları gelişmemiş kişiler…

Uzmanlar, bu kişilerin acıma duygularının gelişmediğini yani merhametsiz olduklarını, başkalarının hakkına saygı duymayarak sorumsuzca hareket ettiklerini, yalan söylemeye yetkin ve suça elverişli kişiler olduğunu açıkladı. Bu konuda önemli bir uyarıda bulunan Tarhan, hayvana şiddet uygulayan kişilerin evlenince eşine ve çocuklarına da aynı şekilde davranacağını bu nedenle toplumun ve yakın çevresinin bu kişilere mutlaka tavır koymaları gerektiğini kaydettiler.

Dünyada hayvana şiddet artıyor…

Tüm dünyada hayvana şiddet olaylarında bir yükseliş olduğunu söyleyen Uzmanlar, “Egoyu kutsallaştıran eğitim sistemleri haz peşinde koşmayı yüceltiyor. Zevk için hayvanlara eziyet eden gençler, okula silah götüren gençler artmaya başladı. Duygusal zekâ çalışmalarını pozitif psikoloji eğitiminde vererek çözüm bulmaya çalışılıyorlar. Gelişmiş ülkelerde bağışlayıcılık, minnettarlık, şefkatli olmak gibi modüllerle eğitim verme örnekleri var. Özellikle çocuk ıslah evleri bu anlamda önemli. Ayrıca tedavide bilimsel yöntemlerde mevcut” diye konuştu.

Şiddete meyilli insanın tedavi olmayı istemesi ile sürecin kolaylaştığını dile getiren Uzmanlar, tedavi aşamasında öncelikle durumun bir hastalıktan kaynaklanmadığının belirlenmesi gerektiğini ifade ettiler. Özellikle erkeklerde agresyon duygusunun örtülü depresyona bağlı ve doğru ilaçla düzelebileceğini kaydeden Uzmanlar, “Kadınların engellendiğinde duygu ifade dili ağlamak, erkelerin ise engellendiğinde duygu ifade dili genellikle öfke oluyor” ifade ettiler.

Çocuklukta şiddet kurbanı kişiler daha çok şiddet uyguluyor…

Hayvana şiddetten zevk alanların genellikle çocukluk dönemlerinde çoklu travması olan şiddet kurbanı kişiler olduğunu sözlerine ekleyen Uzmanlar, “Birikmiş öfke beyinde dopamin, endorfin gibi haz hormonları salgılatır. Hatta kendi kendini kesen kişiler acı duymadıkları gibi morfin almış gibi olurlar. Maalesef öğrenilmiş şiddet davranışı ters psikoloji ile düzeltilir. “Yap bunun sonucunda şunu yaşa, bedel ödemek seni bekliyor” diyerek davranışlarının doğal sonucunu yaşatmak gerekmektedir.” açıklamasını yaptılar.

Hayvanlara şiddetin ağır psikiyatrik bozuklarda görülme nedeninin genellikle sanrısal algılama denilen algı bozukluğu gerçekleştiğini belirten Uzmanlar, bu kişilerin iyi kötü, dost düşman, güvenilir güvenilmez gibi beyinsel algılamalarının bozulmuş olduğunu vurguladılar.

Muhakeme kusuru nedeniyle en yakınlarının içinde şeytan olduğunu, kılık değiştirilmiş düşman olduğuna inanabildiklerini kaydeden Uzmanlar, “Çoğu zaman maalesef tedavisiz kalmış vakalarda bunu görüyoruz, düzenli tedavi gören depo ilaçlarla takip edildiğinde bu kişiler tehlikeli olmaktan çıkıyorlar. Beyinlerinin bir bölgesi farklı çalışarak hatalı düşünce üretir ve kişiler davranışlarından sorumlu olmazlar. Çoğu aile bu durumun beyinsel bir hastalık olduğunu bilmediği için tıp dışı yollarla vakit kaybederler” hatırlatmasında bulundular.

Haber : Ümit Sağaltıcı

Foto: Haber Merkezi

 

afdah.info

voir films