ÜST REKLAM

logo

reklam
14 Nisan 2017

“HAYIRLAR BİZİ ŞERLERDEN KORUSUN!”

 

Samandağ Alevi Değerleri Derneği (ALEVİ-DER) başkanı Eczacı Zülfikar Çiftçi, gazetemize konuştu. Çiftçi,  “Dinimizce mukaddes sayılan hayırlı günler içindeyiz. Hayırların bizleri şerlerden korumasını diliyoruz” dedi.

Samandağ Alevi Değerleri Derneği (ALEVİ-DER) başkanı Eczacı Zülfikar Çiftçi, “Hayırlı günler içindeyiz. Dinimizce mukaddes sayılan Recep, Şaban ve Ramazan ayları yılın en hayırlı günlerini barındırır. Kur’an-ı Kerim’de insanları Hayıra yönlendiren yüzlerce ayet mevcuttur: “Öyle ise siz de (ey mü’minler) hayır işlerine koşun, birbîrinizle yarış edin”. (Bakara, 148)

Hayırlı üç aylar faziletli sayıldığı için ibadetler artırılır, günahlardan sakınılır. Bu hayırlı ayların,  çok hayırlı gün ve geceleri vardır. Recep Regaib Kandili ve Mirac Kandilini,  Şaban Beraat Kandilini ve Ramazan Kadir Gecesini barındırır.

Resulullah  hazretleri hayır duasında, Şaban ayına da  Recep kadar değer verir ve “Ya Rabbi, Receb ve Şabanı bizler için mübarek  ve hayırlı kıl ve bizi Ramazana  hayırlarla  eriştir” diye dua ederdi.

Hz. Peygamberimizin (saav) ‘’Hayır’lı işlerde acele eden kurtuluşa erer’’ dediği ve her konuşmasında inananları hayırlara özendirdiği rivayet edilir.

Şu hayırlı gecelerde yapılan duanın geri çevrilmediği rivayet edilir: Regaib gecesi, Şabanın on dördüncü gecesi, Cuma gecesi;  Ğadir bayramı, Ramazan bayramı ve Kurban bayramı gecesi.

İçinde bulunduğumuz hayırlı üç aylar dışında Kur’an’da zikredilen diğer hayırlı aylar ise Haram ayları adını alan, Receb, Zilkade, Zilhicce ve Muharrem aylarıdır ve çok Hayırlı zaman dilimleri içerirler.

Ramazan ayı yaklaşırken, “Hayır ehli, hayıra koş; şer ehli, kötülüklerden el çek” öğütleri verilir.

Hayırlı günler içindeyiz. Dinimizce mukaddes sayılan üç aylar içindeyiz. Bu hayırlı günlerin tüm insanlığa olduğu gibi vatanımıza, milletimize, coğrafyamıza hayırlar ihsan etmesini, hayırların bizleri şerlerden korumasını diliyoruz”dedi.

Haber-Foto:Nazlı Hüzmeli

 

Share
722 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?