ÜST REKLAM

logo

reklam
08 Şubat 2017

“HAYATINIZ BİZİM İÇİN DEĞERLİDİR”

Hatay Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün, İlçemiz Halk Sağlığı Müdürlüğü’yle birlikte düzenlediği ‘Kansersiz Yaşam Elinizde’ yürüyüşü dün saat 14.00 ‘da Deniz- Çevlik yol ayrımında başlayarak ilçemiz de gerçekleşti. Gerçekleşen yürüyüşte kansere dikkat çekmek ve halkı bilgilendirmek için broşür dağıtıldı. Kanser vakalarına dikkat çekmek isteyen sağlık görevlileri dağıttıkları broşürde görülen iki kanser türünü anlattılar.

Dikkat çekilen Kanser türlerden biri Meme Kanseri oldu. Meme Kanseri İle ilgili; ‘tüm kadınlar, hayatlarının herhangi bir döneminde memelerinde bir sertlik fark ederler. Böyle bir durumda akla ilk olarak kanser gelir. Meme kanseri belirtileri arasında en sık rastlanılan bulgu memede kitle ele gelmesidir. Bu kitlelerin büyük bir kısmı iyi huylu tümörlerdir. Bununla birlikte, memede bir kitle ele geldiğinde, mutlaka araştırılmalıdır. Meme Kanseri erken dönemde tespit edilen kanser türlerinden biridir. Bu dönemdeki tespit durumunda meme kanserinin iyileşme şansı %98’dir. Meme kanserinin erken tespit edilebilmesi için kadınların;

Düzenli olarak kendi kendine meme muayenesi yapmaları,

Sağlık personeline meme muayenesi yaptırmaları,

Mamografi çektirmeleri gereklidir.

Kendi Kendine Meme Muayenesi 20 yaşından sonra her kadın, her ay kendi kendine meme muayenesi yapmalıdır. Kendi kendine meme muayenesi ideal olarak adetin başlangıcından 7-10 gün sonra ayda bir kez yapılmalıdır.

Klinik Meme muayeneleri 20 yaşından sonra, 2 yılda bir sağlık personeline meme muayenesin yaptırmalıdır. 40 yaşından sonra ise her yıl sağlık personeline meme muayenesi yaptırmalıdır.

Mamografi 40 yaşından sonra, iki yılda bir mamografi çektirmelidir. Bir mamografi için en uygun zaman meme dokusunun en az hassas olduğu, adet dönemini takip eden ilk haftadır.

Meme kanseri dünyada her 8 kadından birinde yaşamı boyunca görülme riski bulunmaktadır. Yalnızca kadınlarda değil düşük olasılık da olsa erkeklerde de görülebilen bir kanserdir. Günümüz iş hayatında maruz kaldığımız yoğun stres, yediğimiz gıdalarda bulunan hormonlar, alkol-sigara tüketimi gibi faktörler son yıllarda bu kanser türünün artmasına neden olmuştur. Maalesef pek çok kadın kanseri ileri seviyeye gelmeden farkına varamamaktadır. Meme Kanserini önlemek için öncelikle meme kanseri belirtilerini tanımak önemlidir. Meme veya koltuk altınızda ele gelen sertlik, şişlik, meme başınızda içe doğru çekilme, çökme veya şekil bozukluğu, meme ucunuzdan gelen akıntı (kanama tarzı ya da şeffaf olabilir), meme ucunuzda görülen değişiklikler.  (kabarıklık, portakal kabuğu tarzı görünüm), meme bölgenizde meydana gelen yara veya kızarıklıklar, memenizde ödem, şişlik, memenizde büyüme, şekil farklılığı varsa gecikmeden bir doktora görünmelisiniz. Bütün bunların yanı sıra 40-69 yaş aralığındaki kadınlar mamografi için KETEM veya Aile Hekimlerine başvurarak bilgi alabilirler’ifadelerine yer verilirken; Rahim Ağzı Kanseri üzerine; “Dünyada her yıl yarım milyon kadının rahim ağzı kanserine yakalandığını ifade eden sağlık görevlileri rahim ağzı kanserinin bebeğin doğum sırasında rahmin genişleyerek bebeğin çıkmasını sağlayan bölgede bulunan hücrelerin kanserleşmesi olarak tanımladı. Rahim ağzı kanserinin ancak HPV veya PAP SMEAR TESTİ yapılarak erken tanısı konulabilip erken tedavi edilebildiğini ifade eden sağlık görevlileri erken tanının bu anlamda çok önemli olduğunu vurguladılar ve ifadelerine şöyle devam ettiler:

“Rahim ağzı kanserinde erken tanı önemlidir. Tedavi gecikirse rahim ağzı kanseri derindeki hücre tabakalarını etkileyebilir veya diğer organlara yayılarak onlara hasar verebilir. Hastalık ne kadar ilerlemiş ise iyileşme oranı o kadar düşüktür. Rahim ağzı kanseri ve displazinin (kanser öncesi değişikliklerin) sıklıkla hiçbir belirtisi yoktur. Rahim ağzı kanseri belirtileri çıktığında ise kanser hücreleri genellikle zaten yayılmıştır. Sık rastlanan belirtiler; vajinal kanama, anormal vajinal akıntı, pelvik ağrı, cinsel ilişki sırasında ağrı veya lekelenmedir. Rahim ağzı kanserinin nedeni ise insan papilloma virüsüdür.

HPV: Bu test, jinekolojik muayene esasında rahim ağzından numune alınarak yapılan ağrısız ve basit bir işlemidir. HPV testi yaptırmaya gelirken adet olmamalısınız. Testten en az 2 gün önce hazne yıkanmamış ya da hazneye ilaç, krem, jel gibi herhangi bir madde uygulanmamış olmalı. Testten önceki 2 gün boyunca cinsel ilişkide bulunulmamış olmalısınız. 5 yılda bir yaptırılan HPV testi rahim ağzı kanserinden korunmanın en iyi yöntemidir. Bu yüzden sağlığınızı ciddiye alın ve bu testleri yaptırın.30 -65 yaş aralığındaki kadınlar HPV testi için KETEM veya aile hekimlerine başvurarak bilgi alabilirler.” İfadelerini kullanarak halkımızı ve özellikle kadınları sağlıklarını koruyabilmeleri için düzenli bir şekilde sağlık kontrollerinden geçmeleri gerekir’ diyerek uyarıda bulundular.

 

Share
978 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?