ÜST REKLAM

logo

reklam

HAYAT 09.05 GEÇE DURDU

 

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 80. yıl dönümü dolayısı ile İlçemiz Hükümet Konağı Bahçesinde saat 09.05 geçe Atatürk Anıtına çelenk sunma töreni gerçekleşti. Gerçekleşen tören 2 dakika çalan siren sesi, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla son buldu.

Hükümet Konağı bahçesinde Atatürk Anıtına çelenk sunumunun ardından anma programı saat 09.30 İlçemiz Kültür Merkezinde gerçekleşti. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşma öğretmen Adil Timur tarafından yapıldı.  Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından şiirlerin okunması, Atatürk konulu sinevizyon gösterimi, “Suçluyum” adlı oratoryonun sunumu, Yüksel Acun Anadolu Lisesi öğrencilerinin Gençliğe hitabeyi okuması ve müzik dinletileri son olarak ödül töreni ile son buldu.

Konuşmasında günün anlam ve önemini belirten öğretmen Timur; ” Sayın Kaymakamım, protokolün değerli üyeleri ve yarının büyükleri olan sevgili öğrenciler…

Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 80. yıl dönümünde kendisini anmak ve onun mirasına olan minnettarlığımızı ifade etmek için burada toplanmış bulunmaktayız. Doğadaki tüm canlılar gibi insanoğlunun da yaşamının bir sınırı vardır. Ancak bazı insanlar vardır ki yaşamları boyunca yaptıkları eserlerle, insanlığa yapmış oldukları hizmetlerle yaşamlarından sonra da varlıklarını sürdürürler. Yaşamını milletine adayan, bir imparatorluğun küllerinden yepyeni ve güçlü bir devlet yaratan eşsiz bir lider, mümtaz bir devlet adamı, büyük bir komutan ve dahi olan Atatürk’ün bu ender insanlardan biri belki de en büyüğüdür. Atatürk, hem milli mücadele, hem de Cumhuriyet’i inşa sürecinde daima ileriye bakmış, ileriye yürümüştür. Uygarlık yolunda ilerlediğimiz 21. yy. ileriyi görebilen ve daha ileriye gitmeyi amaçlayan, yeni nesiller yetiştirmek, Mustafa Kemal gibi düşünebilmenin ilk adımıdır. Yalnızca 10 Kasım değil, düşünce ufkumuzda Atatürk’ün mücadele azmi, bizlere yüklediği sorumluluklar ve gösterdiği hedefler asla unutulmamalıdır.  Ülkemizin en zor anında bile düşünüp ortaya koyduğu milli hedef ve stratejilerin hatırlanması, bu tür çabaların anlam ve değerlerinin çok iyi bilinmesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde ulu önderin kutsal emanetini gelecek çağlara ve nesillere ulaştırabiliriz. Ünlü bir devlet adamının dediği gibi “Atatürk gibi insanlar, bir nesil için doğmadıkları gibi belli bir devre içinde doğmazlar.; onlar önderlikleriyle yüzyıllarca milletlerinin tarihlerinde hüküm sürecek insanlardır” Ulu önder Atatürk, iyi ki bizimleydin. İyi ki bizimlesin ve bizimle var olacaksın. Herkesi saygıyla selamlıyorum.” ifadelerine yer verdi

Düzenlenen törene; İlçemiz Kaymakamı Murat KÜTÜK, Samandağ Belediye Başkanı Mithat NEHİR, İlçe Jandarma Komutanı Emrah NERGİZ, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa ATEŞ, Sahil Güvenlik Komutanı Adil ÖZDEMİR, Kurum Müdürleri, Mahalle Muhtarları, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, çok sayıda vatandaş katıldı.

Haber- Foto :  Ümit Dadük Sağaltıcı

Share
233 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+10 = ?