ÜST REKLAM

logo

reklam

“HAYALLERİNİ GERÇEKLEŞTİREMEDİK”

Baba Yıldız’ın, gelinliği eliyle çektiği an kahretti…

Ukrayna’nın Harkov şehrinde yaşadıkları evde öldürülen üniversite öğrencilerinden Buket Yıldız’ın cenazesi, memleketi Hatay’da toprağa verildi. Genç kızın gelinliğe sarılı tabutu, kadınların omzunda taşındı.

Samandağ Devlet Hastanesi morgundan alınan tıp fakültesi öğrencisi Yıldız’ın cenazesi, Kurtderesi Mahallesi’ndeki dedesinin evine götürüldü.

Burada helallik alınmasının ardından Çiğdede Mahallesi Mezarlığına getirilen Buket Yıldız’ın gelinlik ile sarılan tabutu, kadınların omzunda musalla taşına konuldu. Yıldız, burada kılınan cenaze namazı sonrası toprağa verildi. Yıldız’ın sevenleri, mezarına karanfiller bıraktı.

Defin törenine katılan kadınlar, kadın cinayetlerine tepki göstererek slogan attı.

Cenazeye, Yıldız’ın yakınlarının yanı sıra Samandağ Kaymakamı Murat Kütük, CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, Samandağ Belediye Başkan Aday adayları, sivil toplum örgütü temsilcileri, oda başkanları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

“Kadına şiddetin önüne geçmek için ne varsa yapacağız”

Kızlarının hayallerini gerçekleştiremediklerini ve acılarının bitmediğini söyleyen Baba Hikmet Levent Yıldız, “kadına şiddetin önüne geçmek için ne gerekiyorsa yapacaklarını söyledi.

Acılı baba, “Hayallerini gerçekleştiremedik. Acılarımız bitmiyor. Ama acılarımızı unutup, bu kadın şiddetine karşı ne varsa, ne yoğunluk varsa ön plana çıkaracağız. İnşallah bunların daha büyük acılara dönüşmemesini sağlayacağız” dedi.

Yıldız, kadın cinayetlerinin artık son bulmasını isteyerek, “acılı bir baba olarak konuşuyorum ama bunun dışında bu kadın cinayetleri gittikçe çoğalıyor. Aslında eskiden de vardı ama üzerine bu kadar düşülmüyordu. Şu anda örgütsel, duyarlı kadınlarımız sayesinde ön plana çıktığı için sayıları belli oldu, ciddiyeti ortaya çıktı. Ama ciddiyetin ortaya çıkması yetmiyor. Kadınların ayaklarının altına cennet verildiği halde, o cenneti almaya çalışıyoruz. İnşallah bunlar son olur, azalır, bu canilere de en büyük cezalar gelir. Zanlı tutuklandı ama birçok yalan dolan ifadeler ile farklı bir noktaya getiriyor. Adli tıp raporlarında görülürse, caninin gerçekten cani olduğunu görecekler. Onun dediklerinin hemen hemen hiçbiri doğru çıkmayacak” dedi.

Eğitimci olan acılı annenin kız çocuğu öğrencilerine dönerek ‘artık iki kat daha çalışın’ sözü öğrencileri göz yaşlarına boğdu. Acılı Anne, ‘çocuklar size her zamn biraz daha çalışın ayaklarınız üzerinde durun diyordum ya; artık iki kat daha fazla çalışın. Burada bizlerle olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

İçimiz yanıyor…

Defin sırasında kadınlar, “anneler babalar erkek çocuklarınızı iyi eğitin. Sigara içmesinler, uyuşturucu içmesinler. Kız çocuğu doğunca, sessizlik hakim; erkek çocuğa, öküz adanır. Bu ayrımı yapmayın. Evladınızı cinsiyeti ile değil insan olarak eğitin. Gazeteler yazsın bunu içimiz yanıyor. Kız çocuğu evinde, okulunda, evlenince de evinde baskı görüyor”dediler.

Share
3108 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?