ÜST REKLAM

logo

reklam
23 Mayıs 2017

Havzalarında Eroin ve Esrar ile Yakalandılar

ŞAM – Din, devrim ve benzeri insani değerler arkasında saklanıp vatanlarına karşı yabancı düşmanlarla işbirliği içinde faaliyet gösteren teröristlerin yayılmasıyla artan uyuşturucu kullanımına karşı operasyonlar devam ediyor.

İçişleri Bakanlığında Uyuşturucuyla Mücadele Şubesi, soruşturma ve takip operasyonu sonucunda uyuşturucu ticareti yapan 3 kişiyi tutukladığını ilan etti. Şube yakalanan şahısların havzalarında 20 kg esrarın yanı sıra 1 kg eroin ele geçirildiğini belirtti.

Irak Ordusu Verşat Semtini IŞİD’ten Kurtardı

BAĞDAT – Irak ortak güçleri bugün Musul Kentinin sağ bölümünde yer alan Verşat Semtinin tamamını IŞİD’ten kurtardığını ilan etti.

Operasyonlar Komutanı Abdülemin Reşit Yarullah Somariye news kanalının aktardığı askeri bültende; Irak ortak güçlerinin IŞİD’li radikal teröristleri sayı ve ekipmanlarıyla ağır kayıplara uğratmaları ardından Verşat Semtini kontrolüne alıp semtte Irak bayrağını dalgalandırdığını belirtti.

Irak güçleri dün Nenova İlinin Musul Kenti batısında iki askeri havalimanını IŞİD’ten kurtarıp kontrollerine geçirmişlerdi.

Cephane Yüklü Araç Yakalandı

Hama – Misyaf karayolu üzerinde terör örgütlere giden silah ve mühimmat yüklü bir araç yakaladı.

Hama Valiliğinde; güvenlik birimlerinin dakik bir soruşturma ve takip operasyonu sonucunda Hama Misyaf karayolu üzeri Misyaf Beldesi yakınlarında bir araca pusu kurduklarını belirtti. Kaynak pusu sırasında araçtaki teröristlerle çatışmanın meydana geldiğini belirten kaynak; teröristlerden ikisinin canlı olarak ele geçirildiklerini aktardı.

Yakalanan aracın aralarında Concourse tipi füzeler dahil muhtelif tür silah ve mühimmatla yüklü olduğunu ifade eden kaynak; canlı olarak yakalanan teröristlerle soruşturmanın devam ettiğini söyledi.

Halı Hazırdaki Tutumu Teröristlerle İşbirliğidir

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov; ABD’nin Suriye ordusuna karşı bulunduğu saldırının gayrı meşru kanunsuz bir saldırı olduğunu, Suriye’nin egemenliğine karşı da açık bir ihlal teşkil ettiğini belirtti.

Lavrov düzenlediği basın konferansında; ABD’nin halı hazırda Suriye konusunda izlediği tutumunun terörle işbirliği niteliğinde olduğunu vurguladı.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov; Amerikalı bir kısım siyasetçilerin Suriye ve müttefiklerine yaptırım kararları öne sürmekle terör örgütlerin çıkarlarına hizmet ettiklerini belirtti.

Sputnik Ajansının aktardığı açıklamalarında Ryabkov; Amerikalı bazı yetkililerin sırf Suriye yönetimini kötülemek ve zayıf düşürmek amacıyla sadece Suriye’de siyasi çözüm çabalarını sabote etmeye değil, aynı zamanda teröristlere hizmet eden icraatlarda bulunmaya hazır olduklarını vurguladı.

Cenevre 6 Görüşmelerinden Elde Edilen Tek Sonuç Budur

Suriye’deki krize siyasi çözüm bulma amaçlı olarak İsviçre’nin başkenti Cenevre’de BM gözetimi altında yapılan görüşmelerin altıncı turunda Beşşar el Caferi başkanlığındaki Suriye Arap Cumhuriyeti heyeti ile BM genel sekreterinin Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura ile arasında yapılan son toplantı sona erdi.

Toplantının bitiminde basına açıklama yapan Suriye heyeti başkanı Caferi; Cenevre 6 turunda Suriye heyeti ile de Mistura arasındaki resmi görüşmelerin sona erdiğini kaydederken, BM özel temsilcisi olarak de Mistura’nın temas ve çalışmalarını sürdüreceğini söyledi.

Cenevre 6’da ele alınan tek bir meselenin olduğunu belirten Caferi; bunun da Suriye heyeti ve de Mistura’nın ekibinde anayasa uzmanlarının gayrı resmi olarak iki gün süreyle bir araya gelip tartışmalarda bulunmaları olduğunu açıkladı. Caferi anayasa uzmanlarının gayrı resmi toplantılarında elde edilecek sonuçların da Suriye heyeti ile de Mistura arasında yapılacak resmi toplantılarda tartışılacağını kaydetti.

Cenevre 6 görüşmelerinin IŞİD’in Suriyelilere karşı katliamı ve ABD koalisyonunun Suriye ordusuna saldırısına eş zamanlı olarak gelmelerine ilişkin bir soruya cevabında Caferi; bu iki meselenin de de Mistura ile toplantıda ayrıntılı bir şekilde tartışıldığını belirtti. Caferi Suriye heyetinin her daim terörle mücadele üzerine odaklanmak istemesiyle bu görüşmelerde siyasi ideallerinin çok daha yüksek olduğunu ifade ederken bunun hem muhtelif isimler altında faaliyet gösteren terör örgütleri, hem de yabancı güçler, devletler ve hükümetlerin terörünü kapsadığına dikkat çekti.

ABD, Fransa, İngiltere ve diğer tüm devletlerin Suriye ve halkına yönelik terörleriyle mücadele edildiğini belirten Caferi; Fransa’nın da daha önce Halep kırsalı Menbic Kentinde 200’den fazla sivil vatandaşın kurban gittikleri bir katliam işlediğini kaydetti. Caferi ABD’nin ise daha önce Rakka Kentinde Engelliler Okulunu bombaladığını, Serda Dağında Suriye ordusunun mevkiini bombaladığını ve daha birçok bölgede Suriye halkı, altyapı ve hizmet kurumlarını hedef aldığına dikkat çekti. Suriye’nin tüm bu devlet terörüne de mücadele ettiğini ifade eden Caferi;Suriye’nin idealinin hem bu terör hem de devletlerin terörü ile mücadele etmek olduğunu açıkladı.

Suriye’yi hedef alan uluslar arası verilerin oldukça karmaşık olduğuna işaret eden Caferi; Suriye heyetinin her fırsatta Suriye ve halkının hem terör örgütleri hem de bir kısım hükümetlerin terörüne maruz kaldığı gerçeğine vurgu yaptığını belirtti.

Suriye heyeti ve de Mistura’nın ekibinden anayasa uzmanları toplantıları için zaman sınırı belirlenip belirlenmediği sorusuna cevabında Caferi; dün ilk toplantının gerçekleştiğini belirtti. Caferi bu toplantıların Cenevre turları arasında ya da sonrasında değil de, esnasında olması üzerine anlaşma sağlandığını ifade etti.

Cenevre 6 görüşmelerinde Suriye’de siyasi geçiş ve yönetim şekli üzerinde odaklanıldığı yönündeki spekülasyon ve iddialar konusunda bir soruya cevabında ise Caferi; bunun tamamen asılsız yalan ve iftiralardan ibaret olduğunun altını çizdi. Caferi Cenevre 6 görüşmeleri boyunca ele alınan ve üstüne odaklanılan tek meselenin anayasa uzmanlarının toplantıları olduğunu kaydetti.

 

Share
740 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?