ÜST REKLAM

logo

reklam

HATSU BİNASI HİZMETTE !

 

İlçemizde önceki gün Hatsu için yapılan binanın açılışı öncesinde CHP İlçe Yönetimi Truva Life Otelde kahvaltı düzenledi. CHP İlçe Örgütü Başkan Turgay Abacı başkanlığında 24. Dönem Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, HBB Başkanı Lütfü Savaş, Samandağ Belediye Yönetimi, 42 Mahalle Muhtarı ve oda başkanlarını bir araya getirdi. Başkan Savaş, kahvaltıda yeni seçilen ilçe yönetimini tebrik etti, ikram için teşekkür etti. İlçede başsağlığı ziyaretlerinde de bulunan HBB Başkanına eşlik eden CHP heyeti akabinde Hatsu Binası açılışını gerçekleştirdiler. 

Samandağ merkez Sivas Şehitleri Caddesi’nde bulunan Yeni HATSU hizmet binası önceki gün ilçemizde düzenlenen törenle hizmete girdi. Binada, 22 personel hizmet verecek, içme suyu, kanalizasyon, abone işleri, fatura tahsilat gibi işlemler yapılabilecek.

Başkan Savaş kahvaltıda yaptığı konuşmada, “Samandağ ilçemize çok daha fazla hizmet etmek isterdik ancak gelirimizin yaklaşık olarak %55’i kesintiye uğruyor.  Büyükşehir olmadan önce ilçe belediyelerin yapmış olduğu borçların ödemesini şuan biz bütçemizden yapıyoruz. Biz tüm bu sıkıntıların yanı sıra vatandaşlarımızın refahı için hizmet etmeye çalıştık. Yılların biriktirdiği sorunlar üç buçuk senede bitmiyor maalesef. Sorunlarımızı yavaş yavaş çözüyoruz. Bu sürçte biraz zamana ve birlikteliğe ihtiyacımız var. Erzin’den Samandağ’ına, Yayladağı’ndan Hassa’ya kadar eşit bir şekilde hizmet etme gayreti gösterdik. Paraya ihanet etmediğimiz için çok iş yaptık. Samandağ ilçemiz için 2018 yılında yapmayı planladığımız iki önemli projemiz var. İlçede bulunan eski çöp atık yerini Samandağ Belediyesinden devir alarak, oraya bir park inşa edeceğiz. Bunun yanı sıra ilçe meydanında bir alanı katlı otopark olarak projelendireceğiz. Bu ay içerisinde iki projemizin de ihalesine çıkmayı planlıyoruz. İlçemiz için projelendirdiğimiz bu iki başlığı yıl içerisinde tamamlayarak halkımıza kazandırmayı amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), Samandağ ilçesinde yapılan altyapı çalışmalarının daha hızlı, kaliteli ve koordineli şekilde yürütülmesi adına ilçemizde yeni hizmet binasını vatandaşların hizmetine törenle açtı.

Açılışta ilk konuşmacı olan Muhtarlar Derneği Başkanı aynı zamanda Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Mahir Cebburoğlu, ilçeye kazandırılan bina için teşekkür etti.

CHP İlçe Başkanı Turgay Abacı, hizmet binasını kazandıranlara teşekkür ederek, açılışı hayırladı.

  1. Dönem Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, Samandağ ilçesinin, %95 oy vererek Büyükşehire önemli bir destek sunduğunu hatırlatarak, altyapı sorununun devam ettiğine değindi. Eryılmaz, ‘sorunların çözülmesi konusunda halkta beklentiler var, turizmin geliştirilmesi konusunda beklentiler var. Bizler bu sorunları birlikte aşacağız, Lütfü Savaş’ın yanında olmaya devam edeceğiz. Sayın Başkana sahip çıkan Samandağ halkına iyi hizmetler yapacağına inanıyorum. Herkese hayırlı olsun.” dedi.

Belediye Başkanı Mithat Nehir’in de konuştuğu açılışta ilçeye geç kazandırılan bina için teşekkür ederek, meclis kararlarının HBB Meclisinde olur alamamasını eleştirdi.

İlçeye 2018 için 2 proje ile geldiğini belirten HBB Başkanı Lütfü Savaş,  Samandağ Cumhuriyet Parkının altına 3 katlı otopark projesinin bu yılsonunda bitirmeyi hedeflediklerini  50 dönümlük çöp depolama alanı yerinde park ve mesire alnı oluşturacağını belirtti.

Hatsu Genel Müdürü Mehmet Çaparali, yaptığı konuşmasında Samandağ’a yapılan hizmetleri sıralayarak; “HATSU olarak temiz içme suyu ve sağlıklı çevre sağlamak amacıyla Samandağ’ına yaptığımız ve yapacağımız projeler hakkında size kısaca bir bilgi aktarmak istiyorum; 2014-2017 yılları arasında 9 Milyon 332 bin TL değerinde Tekebaşı Grup İçme suyu İnşaatı ve 1 milyon TL değerinde olan Samandağ ek içme suyu şebeke hattı kapsamında toplam 22 bin 500 metre içme suyu hattı çalışması gerçekleştirdik.

Tekebaşı, Çöğürlü, Sutaşı, Kuş Alanı, Koyunoğlu ve Yeşilköy mahallelerini kapsayan çalışma kapsamında da biri 5 bin m3’lük ve 2 tane bin m3’lük depo olmak üzere Samandağ’ına 3 büyük içme suyu deposu kazandırdık. Temiz Çevre ve Sağlıklı yaşam için tüm bu yatırımlarla sınırlı kalmayıp, Maliyeti 10 milyon 334 bin 575 TL ve 8 bin 50 m3/gün olan Samandağ Atık su Arıtma Tesisi’ni ilçemize kazandırdık. Ayrıca, 3.5 yıllık süreç içerisinde atık suları yaşam noktalarından uzaklaştırmak adına ilçemize 26 bin 500 metre yeni kanalizasyon hattı döşedik.

Şebeke yenileme, bakım ve onarım çalışmaları kapsamında da Altınözü’ne İçme suyu Dairesi Başkanlığımız tarafından 87 bin 500 metre yeni içme suyu şebekesi döşedik. Toplam olarak baktığımızda ilçemize toplamda 110 bin metre yeni içme suyu hattı gerçekleştirmiş olduk. 2014-2017 yılları arasında Samandağ ile ilgili ALO 185 HATSU Çağrı Merkezimize ve sosyal medya sayfalarımıza gelen 10 bin 881 içme suyu ve 13 bin 659 adet kanalizasyon arıza bildirimine yanıt verdik. Katılım gösteren herkese teşekkür eder yapılan hizmetlerin Samandağlı hemşehrilerimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Açılış törenine Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Hatsu Genel Müdürü Mehmet Çaparali, CHP Samandağ İlçe Başkanı Turgay Abacı, Hatay 24. dönem Milletvekili Refik Eryılmaz, Muhtarlar Derneği Başkanı aynı zamanda Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Mahir Cebburoğlu, HATSU Samandağ-Yayladağ-Defne Bölge Müdürü Nihat Sürmeli, Sivil örgüt temsilcileri, Belediye Meclis üyeleri, Muhtarlar, HATSU Çalışanları ve vatandaşlar katıldı.

Haber-Foto: Gökhan Sağaltıcı

 

Share
526 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?