HATAY'IN LEZZETLERİ KOOPERATİFLER ARACILIĞIYLA DÜNYAYA YAYILACAK | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

HATAY’IN LEZZETLERİ KOOPERATİFLER ARACILIĞIYLA DÜNYAYA YAYILACAK

Bu haber 28 Ağustos 2019 - 9:29 'de eklendi ve 29 kez görüntülendi.

UNESCO Hatay Gastronomi Evi yeniliklere imza atmaya devam ediyor.

Yaz mevsiminin sona ermeye başlamasıyla kışlık yiyecek hazırlıklarını yapan Hataylı kadınlar, soğuk kış günlerinde evlerden eksik olmayan incir belbeninin püf noktalarını Hatay Gastronomi Evi’nde bir kez daha öğrendi.

Hatay’ın yöresel ve unutulmaya yüz tutmuş yemeklerini misafirleriyle buluşturan Hatay Gastronomi Evi, bu kez de belben yapımı atölyesine ev sahipliği yaptı.

Üzüm ve incirin bol olduğu bugünlerde incir belbeni yapan kadınlar, bu eşsiz tatlıyı yaparken hem eğlendi hem de yapımın püf noktalarını öğrendi.

Atölye çalışmasının sonunda düşüncelerini paylaşan Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazan Savaş, “İncir ve üzümün bol olduğu bu zamanda herkes belben yapabilir. Yaptıktan 1 hafta sonra hazır olan bu lezzet sofralarımızda yer almalı. Yaptığımız çalışmalar ile şehrimize ait lezzetleri kooperatifler aracılığıyla uluslararası arenada tanınır kılmayı hedefliyoruz. Bu ve bunun gibi atölyelerimizin devamı gelecek” dedi.

Atölye sonrası yaptığı ürünleri sergileyen kadınlar, yapılan çalışmadan duydukları memnuniyeti dile getirdi ve emeği geçenlere teşekkürlerini sundu.

Haber Merkezi

afdah.info

voir films