logo

reklam

HATAY’IN GÜNCEL SORUNLARI MASAYA YATIRILDI

Hatay Gönüllüler Konseyi, Antakya’ nın diğer önemli Sivil Toplum Kuruluşları ile “ Doğu Akdeniz’in Kraliçesi Antakya ” için bir araya gelerek gündem konusu olan Polis Evi ve Vakıf İş Hanı projeleri hakkında konuşuldu. HGKD Başkanı, Tahir Dönmezer öncülüğünde, modaratörlüğünü Mehmet Uğur Çetindağ’ ın düzenlediği toplantıda, Atatürk Caddesi, Asi Nehri, Vakıflar İş Hanı ve Polis Evi projelerinin yanı sıra, Hatay Büyükşehir ve Antakya Belediyeleri sınırları içerisinde olup halen çözüme ulaştırılmayan birçok konu ele alındı.

Sit alanları ve kentin karakterinin korunması için halkın kullanımına açık alanların azaltıldığının altını çizen yetkililer, Antakyalıların, kent kelimesinin tarifine uygun, sağlıklı bir yaşam süren, ruhsal değerlere saygılı, insanların kalabalık olarak görülmediği yaşam alanlarına sahip olmadıklarını savunarak, Hatay Büyükşehir Belediyesinin üstüne düşen görevi yapmadığı ve kendi bünyesinde kurulan Hatay Kent Konseyi çalışmalarının gerçeği yansıtmadığını iddia ettiler.

HBB Kent Konseyinin, ” Hatay’ın Trafik Sorunu İle mücadele ettikleri, çarpık kentleşmenin önüne geçiyor olmaları, semt pazarlarının oluşturduğu trafik sıkıntılarının çözülmek aşamasında olduğu, Hatay’ın güncel sorunlarını masaya yatırarak çözüm yolları ürettikleri” konularında söylemlerinin gerçeği yansıtmadığını çalışmalarda bir arpa boyu yol kat edilmediğini savunan sivil toplum örgüt üyeleri Antakya için yapılması gerekenleri bir kez daha masaya yatırdılar.

Antakya’nın kültürel değerleri olan, Atatürk Caddesi, 1934 Yıllarında yapılan sinema salonu, 1950 Yıllarından önceki Asi nehri ve birçok değerlerin kaybedildiğini ifade eden Hatay Gönüllüler Konsey Başkanı, Tahir Dönmezer konuyla ilgili düşüncelerini şöyle dile getirdi.

“ Güzel Antakya’mızın kıymetli sivil toplum kuruluşları, güzide basın mensubu arkadaşlarımız ve değerli misafirlerimiz, bu gün burada Doğu Akdeniz’in kraliçesi olan Antakya’mızın, sorunlarına çözüm arayışında olan gönüllü, gizli ve sessiz kahramanları bulunuyor. Bir şeyin altını çizmek isterim ki artık bu gizli ve sessiz kahramanlar olarak bizler sessizliğimizi bozuyor,  çalışmalarımızı aleni ve ivedilikle yürüteceğimizi duyuruyoruz.

Değerli arkadaşlarım biz bu memlekette huzurla yaşayamayacak mıyız? Lütfen bana bu memlekette uzun zamandır olan bir tek güzel bir şey söyleyin. Bu memleketin, suyu temiz, havası temiz, parklarımız ferah, caddelerimiz geniş, esnafımızın karnı doyuyor deyin. Arkadaşlar bizler bu memlekete doğru hizmet eden her yöneticinin, her siyasetçinin arkasından yürürüz fakat 72 yaşında devletime hizmet eden biri olarak, kendi adıma söylemeliyim ki, ben artık bu ilin yöneticileri tarafından kandırılmaya, gözüme baka baka yalan söylemelerine tahammül edemiyorum.

Son 6 ay içinde memleketin sorunlarını rapor haline getirdiğimiz dosya, gerek belediye başkanlarına, gerek siyasilere vermiş bulunmaktayız. Bu dosyayı inceleyip aksini iddia eden bir yönetici karşımıza çıkmadı, çünkü bize verecekleri cevapları yok. Büyükşehir’in projeleri olan; EXPO, HADO, Gastronomi, trafik sorunu, su kanalları, sebze – meyve hali, oto galericiler sitesi ve birçokları hangisini hayata geçirebildiler? Bunların yapılacağı algısı oluşturulup yerinde sayarken şimdide Atatürk Caddesi ve Vakıf İşhanı sindirilmeye çalışılıyor. Antakya’yı çok seven bir vatandaş olarak buradan son kez sesleniyorum. Antakya’da huzurlu ve refah yaşamak için taleplerim var, ya bunları yerine getirin ya da istifa edin. Hepinize saygılar sunuyorum”Toplantı sonunda Konsey ve dernek üyeleri, Doğu Akdeniz’in Kraliçesi Antakya’ yı yaşanılır bir memleket olması için yaptıkları çalışmalarda bu güne dek çalınan kapıların hep yüzlerine kapandığından, bundan sonra yollarına, bakanlar ile devam edecekleri, ayrıca adli süreçte başlatma kararı aldılar.

Haber – Foto: Ali Doğru

 

 

Share
162 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?