ÜST REKLAM

logo

reklam

HATAYDA SAYACI ESNAFI AYAKLANDI

Adana, Konya, İstanbul, İzmir ve Antep’in ardından Manisa ve Antakya’da sayacılar, parça başı ücretlerinin arttırılması ve sosyal güvencelerinin sağlanması talepleri ile iş bırakma eylemi başlattı.

Antakya Tabakhane bölgesinde çalışan sayacılar aldıkları düşük maaşları ve sosyal güvencelerinin olmamasını protesto ederek iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Sabahın erken saatlerinde toplanan grup yürüyüş yapmak için hazırlandı ancak izinleri olmadıkları için yürüyüş gerçekleşmedi. Alanda toplanarak iş bırakma eylemine devam eden ve iznin çıkmasını bekleyen sayacılar, bekledikleri %40’lık zammın gelmemesi ve sosyal güvencelerinin sağlanmaması halinde iş bırakma eylemine devam edeceklerini açıkladı. Bazı iş verenlerin bu olaya sıcak bakmasına rağmen bazı iş verenlerin duruma yanaşmaması ve yürüyüş izninin bir türlü alınamaması sonucu uzun bekleyiş devam etti. Çevik Kuvvet Polisleri TOMA’larla birlikte olay yerinde hazır bulundu.

Türkiye Genelinde Direniş Devam Ediyor

Adana, Konya, İstanbul, İzmir ve Antep’in ardından Manisa ve Antakya’da sayacılar, parça başı ücretlerinin arttırılması ve sosyal güvencelerinin sağlanması talepleri ile iş bırakma eylemi başlattı. Sabahın erken saatlerinde toplanan sayacılar beklenen yürüyüş izninin bir türlü gelmemesi üzerine Tabakhane bölgesinde toplanarak iş bırakma eylemine devam etti. Çalışanlar isyan ederek; ” Çok düşük fiyatlarla, sigortasız bir şekilde günde 10-12 saat çalışıyoruz. Zam veya sigorta istediğimizde daha düşük fiyata Suriyeli çalıştıracaklarını söylüyorlar. Onlara da bizlere de yazık. Hepimiz emekçiyiz, hepimiz ekmeğimizin peşindeyiz. Sosyal güvencemiz yok, maliye denetimleri yetersiz kalıyor. Yaşı geçmesine rağmen sigortası olmadığı için emekli olamayan arkadaşlarımız var. %40 zam istedik, bu zam gelmezse işimizin başına dönmeyeceğiz.” dedi. Bazı iş verenler ve yetkililer olaya sıcak bakarken bazı yetkililer ise şartların eşit olmadığını belirterek; ” İstanbul veya Konya gibi yerlerle burayı bir tutamayız. Orada çalışanların giderleri daha yüksek olduğu için daha çok para kazanıyorlar” şeklinde konuştu. Ayakkabıcılar Derneği Başkanı Gökhan Ural sayacıların isteklerini yetkililere iletecek. Yapılan toplantı sonucu kesin bir çıkması karar bekleniyor.Aksi takdirde çalışanlar, iş bırakma eylemine devam edileceğini açıkladı.

Haber Merkezi

 

Share
548 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?