logo

reklam

HATAY’DA HALEP KEÇİSİ ÇOĞALTILMAYA BAŞLANDI

Hatay’ın ilinin Altınöz ilçesindeki dağda Halep keçisi üretilmeye başlandı.

Halep keçisinin Hatay’da ve Türkiye’de üretilmesi, Hatay açısından hayvancılığın yeniden canlandırması anlamında çok önemli bir girişimi olduğu ifade edildi. Çiftçi Engin Can Şahutoğlu tarafından Hatay’a getirilen Halep keçisinin sütünden ve etinden yararlanması amacı ile üretilirken aynı zamanda çiftçi Şahutoğlu, “Hatay’ın küçükbaş hayvanın üretilmesinin azaldığı bir zamanda üretilmesi ayrıca önemlidir” dedi.

Halep keçisi üretimine bir yıl önce Devlet Destekli Hayvan Kredisi ile yola çıkan Engin Can Şahutoğlu bütün hayvan üreticilerine bu alanda bir üretime başlamasını önerdi. Şahutoğlu, yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Üniversitede halen elekterik ve elektronik mühendisliğine devam ediyorum. Yaptığım işin bölümümle alakası yok ama tarım alanındaki sevgimden ötürü bu işe girdim. Zaten benim hayalimde bu tür iş vardı. Devlet destekli Hatay’da modern bir çiftlik kurmayı başardım.

TKDK’nın çağrı dönemleri vardır. Et, Süt ve diğer ürünler içinde vardır. Biz de keçi sütü üretimini seçtik. Altınözü ilçesinin bodur bitki ve keçi üretimine yatkın bir ilçe olması ile TKDK bizim önerimizi olumlu buldu. Arazi seçimi ve ruhsatlandırması sürecini yaşadık. Bu projenin hayata geçmesinde Altınözü belediyesi, kaymakamı ve ilçe tarım müdürlüğü bizlere çok yardımcı oldular. Ayrıca bizim bu bölgemiz hayvancılık organize sanayi bölgesidir. Yem fabrikaları, mandıralar, bu bulunduğumuz bölgede açılacak ve projeleri devam etmektedir.

Hayvancılık için mera olması şarttır. Çünkü, yem, hayvanların gezinti gibi konularını çözmüş oluyorsunuz. Ayrıca yöresel bitkiler bizim ürettiğimiz tat,yağ olarak sütümüze yansımaktadır.

Pazarlama sorunumuz yok gibi, şu an süt olarak üretimi yapıp, satıyoruz. Önümüzdeki aylarda tuzlu yoğurt yapmaya devam edeceğiz.

Keçilerimiz bu günlerde doğumlarını yapıyorlar. Oğlak ölümleri şimdiye kadar yaşamadı, bundan sonrada yaşamayız. Yavru oğlakları ağız sütünü aldıktan sonra analarını emmeye devam ediyorlar ve akşamları daha sıcak odalara alıyoruz. Keçi eti Hatay’da rağbet görüyor, altı ay besledikten sonra oğlakları satmayı düşünüyoruz. Ticaret yapan arkadaşlara satacağız, onlarda iki ay besledikten sonra satışa sunacaklardır.

Yeni dönemde keçilerimizden üç litre süt almayı planlıyoruz. Günlük olarak ise toplam olarak 750 litre kapasitemiz bulunmaktadır. Tanklarımız, otomatik süt sağım sistemimiz, her şey bu duruma göre ayarlanmıştır. İnşallah daha fazla alırız. Normal olarak 270 gün laktasyon süresi var. Halep keçileri yine 280 güne çıkan laktasyona kadar çıkmaktadır. Yani Halep keçisinden 9 ay boyunca süt sağabilmekteyiz. Bu Halep keçisinin artısıdır. Bu Halep keçisi Kilis keçisi ile melezlenerek, süt ırkı olarak ortaya çıkmıştır. Keçilerimiz yeni doğum yaptılar, ikizler ve üçüzler bulunmaktadır. Otuz keçi doğum yaptı ve 200-300 litre süt almaktayız.

Bizim dağlarımızda kekik otu bulunmaktadır. Yani zahter bu keçinin hem etine hem de sütüne geçmektedir ve ayrı bir tat, ayrı bir lezzet vermektedir.

“Biz keçi yoğurdu ve keçi peynirini yöresel bir ürün olarak markalaştırmak istiyoruz.”

Bunun içinde bir çalışmamız bulunmaktadır. Zaten bu girişimlerimizi TKDK’da destek vermektedir. Diğer taraftan yeni çiftliklerin açılması piyasanın genişlemesi ve üretimin artması pazarın daha kolaylaşması anlamına gelmektedir.

Tarım Bakanlığının köye dönüş projesini olumlu buluyorum. Çünkü işsizlik olsun, üretim olsun katkı yapacaktır. Esas mesele meraların iyi değerlendirilmesi, bu arazilerin betonlaşması yerine tarım ve hayvancılık için kullanılmasıdır. Küçükbaş hayvanların bu günkü durumunun düzeltilmesi ve sorunlarının çözülerek, köye dönüş projesinin yapılması daha yerinde olur. Köye dönüş projesinde vatandaş 300-500 hayvanı aldı, nasıl besleyecek, nerede besleyecek önce bir alt yapısını tamamlaması gerekir. Baştan savma olursa, o 300 baş hayvan alının başına bela olabilir. Burada hayvan refahı önemli, her hayvanın bir metre ve doğum bölmeleri olması gerekir. Bu proje TKDK ile ortak yapılırsa, çünkü TKDK bina, tarım ekipmanı, tarım il müdürlüğü hayvanı veriyor, böyle komple bir proje olursa, yatırımcılar için çok yararlı olur. Ayrıca sürdürülebilinir proje ancak böyle yaratılabilinir. Genç çiftçi projesi, genç kadın projesi ne kadarı yerini buldu? Bunu düşünmek gerekir.

Bizim çiftlikte 250 anacımız, 8 tekemiz ve oğlak sayılarını bilmiyorum, her saat oğlaklar dünyaya geliyorlar. Hayvanlara rahat bir ortam hazırladık, son derece mutlu görünüyorlar.

Keçilerimizin aynı dönemde doğumu için tek dönemde teke katımı yapıldı. Tek seferde oğlak doğdu, bu da bizim için artı olarak bakıyorum. Ayrı, ayrı doğsaydı, süt sağma, oğlak emzirme karmaşası yaşayacaktık. Bilgisayar kaydı açısından da kolay olmuş oluyor.

“Keçilerimizin bütün bilgilerini bilgisayara kayıt ediyoruz, sonra bunları değerlendiriyoruz.”

Çiftçi birliklerimizden, tarım müdürlüklerinden çiftliğimiz çok beğenildi ve örnek çiftçi projesi seçildik. Bu da bizi mutlu etti. Bu bilgiler parayla alınacak bilgiler değil, süreci yaşadığım için daha iyi kavradım.

Hataylı insanlarımıza bu benim yaşadığım deneyimlerimi aktarabilirim. Yeter ki yeni çiftlik girişimleri olsun, ben bilgilerimle onlara destek veririm” dedi.

Haber Merkezi

Share
1040 Kez Görüntülendi.
                                                                                                                                                    
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?