ÜST REKLAM

logo

reklam

Hatay-Mersin Arası 1 Saat 48 Dk Üstelik 29 TL HADO’YLA UZAKLAR YAKIN OLUYOR

 
Hatay son zamanlarda uluslararası düzeyde önem taşıyan bir projeyi tartışıyor.
Hatay Büyükşehir Belediye (HBB)Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Samandağ ve İskenderun’dan Mersin, Gazimağusa ve Beyrut’a kadar uzanan bir güzergahta deniz otobüsü seferleri başlatmak için kolları sıvadı.

T.C. Ulaştırma Bakanlığı, Kıyı ve Tersaneler Genel Müdürlüğü, Deniz Ticaret Genel Müdürlüğü ile deniz otobüsü projesi hususunda görüşmeler gerçekleştirildi. Ulaştırma Bakanlığı, böylesine önemli bir projenin hayata geçmesi için HBB’ye gereken desteği vereceklerini bildirdi. Gerçekleşen görüşmelerde, projenin Türkiye’yi aşan bir biçimde uluslararası bir ulaşım politikası olacağı konuşuldu.
Deniz Otobüsü Projesi Hbb Meclisi’nin Onayını Bekliyor
11 Ocak Perşembe günü toplanan HBB Meclisi’nde, Ulaşım Daire Başkanlığının görev ve yetki alanında bulunan toplu taşımacılık hizmetlerinden, deniz yolu ile yolcu, yük ve araç taşımacılığı hizmetlerinin HATULAŞ şirketi ile 10 yıl süreyle çalıştırılması ve işletme bedeli olarak KDV dahil olmak üzere aylık hasılatının %0,5’inin Büyükşehir Belediyesine ödenmesi konusu meclis üyeleri tarafından oylanarak Ulaşım Komisyonuna havale edildi.
Meclis Evet Derse Hado İlk Seferine 23 Nisan’da Çıkacak
Yalnızca Hatay değil Türkiye için de önem arz eden deniz otobüsü, meclis onayı çıktığı takdirde egemenliğin ulusa verildiği 23 Nisan’da İskenderun’dan Mersin Marina’ya doğru ilk seferini yapacak.
Alınacak Gemiler Türkiye’nin İlk Yüksek Hızlı Gemisi Olacak
Proje kapsamında uluslararası sularda yol alacak gemilerin niteliği netleştirildi. Yurt dışından getirtilecek, 45 knot hızlı gemiler Türkiye’de bir ilk olacak. Bu gemilerle, bir seferde 330 kişinin ulaşımı sağlanabilecek. Gemide restoran hizmetleri ve kargo hizmetleri de yer alacak.
Cep Yakmayan Ulaşım Ve Zaman Tasarrufu Sağlanacak
Planlanan seferlerin süreleri ve fiyat tarifesi ise şekilde olacak:
İskenderun – Mersin arası 1 saat 48 dakika, 29 Türk Lirası,
İskenderun – Gazimağusa arası 2 saat 50 dakika, 149,50 Türk Lirası
Samandağ – Beyrut arası 3 saat 25 dakika, 159,50 Türk Lirası
Kıbrıs’ta 36 bin Hataylının yaşadığı ve Hatay- Mersin arasında kara yolu ile günde 16 bin 500 kişinin seyahat ettiği hususları göz önünde bulundurulduğunda projenin ne denli önemli olduğu bir kez daha gözler önüne seriliyor.
Hatay Deniz Yolu İle Dünyaya Açılıyor


Proje hayata geçirildiği takdirde, Hatay’ın öncelikle Türkiye ile sonra da dünya ile bağlantısı deniz yolu ile de sağlanmış olacak.
Kadim Şehirler Hatay Ve Beyrut’un Etkileşimi Güçlenecek
Projenin onaylanmasıyla, Lübnan’ın Beyrut kenti ile benzer kadim özelliklere (kültürel, gastronomik) sahip Hatay, arasındaki bağ güçlenecek.
Hatay’ın İki Büyük Zaferi Deniz Otobüsü Projesiyle Taçlanıyor
HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın üstün çabalarıyla Hatay’a kazandırılan UNESCO gastronomi şehri unvanı ve EXPO 2021 vizyonunun en somut projesi olarak değerlendirilen deniz otobüsü projesi, hem Hatay halkına hem de ulusal ve uluslararası arenaya büyük kazanımlar sağlayacak.
Projenin Onaylanması İçin Nefesler Tutuldu
Hatay Ulaşım AŞ’nin(HATULAŞ) gerçekleştirmek istediği proje, 11 Ocak günü komisyona havale edilmişti. Projenin komisyondan geçmesi ve mecliste tekrar görüşülerek oylanması Hatay’ın geleceği için büyük önem arz ediyor.
Ortadoğu’da Sular Durulduğunda Lazkiye Seferleri De Planlar Arasında
HBB, bölgesel sorunlar ortadan kalktığında ve Suriye’de barış iklimi hakim oluğunda Hatay-Lazkiye seferlerinin de başlatılabileceğini açıkladı.
Expo Ve Gastronomi Kenti Hatay Güney Avrupa’ya Deniz Yoluyla Bağlanacak
Projenin başat vizyonu arasında EXPO ve Gastronomi kenti Hatay’ı deniz yoluyla Güney Avrupa’ya bağlamak da yer alıyor. Bu sayede Günay Avrupa’dan  kurvaziyer turizmle kadim kent Hatay’ı ziyarete gelen turist sayısında ciddi oranda artış sağlanacak.
Kentin sosyo-kültürel ve ekonomik gelişimi için mega proje olarak değerlendirilebilecek bu proje, gelecek günlerde de Hatay gündemdeki yerini koruyacak.

Haber Merkezi

Share
3027 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?