ÜST REKLAM

logo

reklam
27 Ekim 2018

“HATAY GÜNLERİNİ DERNEKLERİN İNSAFINA BIRAKMAYIN”

Yıllar önce dönemin Hatay valisi M.Celalettin Lekesiz tarafından, İlimizin tanıtımına çok büyük katkısı olacağına inanılarak başlatılan Hatay günleri, o yıllarda inanılmaz bir şekilde heyecanlı ve sahiplenilerek başarılı organizasyonlara imza atılarak ilimizin tanıtımına katkı sağlamaya başlanmıştı

Hatay Günleri.

O günlerde İlimizin tüm yöneticilerinin yanı sıra sivil toplum kuruluşları, kanaat önderleri, kültürümüzü yansıtan halk oyunları, kına geceleri grupları ve en önemlisi Dünyada ses getiren medeniyetler korosu’ nun verdiği konserler ve yöresel ürünlerimizin tanıtımı ile gerçekten ilimizin tanıtımına çok büyük katkılar olmuştu ama zaman içerisinde gerek bu organizasyonu yapan şirketlerin gerekse Hatay günlerini düzenleyen derneklerin gözle görülür şekilde olayı maddiyata çevirmeleri neticesinde masumane bir şekilde başlayan Hatay günleri rant kavgasına dönüşmeye başladı. Öyle ki biz cebimizden para harcamaya hazırız, yeter ki ilimize katkımız olsun diyenler rant için bütün sözlerini unuttular ve İstanbul da yapılan Hatay günleri resmen bir fiyaskoyla sonuçlandı.

Dernek Kavgaları Kamuoyunu Rahatsız Etti.

Son olarak İstanbul’da yapılan Hatay günlerinde bu kavgalar kamuoyuna yansımış ve İstanbul da bulunan HATİAB ve HATAYDER arasında biz yapıyoruz kavgası tüm kamuoyu önünde yaşanmıştı ve biz gazetecilik görevimizi yaparken maalesef inanılmaz bir şekilde hakaretlere uğradık ama zaman yine haklılığımızı ortaya koydu, İstanbul da yapılan Hatay günleri yine İlimiz adına utanç verici bir şekilde sona erdi . Hataylı olmayan esnafların doldurduğu stantlarda yöresel ürünlerimiz diye maalesef halka çakma ürünler satılarak ilimize katkı sağlamak yerine çok büyük zararlar verdi. Ayrıca Hatay demek sadece yeme içme kültürü değil, ilimiz ekonomisine katkı sağlayan birçok ürünlerimiz maalesef stantlarda yoktu.

Vicdanınız Rahat mı?

Bundan önceki dönemlerde yapılan Hatay günlerinde Esnaf odalarımızın katılımıyla ilimizde üretilen birçok ürünü insanların görmesine olanak sağlanıyordu, yine sanayimiz ile ilgili başta İskenderun bölgemizde bulunan demir çelik sektörlerine ait büyük işletmeler başta olmak üzere Antakya da üretilen ayakkabı sektörü, mobilya sektörü hiç biri ama hiç biri yoktu, ama günleri düzenleyen dernekler ve organizasyonlar memnun, öyle ya onların amacı tanıtım değil para kazanmak, hani artık her şey şeffaf olacaktı, gelir ve giderler açıklanacaktı, bizler uyardık diye bana hakaret eden arkadaşları şimdi tekrar uyarıyorum ve vicdanınız rahat mı?

Sayın Valim Erdal Ata, lütfen bundan sonra yapılacak olan Hatay günlerini dernekler ve organizasyonların insafına bırakmayın, daha ciddi kurumlar bu işi yapsın fiyatlar düşük tutulsun orada lezzet kültürümüzü tanıtacak firmalar buradan özenle seçilerek götürülsün, gerekirse bu işletmelerden ücret bile alınmasın ki halka kaliteli ve düşük ücretle hizmet verilsin amaç ilimizi tanıtmak ise kar amacı hedeflenmemeli, amaç ilimizi tanıtmak ise ne eti olduğu belli olmayan yediğin zaman mideni bulandırmayan kaliteli ve ilimize yakışır sunumlar olmalı bir adet oruk ( ne olduğu bile belli olmadığı halde) 6, 7 lira olmamalı, burada ne yiyorsak orada da o olmalı. Bu işe bir an önce el atmazsanız rant kavgası gün geçtikçe büyüyerek ilimize zarar vermeye devam edecek. Öyle ya bir zamanlar Hatay günlerini en ağır şekilde eleştiren bazı sivil toplum kuruluş başkanları şimdilerde

kendileri Hatay günleri düzenlemenin peşine düşmüş, benden uyarması, çünkü her yapılan günlerden milyon civarında gelir elde edildiği söyleniyor, bu paralar nereye gidiyor? Kimleri zengin ediyor? Birileri zengin olacak diye ilimizin bu şekilde karalanmasına göz yumarsak hepimiz bu vebalin altında eziliriz. Para kazanmanın da bir edebi olmalı, benden uyarması, Şimdi de Ankara da Hatay günleri yapılıyor, orayı da takip edeceğiz, eğer bu yapılan günlerden sadece derneklere aktarılan paralar yüzbinlerce lirayı buluyorsa kaliteyi beklemek hayal, Sayın valim sizin de bu olaylardan rahatsız olduğunuzu biliyorum gerekli uyarıları yaptığınızı biliyorum ama inşallah biraz ders alınmıştır diyor ve tekrar ediyorum bu işler daha resmi kurumlar tarafından yapılmalı bir ilin kaderi dernekler ve organizasyonların eline bırakılmamalı.

Ahmet Yetişen

Share
180 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?