ÜST REKLAM

logo

reklam

HATAY EĞİTİM-SEN TİYATRO TOPLULUĞU İLÇE KAYMAKAMLIĞI’NDA

 

 

12 farklı meslek grubu 35 kişilik dev kadrodan oluşan Eğitim-Sen Tiyatro Topluluğu geçtiğimiz günlerde İlçemiz Kaymakamı Dr. Cahit Çelik’i ziyaret ettiler. Oyuncu Kadrosunu temsilen Yönetmen Zeynel Abidin Karadaş ve 6 oyuncunun katıldığı ziyarette, İlçemiz Kaymakamı Dr. Çelik, ekibe daha önce verdiği sözü yeniledi.

Mahallelere araç emin edilecek…

Sahneledikleri performansın büyüleyici olduğunu beyan eden konuşmasında İlçe Kaymakamı Dr. Çelik, “siz ‘Ölüleri Gömün’ adlı oyunu sahnelerken keyif alarak izledim. Evrensel değerleri anlatan bir oyun. Özellikle kırsal kesimde imkanı olmayan vatandaşlarımızın bu etkinliklere katılımını sağlamak adına sizlerin bu oyunu sahnelemesini istiyorum. Bu süreç için gerekli tüm imkanları biz sağlayacağız. Belirlenecek mahallelere çağrıda bulunacağız. Araç göndererek o vatandaşlarımızın katılımını sağlayacağız. Eriklikuyu Köyün’de düzenlenen erik festivali çerçevesinde oradaki kadınlar için deniz turu düzenlemiştik. 70li yaşlarda olup denizi ilk defa gören kadınlar vardı. Onlara bu anlamda kapı aralamak benim için çok önemliydi” dedi.

Tarih, Ortak kararla belirlenecek…

30 Nisan’da ODTÜ(METU) Tiyatro Şenliklerinde sahne alacak olan, Hatay Eğitim-Sen Tiyatro Topluluğu, 30 Nisan sonrasında İlçe Kaymakamı Dr. Çelik ile bir daha görüşerek, oyunu hangi gün sahneleyecekleri hakkında ortak karar almak istediklerini belirttiler.

Kültür Merkezi için, İlçe Kaymakamına teşekkür…

Sıcak ve samimi geçen sohbet ortamında Yönetmen Karadaş, İlçe Kaymakamına ilçeye kazandırdığı Kültür Merkezi için teşekkür ederek, bir çok yerde sahne aldıklarını fakat sahne aldıkları mekanlarda sahne donanımının ilçemiz Kültür Merkezi düzeyinde olmadığını belirtti. Donanımı güçlü, oyuncuyu rahatlatan nitelikte olan sahne ortamının daha bilinçli insanlarca idare edilmesi gerektiğini aksi takdirde bilinçsiz kullanımdan alanın zarar görebileceğini belirten Yönetmen Karadaş, “çok yüksek meblağlar ile hazırlanan bu ortamın kolay hırpalanmaması gerek. Bu mekanda kullanılan malzemenin nedenini, kullanım şeklini bilmez isek; atıyorum en basit hali ile otomatik açılması gereken perdeyi elimizle kapatır yada açarsak oradaki o mekanizmanın dengesini bozarız. Ama o avuç içi kadar mekanizmanın bedeli bile bir perdende pahalıdır. Bu paylaşımları sizin gibi açık görüşlü insanlarla daha rahat yapabiliyoruz. Biz Samandağı’nı çok sevdik. İlçenin değerlerinin korunmasına yönelik çalışmalarınızı destekliyoruz” dedi.

İlçe Kaymakamından, Yönetmen Karadaş’a teklif…

İlçede kısıtlı imkanlarla kurumlara personel yönlendirebildiklerini beyan eden açıklamasında İlçemiz Kaymakamı Dr. Çelik, “size katılıyorum. İşi, ehli insanlara vermek çok önemli. Bir elması bir çocuğa verirseniz, onu bilye olarak kullanır. Ama bir kuyumcuya verirseniz durum daha farklı olur. Ülke genelinde bazı şeyler imkanlar doğrultusunda hayata geçiyor. İlçemizde de durum bundan farksız değil. Kültür Merkezimizin temelinin atıldığı tarih ile bittiği tarih göz önüne alındığında ilçede gecikmiş birçok hizmet ön plana çıkıyor. İlçede temel hedefimiz ilçedeki sıkıntıları çözmeye yöneliktir. Şuana kadar hükümet binasının bile olmaması kurumsal çalışmaların bu kadar dağınık olması da doğru değil. Çalışmalarını hızlandırdığımız hükümet konağı ile inşallah bu sorun kısa sürede çözülecek. Kadromuzda bulunan arkadaşları görevlendirerek personel eksikliğini gidermeye çalışıyoruz. Bu konuda sizin desteğinizi alabiliriz. Atamanızı ilçemize talep edin Kültür Merkezi Salon idaresini size verelim. Dilediğiniz zaman salonumuz çalışmalarınızı gerçekleştirmeniz için açık olacak” dedi.

Oyun Devlet Tiyatrosu tarafından da sahnelendi…

Oyun üzerine gerçekleşen sohbette Yönetmen Karadaş, “Ölüleri Gömün isimli oyun Devlet Tiyatrosunca da sahnelendi. Oyun, savaş karşıtı eserlerin en önemlilerinden bir tanesi böyle olunca da bolca savaş yarası taşımış insanlar ve inandırdığı değerler üzerine Hayallerini yaşayamamış, daha yapacak çok şeyi olduğuna inan, savaşı kendisi istemediği gibi eşleri ve çocuklarını yarım bırakılmış askerler. Oyun gerek din, gerekse toplum yargıları ve devletin anlattıklarıyla şekillenmiş. Savaşın açtığı yaralar anlatılıyor” dedi.

Haber Foto:Ümit Sağaltıcı

Share
737 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?