HATAY DAĞ CEYLANI ÜRETİM İSTASYONUNDA BİR İLK YAŞANDI… - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

HATAY DAĞ CEYLANI ÜRETİM İSTASYONUNDA BİR İLK YAŞANDI…

Bu haber 07 Temmuz 2017 - 9:38 'de eklendi ve 745 kez görüntülendi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü tarafından Kırıkhan ilçesinde kurulan ve ülkemizin ilk ve tek Hatay Dağ Ceylanı Üretim İstasyonunda bir ilk yaşandı. İstasyonunun ilk yavrusu geçtiğimiz günlerde hayata gözlerini açtı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı endemik bir tür olan Hatay Dağ Ceylanlarını korumaya yönelik çalışmalarını hız kesmeden ve başarılı bir şekilde sürdürdüklerini ifade ettiler.

İstasyonda Dünyaya Gelen İlk Yavru

Bu türün korunması ve çoğaltılarak neslinin devamının sağlanması maksadıyla kurulan üretim istasyonunda umut verici bir gelişme yaşandı. Yaklaşık 4 yıl önce kurulan üretim istasyonunda ilk kez yavru bir ceylan dünyaya geldi.

Bu yavruyu dünyaya getiren anne ceylan, 2015 yılında, 15-20 günlük iken bir çoban tarafından yorgun ve bitkin halde bulunarak ceylan üretme istasyonuna getirilmişti. Burada yaklaşık 2 sene koruma altında tutularak bakım ve tedavisi yapılan bu ceylan ise istasyonun ilk yavrusunu dünyaya getirdi. Anne ceylan ve yavrusu bugün istasyonda sağlıklı bir şekilde ve tabii şartlarda yaşamını sürdürüyor.

Ülkemizdeki Tek Üretim İstasyonu

Ülkemizde ilk ve tek olan Hatay Dağ ceylanı üretme istasyonunda 6 yetişkin erkek, 2 yetişkin dişi ve 4 yavru dişi ile beraber toplam 12 ceylan bulunuyor. Ceylanlar, üretme istasyonunda tabii ortamlarında hayatlarını sürdürüyor. Hatay Kırıkhan ilçesi sınırları içerisinde yer alan 160 dekarlık üretim merkezi 2013 tarihinde kuruldu.

“Yavru, ceylanların geleceği için önemli bir başlangıç”

İstasyondaki bu üremenin ceylanların geleceği için çok önemli bir başlangıç teşkil ettiğini vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise “Hatay’ın Kırıkhan ilçesinin doğusunda kalan dağlık bölgede yayılış gösteren bu tür, uluslararası tehdit kategorisinde bulunuyor. Sınırlı bir alanda yayılış gösteren ve küçük bir popülasyona sahip olan Hatay dağ ceylanlarının tabii ortamlarının iyileştirilmesi ve risklerinin azaltılması kapsamında bu istasyonu kurduk. Bu yüzden bu yavru bizler için çok sevindirici” değerlendirmesinde bulundu.

Haber- Foto: Haber Merkezi