Hatay Büyükşehir Belediye(HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş beyaz örtü eşliğinde herkesi Expo’ya davet etti; ‘1 Nisan’da Hatay’a, Expo’ya, barışa merhaba’ dedi. BAHARIN COŞKUSU EXPO 2021 HATAY İLE YAŞANACAK « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

Hatay Büyükşehir Belediye(HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş beyaz örtü eşliğinde herkesi Expo’ya davet etti; ‘1 Nisan’da Hatay’a, Expo’ya, barışa merhaba’ dedi. BAHARIN COŞKUSU EXPO 2021 HATAY İLE YAŞANACAK

Bu haber 18 Mart 2022 - 16:35 'de eklendi ve 215 kez görüntülendi.

Hatay Büyükşehir Belediye(HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, katıldığı bir televizyon programında Expo 2021 Hatay’ı anlattı.

Dev organizasyonun Antakya-Defne bölgesindeki alanında gerçekleşen canlı yayında kenti ve Expo’yu anlatan Savaş, bahar coşkusunun 1 Nisan’dan itibaren Expo ile birlikte yaşanacağını ifade etti.

Expo 2021 Hatay’ın botanik alanında gerçekleşeceğini belirten Savaş, “Geçen hafta Dubai’deki Expo’yu ziyaret ettik. Oradaki teknoloji ağırlıklı Expo’yken bizimki tarım, botanik, gastronomi, tarih, kültür ve medeniyet ağırlıklı olacak. Bu organizasyon topraktan geçimini sağlayan vatandaşlara gelir kapısı da olacak. Yenilikleri görmek isteyen herkesi 1 Nisan’dan itibaren şehrimize davet ediyoruz” dedi.

“Expo’yu herkese birlik, beraberlik ve barış mesajı vermek için yapıyoruz”

Devlet büyüklerinin tamamını açılışa davet edeceklerini de açıklayan Savaş, “Tüm protokolümüzü siyasi ayrım gözetmeksizin davet ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızı da davet ediyoruz. Biz de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkemize emanet ettiği bir serhat şehiriz. Cumhurbaşkanımızın da buna önem verdiğini düşünüyoruz. Gelirse mutlu oluruz. Çünkü biz bu organizasyonu Hatay’dan herkese birlik, beraberlik ve barış mesajı vermek için yapıyoruz. Bu birlik ve beraberlik tablosu tüm dünyaya örnek olsun istiyoruz” dedi.

Programın başladığı saatlerde kentte başlayan ve her geçen dakika şiddetlenen kar yağışı Türkiye’nin her yerinden şaşkınlıkla izlendi. Başkan Savaş, Hatay’da bu kadar sert geçen bir kış şimdiye kadar hiç görmediğini belirtti.

Expo’yu ziyaret edenleri nelerin beklediğine dair kısaca bilgi veren Savaş, “Her iki alandaki eserler Hatay’a miras kalacak. Alanlarımız, Hatay’ın, sanat, bilim, ticaret, kültür ve gastronomi evi olacak. Herkesin kendine güzel bir anı olacağı bir alan olacak. Çocukların zihinsel fiziksel gelişim sağlayacağı 11 dönümlük sadece alan olacak. Bu alan Hatay’ın yıllardır beklediği bir alan olacak. Hiçbir yerleşke sökülmeyecek ve şehrimize uzun yıllar hizmet edecek” ifadelerine yer verdi.

Kentte Lezzet Şöleni Yaşanacak

Başkan Savaş, Expo’da gastronomiye büyük önem vereceklerini ifade ederek, “Antakya’da ülkemizin her yerinden lezzetleri ağırlayacağız. İskenderun-Arsuz bölgesinde ise dünyanın her yerinden lezzetlere yer vereceğiz” dedi.

Expo 2021 Hatay Büyük Sürprizlere Gebe

Savaş, Expo için Hatay’a gelecek misafirleri büyük sürprizlerin beklediğini ifade etti.

Hatay’a gelecek konukları UNESCO onaylı Gastronomi Kenti unvanıyla karşılayacaklarını söyleyen Savaş, “Konuklarımız, Orta Doğu, Akdeniz ve Anadolu’dan lezzetlerin yer aldığı mutfağımızla karşılaşacak. Bununla beraber Hatay’ın tarihsel sürecini anlatan bin 650 metrekarelik Ortak Varoluş Mozaiği ile buluşacaklar. Bu mozaiğimizde Darius ile Büyük İskender’in savaşı da var günümüz de var. Ülkemizin hangi değeri ve zenginliği varsa Hataylılar ve Hatay’ı gelenler tüm bunları Expo 2021’de görecek” açıklamalarında bulundu.

Havayolu Şirketlerine Destek Çağrısı

Lütfü Savaş, programın son bölümünde Ankara, İzmir ve İstanbul’dan Hatay’a yapılan uçak sefer sayılarının arttırılması ve diğer kentlerden de sefer yapılması için Türk Hava Yolları’na ve diğer hava yolu şirketlerine çağrıda bulundu.

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı