HATAY BİRÇOK FAY HATTININ KESİŞTİĞİ NOKTADA! « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

HATAY BİRÇOK FAY HATTININ KESİŞTİĞİ NOKTADA!

Bu haber 05 Ağustos 2022 - 12:22 'de eklendi ve 238 kez görüntülendi.

Son bir hafta içinde Hatay ve Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler sonrasında harekete geçen Jeoloji Mühendisleri Odası Hatay İl Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkanı Rasim Can, ‘Deprem öldürmez ihmal öldürür’ dedi.

Rasim Can yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi: “Bir hafta içinde Kahramanmaraş Tevekkeli ilçesi ve Hatay İlimizin Hassa İlçesinde olan depremler Doğu Anadolu Fay Zonunda olmuştur. Bu depremler bir uyarı depremleri olduğu, 300 yıldan fazla bir zamandır suskun olan ve enerji depolayan bu fay zonunda olası büyük yıkıcı depremin habercisi olduğu diyebiliriz. Bizi bekleyen bu deprem tehlikesi zamanı belli olmayan ama her ana olabilecekmiş gibi deprem gerçeğini kabullenip önlem almamız gerekmektedir. Hatay jeoloji Mühendisleri Odası Yönetimi olarak; tüm Yerel Yönetimleri, Kamu Kurum ve Kuruluşları, Yapı Denetimleri, deprem konusunda ilişkisi olan tüm Mühendislik Disiplinlerini ve halkımızı deprem konusunda daha duyarlı olmaya ve önlem almaya çağırıyoruz. Hatay ili birçok fay hattının kesiştiği noktada bulunuyor ve bu faylardan birinin dahi hareket etmesi ilimizi olumsuz yönde etkileyecektir.

Akdeniz’de Fayın kırılması halinde sahillerimizde Tsunami yaratabileceğini bütün deprem Yerbilimci Uzman Hocalarımız ve Odamız olarak bu deprem gerçeğini dile getirip gündemde tutmaya çalışıyoruz. Hatay jeoloji Mühendisleri Odası Yönetimi olarak; tüm Yerel Yönetimleri, Kamu Kurum ve Kuruluşları, Yapı Denetimleri, deprem konusunda ilişkisi olan tüm Mühendislik Disiplinlerini ve halkımızı deprem konusunda daha duyarlı olmaya ve önlem almaya çağırıyoruz.

Alınacak önlemleri Fay Yasası acilen çıkarılmalı, Toplanma yerleri oluşturulmalı, Zemin bina ilişkisine önem verilmeli, Zayıf zeminler üzerinde yapılan eski yapılar ve deniz kumu ile yapılan depreme dayanıksız yapılar yıkılmalı, yerine depreme dayanıklı binalar inşa edilmeli, Yapılan yapıların deprem yönetmeliğine uygun ve sıkı denetim altında olmalı, Kentsel dönüşüm bina bazında değil bölgesel olarak yapılmalı Halkı deprem konusunda eğitmeli ve bu eğitim ilkokuldan başlatılmalıdır. Son sözüm; Deprem bir doğa olayıdır. Doğa olayını doğal afete dönüştüren bizleriz. Deprem gerçeğini kabullenip önlem almamız halinde deprem zararlarını en aza indirgemiş oluruz. Deprem öldürmez ihmal öldürür diyorum” dedi.

Haber Merkezi