HATAY BAROSU: SANATIN VE SANATÇININ YANINDAYIZ « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

HATAY BAROSU: SANATIN VE SANATÇININ YANINDAYIZ

Bu haber 24 Haziran 2022 - 13:04 'de eklendi ve 156 kez görüntülendi.

Avukatların sanata duyarlılığının bir temsili olan Hatay Barosu Müzik Topluluğu Çarşamba günü Samandağ Kültür Merkezinde verdiği konserle müzik ziyafeti yaşattı.

Hatay Barosu; “son zamanlarda artan konser yasaklarını, ana dile, kültüre, yaşam tarzına ve cinsiyetlere yönelik çağ dışı tüm ayrımları red ediyoruz. Sanatın ve sanatçının yanında yer almaya devam edeceğiz.” dedi.

Samandağ İlçe Kültür Merkezinde gerçekleşen sunuculuğunu şiir eşliğinde Av. Şekip Beyaztunç’un yaptığı şef Suat Özgül yönetimindeki Hatay Barosu müzik topluluğu Türkçe, Arapça, Azerice, Türkülerle keyifli anlar yaşattı.

“Müzik İyiliğin Kardeşidir, Umudu Aşılar”

Gecenin anlam ve önemini belirten konuşmasında katılımcıları selamlayan Av. Şekip Beyaztunç; “İnsanın biyolojik gelişimi milyonlarca yıl ile ölçülüyor. Kültürel gelişimi ise birkaç onbin yıl öncesine dayandırılıyor. Dayanışma duygusu ve sanat insan ruhunda estetik duygusunu ve kural kültürünü geliştirmiştir. Uygarlığı kabaca yazının buluşuyla başlatmak adettendir. Oysa değil, uygarlık kural kültürünün yerleşmesiyle başlar. Toplu yaşamın olmazsa olmazıdır kural kültürü. Kurallar zamanla yasa halini almıştır. Yasalar toplu yaşamın kurallarını düzenler. İşte hukukçu bu yasaları bilen, yorumlayan ve uygulayan kişi olmakla kalmayıp insan ruhundaki estetik duygusuna işlerlik kazandıran sanatla da iç içedir.

Edebiyat ve sanat bir şeyin ne olduğunu veya nasıl olduğunu anlatmaz. Bir şeyin nasıl hissedildiğini anlatır. Müzik ise iyiliğin kardeşidir. Umudu aşılar. Hatay Barosu Kültür ve Sanat Komisyonuna bağlı müzik topluluğu 2016’ da bu anlayışın bir parçası olarak doğdu ve gelişti. Konserler düzenledi. Pandeminin ardından 31 Mayıs 2022 de Antakya’da ve bugün de burada sizlerle, yani Halkla içiçe eklemlenmiş durumda. Bu haftasonu Pazar akşamı da İskenderun’da olacağız.

İktidarlar genellikle sanattan korkarlar. Çünkü sanat özgürleştirir. Son günlerde sanat ve müzik etkinlikleri sudan bahanelerle valilikler ve bazı belediyeler tarafından yasaklanıyor. Geçen ayın sonunda Hatay Barosu’nun öncülük  57 Baro bu hukuk dışı engellemelere karşı ortak bir bildiri yayınladı “Sanattan korkmayın.Sanat özgürleştirir.” başlığını taşıyan bu bildiri iktidarın hukukdışı yasaklamalarına bir cevaptır. Bizim buradaki konserimiz de kendi anlayışımıza göre bir cevaptır.Bizim yanıtımız umuda dairdir. Bizim yanıtımız özgürlüğe dairdir. Bizim yanıtımız sevgiye ve paylaşmaya dairdir. Tıpkı bilge hukukçu Hıfzı Veldet Velidedeoğlu’nun  Casar Flaischlen’den çevirdiği Güneşin Olsun Gönlünde şiirindeki gibi.” Dedi.

Hatay Barosu Müzik Topluluğu birbirinden güzel eserlerini seslendirirken konser bitiminde konuşan Baro Başkanı Av. Hüseyin Cihat Açıkalın; “Hatay Barosu müzik topluluğu koromuzun konseri, sanatı engellemeye çalışan zihniyete karşı Hatay Baromuzun çağrısı ve 57 barosunun desteğiyle bildiri yayınladık akabinde konserimize başladık. Antakya’daki ilk konserimizi gezi şehitlerine armağan etmiştik. Samandağ’ındaki konserimizi de Madımak Şehitlerimize armağan ediyoruz” dedi

Hatay barosu İlçe Temsilcisi Av. Akın Akıncı bir buket çiçekle Koro şefi Av. Suat Özgül’e teşekkür ett.

Hatay Barosu’nun gerçekleştirdiği anlamlı konserde orkestra ve koroda şu isimler yer aldı.

Bağlamada Turan Mansuroğlu,Nefesli sazda Murat Kababıyık, gitarda Mehmet Can Turunç, Ritimde  Ali Bilgin ve Metin Sıkar ile Erbane Grubu, Derya Gümüş, Seda Alev ve Ece Uyanık yer aldı.

Koristlerde isimler şöyle; “Zehra Aslan, Mehmet Azazi, Alpin Berberoğlu, Ali Bilgin, Ahmet Çete, Batuhan Dinç, İbrahim Ersuz, Merve Eryılmaz, Beste Genç, Ayhan Günay, Cansel Kar, Remzi Can Karataş,  Ersin Kuş, Sibel Okur Avcı, Yusuf Öfgeli, Hiyyam Özdemir, Deniz Pehlivan, Tuğçe Süner, Işıl Topal, Murat Varol, Ahmet Yapıcıoğlu, Hasan Erkam Yıldız oldu. Gerçekleştirilen organizasyonun sunuculuğunu Av. Şekip Beyaztunç yaparken Koro Şefliğini de Av. Suat Özgül yaptı.

Konsere, Hatay Barosu Başkan’ı Av.Hüseyin Cihat Açıkalın, Baro İlçe temsilcisi Av. Akın Akıncı, Hatay Barosu avukatları, HBB Samandağ ilçe Koordinatörü Mehmet Ali Kamacı, AKP Hatay İl Yönetim Kurulu üyesi – Samandağ ilçe Koordinatörü Hasan Arslan, CHP Hatay İl Yönetim Kurulu Üyesi Av. Anıl Can, İyi Parti Samandağ İlçe Başkanı Av. Elanur Habip ile Avukatların aileleri de katıldı.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı