ÜST REKLAM

logo

reklam
27 Aralık 2016

Hatay Barosu Mesajı Net verdi;

 

baro-3

ATATÜRK’ÜN ÇİZDİĞİ YOLDA, CUMHURİYET’İN KAZANIMLARINA VE TEMEL DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKMAYA DEVAM

Hatay Barosu kuruluşunun 73. yıldönümünü kutladı. Pazar gününün tatil günü ve yağışa rağmen Baroya kayıtlı bir grup avukat Atatürk Anıtına geldi ve anıta çelenk sundu, saygı duruşunda bulundu. Baro Başkanı Av. Ekrem Dönmez burada yaptığı açıklamada; Büyük Önder Atatürk’ün çizdiği yolda, Cumhuriyet’in Kazanımlarına ve Temel Değerlerine Sahip Çıkmaya Devam Edeceklerinin altını çizdi.

“Hatay Barosu olarak, kuruluş tarihimiz olan 25 Aralık 1943 yılından bu yana geçen 73. onur yılımızı kutluyoruz” diyerek hatırlatma yapan Baro Başkanı Dönmez; “Dile kolay; Cumhuriyetin kuruluşunun 20. yılında ve çağdaş bir devlet kurma ve çağdaş uygarlıklarla bütünleşme yolunda başlayan Kurtuluş mücadelesinin son halkası olan Hatay’ın Anavatanımıza katılışının 4. yılında kurulan Baromuz, hep aydınlık ve çağdaş uygarlık değerlerinin temsilcisi olarak 72. yılını geride bıraktı.

Ne yazık ki içinde bulunduğumuz koşullar “Yurtta Sulh, Dünyada Sulh” felsefesinin hâkim kılındığı bir zamana işaret etmiyor. Ne yazık ki ülkemiz ve ilimiz artık barış ve kardeşliğin esas alındığı bir dili değil, farklı olanın kendisini ifade edebildiği koşulları değil, ötekileştirmenin, farklılıkların sivriltildiği ve farklı olana hayat hakkının tanınmadığı bir zamandan geçiyoruz.

Ne yazık ki kuvvetler ayrılığının yok edildiği, tarafsız ve bağımsız yargının yerine bağımlı yargı esasının kurgulandığı bir zamandan geçiyoruz.

İlimizin ve Ülkemizin bulunduğu bölgemizde yaşanan savaş koşulları ve olağanüstü koşullar, insanlığın ortak değerlerinin doğrudan ve toptan ihlaline yol açıyor.

Hatay Barosu; hukukun üstünlüğüne, insan haklarına ve demokrasiye bütün azmiyle sahip çıkacaktır. Savunma susmayacak; halkının yanında avukatlar, avukatın yanında baro, temel hak ve özgürlüklerin savunucusu bir baro olmaya; tüm kurum ve kurallarıyla hukukun esas alındığı, hukuka saygının hakim olduğu, yargının bağımlı halden uzaklaştığı, yargının şeklen dahi olsa bağımsız olarak görüntü verdiği bir yargı sistemi için çalışmaya devam edecektir.

Hatay Barosu; Büyük Önder Atatürk’ün çizdiği yolda, Cumhuriyet’in kazanımlarına, temel değerlerine ve Cumhuriyet’in kuruluş felsefesine sahip çıkmaya devam edecektir.

Hatay Anavatan’a katıldığı günden bu yana tüm renklerin, çok kültürlülüğün, farklı inançların barış içinde bir arada yaşadığı ve birbirine sahip çıktığı bir kent olarak yaşamış ve yaşamaya devam edecektir.

Bu vesileyle Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz. Baromuzun kurucularına, Baromuza emeği geçen tüm başkanlarımıza, yöneticilerimize, meslektaşlarımıza ve çalışanlarımıza emeklerinden dolayı teşekkür ediyor, ebediyete intikal edenleri saygı ve rahmetle anıyoruz”dedi.

Share
939 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?