ÜST REKLAM

logo

reklam
06 Ocak 2017

Hassun: Suriye halkının terörizm aleyhindeki mücadelesi dünya halkının yararınadır.

suriye

Suriye Baş Müftüsü, Suriye halkının terörizm karşısındaki son 6 yıllık direnişi ile gerçekte bölge ve dünya istikrar ve güvenliğini savunduğunu bildirdi.

Suriye Baş Müftüsü Ahmet Bedrettin Hassun Suriye’de geçekleri yakından görmek ve Batılı medya araçlarının Suriye’ye ilişkin asılsız haberlerini deşifre etme amacıyla ziyarette bulunan Papaz David Smith başkanlığında Avustralyalı kilise heyeti ile bir araya geldi.

Baş Müftü Hassun Suriye halkının lideri ve ordusu etrafında birleşerek, altı yıla aşkın süredir dünyanın bir çok devletinin desteklediği evrensel terör ve radikal ideolojiye karşı şanlı bir mücadele verdiğini belirtti. Hassun Suriye’nin ordusu ve halkıyla sadece kendisini değil, bölge halkları ve tüm dünyayı radikal terör ve ideolojiye karşı savunduğunun altını çizdi.

Suriye ve halkına yönelik terör savaşına eş zamanlı olarak belli başlı devlet rejimleri ve medya araçlarının geçekleri çarpıtıp dünya kamuoyunu kandırdıklarına dikkat çeken Hassun; Suriye’yi ziyaret eden heyetlerin, gördükleri gerçekleri tarafsız bir şekilde kendi kamuoylarına ve dünya halklarına aktarmalarının önemini ifade etti.

Suriye Baş Müftüsü Hassun terörü destekleyen ya da radikal ideolojiye sahip cemaatlere ev sahipliği yapıp kontrol altında tutabileceklerini düşünen devletleri bu terör ve tekfirci ideolojinin tehlikesine karşı uyardı.

Hassun ABD ve müttefikleri devletlerin Suriye’ye uyguladığı ekonomik yaptırımlarında masum sivil insanların yaşamını nasıl olumsuz etkilediğine de ışık tuttu.

Konuk heyet başkanı Smith ise ziyaretleri sırasında gördükleri gerçekleri Avustralya halkı ve dünya halklarına taşımak için ellerinden gelen her gayreti göstereceklerini ifade ederken, Suriye’de Müslümanlar ve Hıristiyanlar arasında gördüğü dayanışma ve kardeşliğin de takdire şayan olduğunun altını çizdi. Smith Suriye halkının teröre karşı verdiği mücadeleyi de övdü.

—-

Homs Kırsalındaki Teröristlere Darbe İndirildi.

Askeri kaynak SANA’ya açıklamasında; topçu birliklerinin Homs Kentinin yaklaşık 18 km kuzeyinde yer alan Um Şarşuh Beldesinde Kaide Örgütünün Suriye kolu Nusra Cephesinin karargah ve toplanma yerlerini yoğun top ateşine tuttuklarını belirtti.

Kaynak top ateşinde aralarında terör örgütünün sözde Havan Bölüğü komutanı olarak bilinen Muhammed Ali Affara ve daha başka tehlikeli isimlerin bulunduğu çok sayıda teröristin havan rampaları, ağır silahları ve 4X4 çeker bir araçlarıyla tamamen etkisiz hale getirildiklerini aktardı.

Suriye Ordu birliklerinin dün Homs kırsalının doğusunda aralarında saha komutanlarının bulunduğu IŞİD’li onlarca teröristle birlikte bir zırhlı araç ve ağır silahla donatılmış 4X4 çeker bir aracı imha etmişlerdi.

—-

Suriye ordusu Ayn Fice köyüne girdi.

Suriye basınının dünkü haberinde, bu ülke ordu güçlerinin Şam’ın kuzey batısındaki Ayn Fice köyüne girdiği belirtildi.

Suriye ordusunun bu ilerleyişinin Fice çeşmesi kısmında gerçekleştiği ve çeşme etrafında çatışmaların hala devam ettiği belirtildi.

Ayn Fice’deki Fice çeşmesi başkentin su ihtiyacının yüzde 65’ten fazlasını temin etmektedir.

Vadi Berdi bölgesindeki Cephetun’nusraya bağlı terör grupları yaklaşık 10 gündür Şam’daki içme suyunun temin edildiği fice çeşmesini kestikleri ve içme suyunun halka tankerlerle taşındığı belirtildi.

Cuma’dan itibaren Suriye’de baştan başa ateşkes sağlanmış ve silahlı gruplarının çoğu da bunu kabul etmiştir.

Share
645 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?