“HASSA AFET BÖLGESİ İLAN EDİLSİN” « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

 “HASSA AFET BÖLGESİ İLAN EDİLSİN”

Bu haber 01 Şubat 2022 - 14:06 'de eklendi ve 80 kez görüntülendi.

“Devlet Desteği Olmadan Hassa’da Yaralar Sarılamaz”

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, 18-19-20 Ocak 2022 günlerinde yaşanan kar yağışının hayatı olumsuz yönde etkilediği Hatay’ın Hassa İlçesi’nin afet bölgesi ilan edilmesi için TBMM’ye Kanun Teklifi verdi.

Güzelmansur hayvanların telef olduğunu, meyve ve zeytin ağaçları ile ekili tarım arazileri ve seraların zarar gördüğünü, evlerin ve fabrikaların çatısının uçtuğunu söyledi.

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur 10 yıl aradan sonra yoğun yağışlar sonrası karlar altında kalan Hatay İli Hassa İlçesi’nin afet bölgesi olarak yardım alması ve tüm afetzedelerin zararlarının karşılanması için çağrıda bulundu.

Hayvanlar Telef Oldu, Seralar Zarar Gördü, Çatılar Çöktü

Kanun Teklifi’nin gerekçesinde Hassa’da kar kalınlığının 50 cm’yi aştığını ve kar nedeniyle yolların kapandığını,elektrik direklerinindevrildiğini,bölgenin elektriksiz kaldığını, ahırların çöktüğünü, hayvanların telef olduğunu, ağaçların, ekili tarım arazilerininve seralarınzarar gördüğünü belirten Güzelmansur 40 bin dekarlık zeytinlik alanın çok ciddi hasar gördüğünü vurguladı.

Devlet desteği olmadan Hassa’lı afetzedelerinyaralarının sarılması mümkün değil diyen Güzelmansur şunları söyledi: “İlçe’de 15 dönüm muz serası, örtü altı tarımı yapılan çilek ekilen araziler karlar altında kalmış, ürünler yok olmuştur. 40 bin dekarlık zeytinlik alan hasar görmüştür. 35 ahır çökmüş, onlarca büyükbaş hayvan telef olmuştur. Evlerin çatısı uçmuş, 300’e yakın elektriği direği devrilmiş, teller kopmuştur. Çatısı uçan fabrika sayısı da 10’a yakındır. Doğal afetler karşısında bireyin yaşam ve mülkiyet hakkını korumak Devletin sorumluluğundadır. Dolayısıyla Hassa’nın acilen afet bölgesi ilan edilmesi gerekmektedir.” İfadelerine yer verdi.

Haber – Foto: Aslı Sağaltıcı