HASIRCI, "SENDİKAMIZA SAHİP ÇIKACAĞIZ" | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

HASIRCI, “SENDİKAMIZA SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Bu haber 18 Eylül 2019 - 8:40 'de eklendi ve 47 kez görüntülendi.

Eğitim Sen Hatay Şubesi Yürütme Kurulu adına Şube Örgütlenme Sekreteri Hizam Hasırcı, Eğitim Sen Genel Merkezinin ve Merkez Disiplin Kurulunun Hatay Şube üye ve yöneticilerinin sendika üyeliklerini askıya alarak ihraç edilme talebinin üyelerin iradesine yapılmış bir darbe olduğunu ifade ederek konu üzerine bir açıklamada bulundu.

Sekreter Hasırcı yaptığı açıklamada; “Bugün genel merkez tarafından bizlere iletilen yazılı tebliğlerde tüm yönetim kurulu üyelerimizin(Şube Başkanı Deniz Ezer, Şube Sekreteri Sabah Aras, Mali Sekreter Ahmet Korkmaz, Kadın Sekreteri Pelin Akbaş Yeşil, Örgütlenme Sekreteri Hizam Hasırcı, Eğitim Sekreteri Eylem Uysal, Hukuk Sekreteri Emir Bugay) ve 2 üst kurul delegesi, geçmiş dönem yöneticilerimizin(Ayhan Erkal, Yusuf Mengilli) üyeliklerinin ilk genel kurulda üyelikten ihraç edilmesi talebiyle üyeliklerimizin askıya alındığı bildirilmiştir. Tüzüğümüze göre de bir üyenin üyeliklerinin askıya alınması, bütün görevlerinin sona ermesi anlamını taşımaktadır. Dolayısıyla bugün itibariyle görevden alınmış görünüyoruz. Bugünün öncesinde Cuma günü, geçmiş dönem yöneticimizin annesinin vefatını üyelerimize mesaj yoluyla iletmek istemiştik. Ancak kendi üye programımıza erişim engeli olduğunu gördük. Genel merkez ile iletişime girerek sorunun ne olduğunu anlamaya çalıştık ki önce telefonlarımıza cevap vermediler. Daha sonra genel merkez yöneticisi Ahmet Karagöz, bizleri arayarak kararı telefonla bildirmiş, erişim engelinin bundan kaynaklandığını belirtmiştir. Bize herhangi bir bilgi verilmeden en önce erişim engelinin getirilmesi, acizliğin göstergesidir.

Ancak bizler bu kararları kesinlikle kabul etmiyoruz. Bizlere atfedilen suçlar tamamen iftiradan ibarettir. Daha önce de 24.01.2019 tarihli savunma istemiyle başlatılan disiplin soruşturmalarında, sosyal medya hesaplarımız incelendiğinde sendikayı itibarsızlaştırdığımız iddia edilmişti. Biz bu iddialara da karşı çıktığımız gibi bugün bize iletilen “sendikaya ait yerlerde, sendikal görevler sırasında ve sendikal faaliyet alanlarında, sendika üyelerine, genel kurullar tarafından seçilmiş organlarda yer alan üyelere fiili saldırıda bulunulması, toplumda sendikal algıyı olumsuz etkileyecek, etik olmayan davranış ve tutumlarda bulunulması, sendika aleyhinde faaliyette bulunma” iddialarına da karşı çıkıyoruz. Bunların tamamiyle iftiradan ibaret olduğunu belirtmek isteriz. Bu asılsız iddiaların nedeni tamamen grupsal çıkar anlayışıdır. Bizler, gücünü üyelerden alan, seçimle göreve getirilmiş olan yönetimin, genel merkezin bu iftiralarıyla görevden alınmamızı şiddetle kınıyoruz. Bu iddialara karşı somut hiçbir delil sunulmaması, hukuksuz bir işleyişin olduğunu göstermektedir. Daha önce de hakkımızda iddia edilen suçları hangi bilgi, belgeye dayandırdıklarını sorduğumuzda hiçbir cevap alamamıştık.

Yerel seçimlerin ardından Diyarbakır, Van, Mardin illerinin belediye başkanlarını görevden alarak yerine kayyum ataması yapılmıştı. Görülüyor ki bu kayyum atama uygulaması eğitim sen içerisine de sirayet etmiştir. Bu tarz uygulamaların bizim kurumlarımızda yapılıyor olması şiddetle karşı çıkılması gereken bir durumdur.

 Kamu emekçilerinin talepleri doğrultusunda alanları tatil eden Eğitim sen genel merkezi bunu yapma yetkisini kimden, nereden cesaret alarak almıştır? Neden Hatay Şube yöneticileri görevden alınmıştır? Çünkü Hatay şube yöneticileri ve 1000 üyesi OHAL ilanıyla birlikte çıkarılan KHK’larla açığa alınmışlardı. Bu süreçte sürekli bir direniş göstermiş açığa alınan bütün üyeleriyle birlikte göreve dönmüşlerdi. Hatay Şube kendisi de direnen, direnişlere sahip çıkan, destekleyen bir şubedir. Yüksel direnişini desteklemiş, KESK MYK’nın yüksel direnişçileri ve destekçilerine yönelik saldırılarına sessiz kalmamış, KESK MYK ve Eğitim Sen MYK’ya eleştirilerini dile getirmiş, özeleştiri vermeleri gerektiğini açıktan söylemiştir. Tüm şubeleri bu saldırılar karşısında taraf olmaya çağırmıştı.         Hatay şube yıllardır direnen, direnişlerden yana açıktan tavır koyan, üyelerinin sorunlarıyla ilgilenen, halk ile bağı güçlü olan bir şubedir. Nasıl ki faşizm bundan rahatsız oluyorsa sendika genel merkezleri de rahatsız olmuş ve tasfiye etmek istemektedir. Türkiye geneli aralarında Nuriye Gülmen, Acun Karadağ, Nazan Bozkurt, Mehmet Dersulu,  gibi direnişçilerinin ve Hatay şube yöneticilerinin de olduğu 22 KESK üyesine yönelik 25 Ocak 2019 tarihli başlatılan disiplin soruşturmaların amacı direnen, devrimci, demokrat, direnen üyelerini tasfiye etmektir. Bu amaçla disiplin soruşturmaları açarak bu tasfiyeyi sürdürmüştür.

Eğitim Sen MYK, bu kararla mücadele tarihinize ve değerlerinize kapkara bir leke sürmüştür. Eğitimdeki gericileşme doruk yapmışken; tarikatlar okullarda cirit atarken; yüz binin üzerinde kamu emekçisi KHK ile ihraç edilmişken; kamu emekçileri tüm haklarını kaybetmişken; yandaş, konfederasyonla iktidar el ele kamu emekçilerine zam diye sadakayı reva görürken ve kamu emekçileri tarihinde görülmedik sorunlarla karşı karşıya kalmışken hiç bir soruna karşı esaslı bir politika üretemeyen ve mücadele yürütemeyen KESK ve bileşenlerine egemen olan anlayışlar, iktidardan feyz almış olacak ki iç muhalefeti disiplin kurulları marifetiyle tasfiye etme yolunu tutmuştur. Bizleri, sırf merkez yönetimi eleştiriyoruz diye, merkez yönetimle aynı politikaları savunmuyoruz diye görevden almak gerçekte tam bir kayyum politikasıdır. KHK ile ihraç edilmiş üyelerin üyeliklerini askıya almak ve böylece dayanışma ödeneğini kesmek, bu şekilde tehdit etmek ise sözün bittiği yerdir. İhraç üyelere yapılan dayanışma ödeneği her şeyden önce KESK MYK yöneticilerinin cebinden değil üyelerin aidatlarından sağlanmaktadır. Şubemiz ödeneklerinin %60’ını ihraçlara koşulsuz vermiştir. KESK yönetimi bu haliyle de toplanan vergilerle yapılan zorunlu hizmetleri bir lütufmuş gibi sunan iktidar ile benzerlik göstermektedir.

Bizler Eğitim Sen Hatay Şubesi olarak nasıl ki faşizmin bütün haksız, hukuksuz uygulamalarına karşı çıkıyorsak, Genel Merkezimizin bu hukuksuz ve keyfi tutumuna da karşı çıkacağız. Kamu emekçilerini ve toplumun bütün kesimlerini ilgilendiren konularda demokratik hakkımızı kullanarak, sınıf ve emek mücadelemizi sürdüreceğiz. Genel merkezi bir an önce yapılan bu yanlıştan dönmesini istiyoruz. Sendikamıza sahip çıkacağız” ifadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

afdah.info

voir films