logo

reklam

HASAT BAŞLADI AMA ZEYTİN YOK!

İlimizin önemli gelir kaynaklarından biri olan zeytinin bu yıl hasadının erken başladığı belirtildi. Konu üzerine zeytin tarlalarında görüştüğümüz üreticiler, mevsimlerin değişmesi ve iklimin randımanlı olmamasından dolayı zeytin hasadının erken başladığını geçen senelere oranla verimin düştüğünü ifade ederek hasatta yapılan yanlışları kısaca anlattılar.

“Zeytini Hemen Çuvala Doldurmayın”

İlçemiz vatandaşları bu yıl ki zeytin hasadını şöyle değerlendirdiler; “Mevsimlerin değişmesi ve iklimin randımanlı olmamasından dolayı bu yıl zeytin hasadı erken başladı. Geçen yıllara nazaran istediğimiz verimi elde edemedik. Geçen yıl 10 – 20 çuval saf zeytin toplarken, bu yıl sadece bir kova yeşil zeytin toplayabildik. Bu yıl durumumuz çok kötü anlayacağınız. Aslında zeytin veriminin çok olup olmamasının da ötesinde zeytin hasadında farkında olmadan birçok hata yapıyoruz. Yapılan bu hatalar zeytin ve zeytinden üretilen ürünlerin kalitesini düşürmekte. Bu anlamda size kısaca hasatta yaptığımız küçük hatalardan bahsetmek istiyorum.

*Zeytinler toplandığında çuval içine konmamalı en ideali kasalarda olmalarıdır. Zeytin bir aromadır ve neye değerse kısa sürede onun tadını alır. Çuvallarda konulan zeytinlerin yağı asit oranı yüksek olur.

* Yerden toplanan zeytinle, ağaçtan koparılan zeytinler bir arada yağı çekilmez.

*Zeytinyağının güzel olup olmadığını tadarak bilemezsiniz.

Her fabrikada analiz ölçme vardır numune alıp ölçün en ideal yağ 1 asittir. Zeytinyağı plastik bidon kap şişede saklanmamalı. Cam veya krom gibi büyük saklama kapları idealdir. Ve güneş ışık görmemesi gerekir.

“Zeytin Ağaçları Hasattan Sonra İlaçlanmalı”

*Zeytin ağaçları yağlıdır ve çabuk kurtlanır buna dikkat etmek gerekir. Hasat anında illaki kırılan kopan dallar olur ve haşereler orada yuvalanır galeri açıp buyur ürerler. Hasattan sonra direk ziraat mühendisinin önereceği ilaç ve yaprak gübresi uygulanmalı. Ağaçlar kışa güzel girip yeniden güzel ürün verirler.

“Atalık Zeytin Dikimi Daha Verimlidir”

Yeni zirai fideler bu yöreye uyum sağlamıyor çabuk hastalanıyor. Atalık eski ağaçlardan 15 Ocak ila 15 Şubat arası (mirb3eniy) zamanında ağaçların dilberindeki yeni fideleri alıp ekebiliriz. Bu sayede eski atalık zeytinlerimize kavuşmuş oluruz.” İfadelerine yer verdiler.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

 

Share
635 Kez Görüntülendi.
                                                                                                                                                    
#

SENDE YORUM YAZ

9+9 = ?