ÜST REKLAM

logo

reklam

HALKINIZIN SESİNİ DUYUN ARTIK

 

Ali Doğru Yazdı

Samandağ’ına bağlı Çöğürlü Mahallesinde ikamet ediyorum. Mahallemizde yaşadığımız sıkıntıların birçok defa yazılarımda ve Samandağ Ayna Gazetesinde çıkan haberlerde belirttik. Durum üzerine önceki gün HBB Başkanı Lütfü Savaş, Samandağ Belediyesi Başkanı Mithat Nehir, CHP İl ve İlçe encümenleri mahallemize ziyarette bulundular. Gelme sebeplerinin, mahalle sakinlerinin derdini dinleyip sorununa çözüm bulmak olduğunu belirttiler.

Mahalle sakinleri HBB Başkanı Lütfü Savaş, Samandağ Belediyesi Başkanı Mithat Nehir, CHP İl ve İlçe encümenlerini çok hoş karşıladılar. Mahalle Muhtarımız Mehmet Doğru mahallemiz için 4 istekte bulundu. Bu istekleri şöyle sıralayabilirim;

  1. Dağ düzüne yeni kayıtlara göre (karşı yaklaya) ait olan mahalliye ait zeytinlik ve tarlalara giden yolun 1,5 kilo metresini asfaltlanması.
  2. Yine aynı mevkiye ait dereden geçen vatandaşlara yol sağlanması.

3.Mahallemizin alt yapı sorunun çözülmesi.

  1. Mahallede bulunan köy konağı (şeyh Muhammet türbesindeki toplantı salonuna sabit sandalyeler kurulması ve büyük şehre mahalle halkından işçi alınması.

Sayın Başkan Savaş önce şairden bir alıntı yaparak “Bir derdim Var, Bin Dermana Değişmem” sözüyle başladı ve Bizim derdimiz Hatay, Hatay’ın refahı diyerek sözlerine devam etti.

Dikkatimi çeken şey Başkan Savaş’ın muhtarımıza “Muhtar Allah’ın dağında asfaltı ne yapacaksın deyip gülmesi oldu. Çoğumuzun bildiği gibi Sayın Savaş Japonya’ya gitmişti. Bir kere trafikte seyir halindeyken radyoda dinlemiştim ikincisi bizim mahalle toplantısında dinledim aynı sözünü. Orda herkes insanca yaşıyor!  Kimse yere tükürmüyor! Sırayı kimse bozmuyor herkes her yerde sırayla iş yapıyor. Onlar putperest puta tapıyor. Biz Müslümanız ama hep kavga ve gerginlik var. Delege seçiminde bile birbirimizle kavga ediyorsak gerisini düşünmeyin, Ben kavgaya karşıyım bu memleketi ancak el ele vererek refah’a kavuşturabiliriz. Bu sözleriniz tebrike değer Sayın Savaş. Ama siz Japonları bilmeden eleştirdiğinizin farkında değilsiniz sanırım. Sizin değiminiz bizim insanları ıslah etmek için olduğundan eminim bir şüphe yok. Ama o yaşam şekillerini övüp inançlarına üsten bakmak onları incitir. Size bildirmek isterim. Ki insan ırkı tek şeyden gelir. Siz doktorsunuz ne demek istediğimi anlamışsınızdır. Mahalle sorununa gelirsek Sayın Başkan.

Sadece 4 sorundan ibaret değil. Toplantı esnasında size belirttiğim gibi, bu mahallenin taş ocağı sorunu var. Alt yapı sorunu var. Çöp sorunu var. Park sorunu var. Yol sorunu var. Sokak sorunu var. Cenaze evi sorunu var. Kütüphane sorunu var. Muhtarımız su sorunu yok diyor ama su sorunu da var. Sayın Mithat Nehir’e de dediğim gibi İdareden belediye adına taş ocağı ruhsatını 3 yıllığına alıp bu mahalleye daha çok iş makinesi gönderip mahalle sakinlerini toza boğmak gibi bir sorunu da var ki hepimizin bildiği gibi toz akciğerlere kalıcı zararlar verebileceği gibi daha büyük kanser gibi hastalıklara da sebep olabilir.  Ticaret ile uğraşan Sayın Salim Aslan Başkanım kapıdan çıkınca bunları unutacaksınız dediğinde acaba haklı mı? Samandağ Belediye Başkanı Sayın Nehir sizin mahalleden 5 kişiyi işe aldık demişti. Acaba bu 5 kişinin ismini adresini bize açıklayabilir mi? Bu kişiler kimlerdir? Verilen işi hak edecek insanlar mı? Bizim bunları öğrenmeye hakkımız var.  Dert dinlemeye geldiğinizi söylediniz Sayın Başkanlar. Peki toplantı saatine bir saat geç kalıp toplantıyı özellikle bu kadar sorunu olan bir mahallede bütün sorunları sadece 45 dakika içerisinde nasıl dinleyip, çözüm üretebildiniz? Anlayamadım doğrusu. Ama benim bu durumdan bizim mahalleye pek bir önem verilmediği ve pek ciddiye alınmadığını çıkardım. Sizce o toplantıda bulunan hanımların ve beylerin size soracağı sorular yok muydu? Sizden isteyecekleri istekleri yok muydu? Emin olun ki vardı. Ama siz bana da ifade ettiğiniz gibi muhtar tüm mahallenin sorununu bilir muhtarınızla anlaşın bana gelin mantığıyla davrandığınız için problemlerimiz değil sona ermek daha da katlanarak artacak. Bu halk size tepkili ve tüm yaptığınız hizmetler az geliyor onlara. Kusuruma bakmayın sayın başkanlar hatanız var. Hatanızda halkınızı, hizmet götürmek mecburiyetinde olduğunuz insanları dinlemiyorsunuz. Taleplerini kulak vermiyorsunuz. Oysaki bir halk masası oluşturulsa hep beraber oturup bir konuşabilsek ortada hiçbir sorun kalmayacak. Lütfen bir daha ki gelişinizde sadece pasta ve meyve suyu ile yetinmeyin.

Çayda veya kahve de içelim. Hatta sofra kurup rakı da içebiliriz. Belki vatandaşın dili açılır ve içini size sorunlarını anlatır. Ya da siz belki dinlemeye karar verirsiniz.  Bugüne kadar verdiğiniz hizmetlerden dolayı size şükranlarımı sunarım vesselam.

Ali Doğru

Share
481 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?