"HALKIN YAŞAM HAKKINI BU TEHDİDE KARŞI SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ" | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

“HALKIN YAŞAM HAKKINI BU TEHDİDE KARŞI SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Bu haber 19 Ağustos 2019 - 10:00 'de eklendi ve 26 kez görüntülendi.

Halk Meclisleri- Savaşa Karşı Yaşam Hakkı Meclisi sözcüsü, Hasan Özgün, basına yansıyan haberlere göre, Reyhanlı’da yüzden fazla mezara yapılan saldırı üzerine bir açıklamada bulundu.

Özgün yaptığı açıklamada; “İdlip ve Suriye genelindeki duruma bağlı olarak, Cihatçı, Vahhabi, Selefi terör örgütleri, Hatay halkları üzerinde tehdit olmaya devam ediyor. Bugün basına yansıyan haberlere göre, Reyhanlı’da yüzden fazla mezara kimliği belirsiz kişilerce zarar verildi. Mezarlara saldıranlar, mezarlara “Biz İslam devletiyiz, yakında geleceğiz” yazarak kayıplara karıştılar.

Hatırlanacağı gibi “Alevilerin kökünü kazıyacağız” tehdidiyle nam salmış bir Cihatçı çete lideri, Haziran ayındaki bir çatışmada yaralanınca Reyhanlı’ya getirilmiş, burada ölünce de cenazesi büyük bir Cihatçı şovla Suriye’ye götürülmüştü. Yine bir hafta önce yine Reyhanlı’da mühimmat deposu patlamıştı.

Halk Meclisleri/Savaşa Karşı Yaşam Hakkı Meclisi olarak uyarıyoruz. Siyasal iktidar, Hatay halkları üzerinde git gide büyüyen ve büyük bir tehdit haline gelen bu katliamcı Cihatçı çetelerin varlığını ortadan kaldırtmak yerine üzerlerini örtmektedir. Siyasal iktidar, bu meseleyi halen Ortadoğu’daki savaş çerçevesinde stratejik/taktiksel hesaplarının bir parçası olarak görmektedir. Oysaki bu durum, halklar için bir saatli bombaya dönüşmüştür. İnsanlığa karşı suç işleyen çeteler artık sınırın öte tarafında değil, bu tarafında halkları tehdit etmeye devam etmektedir.

Hatay halkları üzerindeki bu tehditten, bu projeyi yaşama geçiren emperyalist güçler kadar, Cihatçı Selefi çetelerin önünü açan, onları besleyen ve onları tolere eden AKP iktidarı da sorumludur. Siyasal iktidarın katliamcı çetelerin önünü açan politikalara derhal son vermesi gerekmektedir.

Bizler Halk Meclisleri/ Savaşa Karşı Yaşam Hakkı Meclisi olarak, tıpkı eğit-donat projesine karşı durduğumuz ve kamuoyunu bu projeye karşı bilinçlendirdiğimiz gibi bu tehdidin de farkındayız ve halkın yaşam hakkını bu tehdide karşı savunmaya devam edeceğiz” ifade edeceğiz.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

afdah.info

voir films