logo

reklam

“HALKIN DEĞERLERİ TESLİM ALINAMAZ”

“İki Festival, Bir Evvel Temmuz Halk Festival”

Samandağ Halk Komitesi Evvel Temmuz Festivale dair bir açıklamada bulundu. Halk Komitesi açıklamasında, “Evvel Temmuz çıkış tarihi olarak eskiden ağaların yanında maraba olarak çalışan ailelerin her yıl bu bayramda bir araya gelmesinden ortaya çıkmıştır. Halkın öz kültürünün olmadığı bir organizasyonda halk festivali demelerini de beklemiyoruz” diyerek bu durumu eleştireceklerinin altını çizdiler.

Samandağ Halk Komitesi açıklamasının devamında; “Merhaba sevgili Samandağ halkı, yine bir festival süreci yaşıyoruz. Öncelikle başlığı anlamayanlarımız için açılım getirelim. Bilindiği üzere Evvel Temmuz etkinlikleri birkaç kurum, sol yapı, belediye ve derneklerin bir araya gelerek organize ettiği etkinlikler, öte yanda devrimcilerin organize ettiği etkinlikler olarak ikiye ayrılıyor. Birinin başlığında halk var diğerinde halk yok. Denilebilir ki buna takılmaya ne lüzum var canım… Ancak hayat ayrıntıda saklıdır gerçeği ile bu basit bir tercih değildir. Halk denilirse içinde halkın kültürüne dair ilerici ne varsa etkinliklerde öyle olmalı… Misal panellerde seçimin çare olduğu değil olmadığı konuşulmalı, sahnelerde “haydi içelim” diyen yozluğu özendiren Yüksek Sadakat adlı şarkıcılar olmazdı. Biraz araştırma yaptığımızda Yüksek Sadakat adlı grup şekil olarak insan doğallığından çıkmış birkaç erkek görüyoruz. Sorarsanız niye böylesiniz şöyle cevap alabilirsiniz .”zevkler ve renkler tartışılmaz” ya da bohem hayatı özendiren “ruh halim ne ise ona göre yaşarım” Ya da halk türkülerini alıp onları meta haline getiren ne idüğü belirsiz isim olan Mannuş Baba adlı şarkıcılar olmazdı. Denilen Evvel temmuz çıkış tarihi olarak eskiden ağaların yanında maraba olarak çalışan ailelerin her yıl bu Bayramda bir araya gelmesinden ortaya çıkmıştır. Halklar bunu almış devrimci bir öz kazandırarak bugüne getirmiştir. Böyle etkinliklerde halk bunun neresinde yok. Halkın öz kültürünün olmadığı bir organizasyonda halk festivali demelerini de beklemiyoruz. Biz istiyoruz ki halkın direniş kültürüne özgü etkinlikler düzenleyelim. Festival günlerinde göreceksiniz içki standları yine halkımızı alkole özendiren bir özellik taşıyacaktır. Biz bıkmadan usanmadan bu durumu eleştireceğiz.

İkinci organizasyon olan Bu yıl Halkın Değerleri Teslim Alınamaz şiarıyla tamamen Halkın imece usulü organize ettiği “evvel temmuz halk festivali”

Sponsor yok. Alkol standları yok. Panellerde seçim aldatmacası yok.

“Faşizme Karşı Direniş Var”

Afiş asmak bildiri dağıtmak, Halkın esnafından ev hanımına, gencinden yaşlısına kadar festival kapsamında edilen iki kelam direnişin ilmek ilmek örülmesi anlamı taşır. Halkın gönüllülük temelinde boğazından keserek festivale katkı yapması direniştir.

Panellerde ihraçlara karşı direnişe çağrı vardır. Uyuşturucu ile halkımızın ocağına bela olanlara karşı gücümüz birliğimizden gelir demek vardır. Uyuşturucunun arkasında devlet karşısında biz varız demek vardır. Bugün Halkın şah damarı devrimcilerin hapishanelerdeki baskılara karşı sesi soluğu olmak vardır. Halkın en temiz yeri sahnede acılarımız Sevinç’lerimiz direnişlerimiz umuda dair gelecek günlerin düş kardeşliği vardır. Bu bilinçle festivallerin takdirini siz halkımıza bırakıyoruz.16 temmuz grup yorum konserinde buluşmak dileğiyle” ifadelerine yer verdiler.

Haber- Foto: Ümit Sağaltıcı

Share
179 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?