ÜST REKLAM

logo

reklam

”HALKIMIZ ENDİŞEYE KAPILIYOR”

 

 

Geçtiğimiz hafta ilçemizde yapılan şafak operasyonları çerçevesinde, ilçemizden çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı. Yaşanan gözaltılarla ilgili kişi ve STK’ların imzacı olduğu basın açıklaması yayımlandı.

Kişi ve STK’ların imzacı olduğu basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi; ”BASIN ve KAMUOYUNA DUYURU

Tüm halkımız tarafın

dan lanetlenen 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ülke genelinde ilan edilen olağanüstü hal kapsamında, darbe teşebbüsü ve terörle mücadele çerçevesinde bir takım tedbirler alınmıştır.

Ancak bir yandan bu çerçevede kolluğun ve adli makamların genişletilen yetkiler ile gözaltına alınanların beş gün avukatları ile dahi görüştürülmemeleri, uzun gözaltı süreleri ve yersiz olarak tutuklamaya sevkler, sadece gözaltına alınan insanları, iş , aile, sosyal ve siyasi çevrelerini üzmekle kalmıyor, tüm bu gelişmeleri yakından izleyen halkımız arasında derin endişeye neden olmaktadır.”

”CADI AVI YAPILIYOR”

İçinden geçtiğimiz sürecin ”cadı avı’na döndüğünü dile getiren kişi ve Sivil Toplum Kuruluşları imzacılar ”Özellikle ilçemizde yapılan operasyonlarda darbe teşebbüsü veya terörle alakası olmadığına inandığımız hemşerilerimizin tutuklanmış, gözaltına alınmış olmalarının, devletin ve demokrasimizin darbe ve terörle mücadelesi olmadığı; ülke geneline de yayılan toplumsal ve siyasi muhaliflere karşı başlatılan bir cadı avına dönüştüğü kanısını ve endişesini yaratmıştır. Her görüş ve eğilim farklılıklarına takılmadan, yasal zeminde kurulmuş, meşruluğu olan her hangi bir dernek veya partinin, sadece ve sadece üyesi veya yöneticisi olmak dışında fiilleri bulunmayan kişilerin gözaltına alınmalarını hayretle karşılıyoruz. Bu tutum kişisel hak ve hürriyetlerle bağdaşmaz, hukuk devletine yakışmaz.” ifadelerini kullandılar.

”HALK, KUŞKU EV ENDİŞEYE SEVK EDİLİYOR”

Sözkonusu aramalar, gözaltılar ve tutuklamalarla ilgili yapılan uygulamaların halkı kuşku ve endişeye kapıldığını dile getiren imzacılar; ”Arama gözaltı ve tutuklamalara karşı bu insanların dostları ve yakınları ile kaygı ve endişelerimizi dile getirmek, için yapılmak istenen basın açıklamasının da idari makamlar emri ile kolluk tarafından engellenmek istenmesinde izlenen yöntem de halkı kuşku ve endişeye sevk etmiştir. Yani olağanüstü hal yetkileri ile asayiş tesis edilmemiş ilçe halkının tamamı terör şüphelisi haline getirilmiştir.

Yani bir taraftan baskı ve şiddet uygulayarak muhalif eğilimlerin etkisiz hale getirmek istenir iken öbür taraftan da muhalif eğilimleri yasaklarla kışkırtarak gayri kanuni yapılar ve hareketler olarak lanse edip, idari makamların keyfiliğini örtme girişimi olarak algılanmıştır.” dediler.

”SÜREÇ ADİL İŞLESİN”

Yaşanan sürecin adil işlemesini talep eden imzacı kişi ve Sivil Toplum Kuruluşları, ortak yaptıkları ve imzalarını attıkları açıklamada son olarak şu ifadelere yer verdiler; ”Biz aşağıda imzaları bulunan kişi ve Sivil Toplum Kuruluşları olarak adli ve idari makamlara sesleniyoruz. Olağanüstü hal çerçevesinde olsun olmasın darbe ve terör çerçevesinde tüm adli ve idari süreçlerin seri ve adil olarak yürütülerek sonuçlandırılmasını talep ediyoruz.

Anayasa değişikliğinin halkoyuna sunulmasının beklendiği şu günlerde sıradan bir basın açıklamasına karşı alınan önlemlerin boyutu, halk oylaması sürecinin de sağlıklı yürütülemeyeceği endişesi yaratmaktadır. Halkın adlı ve idari süreçlere güveninin sürdürülmesi ancak hukuk güvenliğinin seri şekilde sağlanması ile mümkün olacaktır.”

Kişi ve STK’lardan oluşan imzacılar ise şöyle; Samandağ Kalkındırma Derneği Başkanı Orhan Cabir, Hatay Eczacı Odası Samandağ Temsilcisi Erkan Düzce, Samandağ ADD Başkanı Atiye Sönmez Erdoğdu, Samandağ SMMM temsilcisi Gül Oruç, Samandağ Terziler Odası Başkanı Cuma Sahillioğulları, Samandağ Ziraat Odası Başkanı Selim Kamacı, İnşaat Mühendisleri Odası Samandağ Temsilcisi Fethullah Çiftçi, Samandağ Küçük Sanayi Kooperatif Başkanı Mahmut Hocaoğulları, Akdeniz Kültür ve Dayanışma Başkanı Kurtuluş Okur, Eğitim Sen Samandağ Şube Başkanı Cüneyt Kayıkçı, Samandağ Şoförler Odası Başkanı Mustafa Terzi, Samandağ Bakkallar Odası Başkanı Nejdet Aslan, Samandağ Halk Evi Başkanı Seyfi Altun

 

 Haber:Ümit swağaltıcı

 

Share
618 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?