HALK EMEĞİ ÇOK BEĞENİLDİ | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

HALK EMEĞİ ÇOK BEĞENİLDİ

Bu haber 14 Haziran 2019 - 8:28 'de eklendi ve 29 kez görüntülendi.

Hayat Boyu Öğrenme Merkezinden Yıl Sonu Sergisi

İlçemizde 158 kursun açılmasına vesile olan ve vatandaşların kültürel, sanatsal ve sosyal gelişimlerini önemseyen Halk Eğitim Merkezi yılsonu sergi açılışını gerçekleştirdi. Gerçekleşen sergide 2018-2019 Eğitim – Öğretim yılında bin bir emekle kursiyerlerin hazırladıkları ürünler çok beğenildi.  

Hayat boyu öğrenme süreçlerinde farklı hedef kitlelere ulaşmak ve öğrenmeye erişimi arttırmak için kurslara önem verdiklerini belirten Halk Eğitim Merkezi Müdürü Enver Canbolat sergi açılışı öncesinde bir konuşma gerçekleştirdi.

Müdür Canbolat konuşmasında; “Sayın Kaymakamım, Protokolün değerli üyeleri, saygıdeğer konuklar; 2018-2019 Eğitim – Öğretim yılında açtığımız kurslardaki kursiyerlerimizin hazırladıkları ve içerisinde emek olan sergimize hoş geldiniz.

Eğitim – Öğretim yılı içerisinde hayat boyu öğrenme süreçlerinde farklı hedef kitlelere ulaşmak ve öğrenmeye erişimi arttırmak için 158 kurs açılmış, bu kurslara 2789 kursiyer katılmıştır. Mesleki, sosyal ve kültürel beceri kurslarına öncelik verilmiştir.

Ayrıca çocuk ve gençlerimiz başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerine yönelik her türlü bağımlıkla mücadeleye ilişkin farkındalık eğitimleri yapılmış ve yapılmaya da devam edilecektir. Bağımlılıkla mücadele çalışmalarında Samandağ Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının ve Samandağ İlçe Müdürlüğü’nün önemli destekleri olmuştur. Kurumumuz, kadınlarımızın ekonomik ve sosyal açıdan güçlendirilmesi, toplumun eğitim ve refah seviyesinin artmasına katkıda bulunacak olan; Hayat Boyu öğrenme Genel Müdürlüğü, Vodafone Vakfı ve Türkiye Bilişim Vakfı tarafından hayata geçirilen “Girişimcilikte Önce Kadın” projesinde Hatay’da en iyi kurumlar arasında yer almıştır. Proje ile kursiyerlerimizin Halk Eğitimi Merkezlerinde ürettikleri ürünlerini dijital teknoloji kullanarak internet üzerinde satabilmeleri sağlanmış ve bu konuda çalışmalarımız artarak devam edecektir.

Önümüzdeki süreçte ise Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2023 Eğitim Vizyonuna göre çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Gelişen ve değişen ihtiyaçlar doğrultusunda kendimizi yenileyerek nitelikli projelerin altına imzamızı atacağız.

Tüm bu çalışmalarımızı gerçekleştirirken yalnız değildik, sürekli yanımızda olan Kaymakamımız Sayın Murat Kütük’e, Belediye Başkanımız Sayın Refik Eryılmaz’a, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hilmi Kapo’ya ve tüm Kamu Kurum ve kuruluş yöneticilerine teşekkür ediyorum.

Ayrıca, görevlerini büyük fedakârlıkla yapan İdareci, öğretmen ve Usta öğreticilerimize, özellikle de işin mutfağında yer alarak, zamanını, emeğini amaçlarımız doğrultusunda harcayan ve bu gururu bize yaşatan kıymetli kursiyerlerimize çok çok teşekkür ediyorum. Nice sergilerde buluşmak üzere, sizleri saygıyla selamlıyorum” dedi.

Halk Eğitim Merkezlerinin her yaşa, ilgiye ve çağın ihtiyaçlarına uygun eğitimlerin verildiği Hayat Boyu Öğrenme merkezlerine dönüştüğünü belirten Samandağ İlçe Milli Eğitim Müdürü Hilmi Kapo konuşmasında; “Sayın Kaymakamım, protokolün değerli üyeleri, kıymetli misafirler; 2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılı Halk Eğitim Merkezimiz tarafından hazırlanan yılsonu etkinliklerimize ve sergimizin açılışına hoş geldiniz.

İlçemiz genelinde 158 kurs açılmış bu kurslara 2040 kursiyerimiz katılmıştır. Temelde eğitim; örgün eğitim ve yaygın eğitim olarak iki başlık altında toplanır. Örgün eğitim; okullarımıza devam eden tüm öğrencilerimizi kapsar. Yaygın eğitim genelde halk eğitim merkezleri tarafından yürütülmektedir. Bu hizmet birçok alanda çeşitlilik göstermektedir.

Bu hizmetlerden Samandağ halkımız kursiyer olarak yararlanmaktadır.

Bu kurstaki amaçlar; Öğrenmenin yaşı yoktur ilkesi doğrultusunda kursiyerlerimizi topluma faydalı ve ilçe ekonomisine katkı sağlayan bireyler kazandırmaktır. Ayrıca bu kurslarda ev hanımlarımızın ve genç kızlarımızın kendiişlerini kurmalarına yardımcı olmak ve aile ekonomilerine katkı sağlamaktır.

Halk eğitim merkezleri biçki – nakış kursları ile anılan yerler olarak bilinirdi. Artık; Halk Eğitim Merkezlerimiz her yaşa, ilgiye ve çağın ihtiyaçlarına uygun eğitimlerin verildiği Hayat Boyu Öğrenme merkezlerine dönüşmüştür.

Halk Eğitim Merkezleri; hayat boyu öğrenmenin gereklerini yerine getiren, her yaş ve her eğitim düzeyindeki vatandaşlarımızın ilgi istek ve yetenekleri doğrultusunda yetişmesini sağlayan bir kurumdur. Bu kurslara katılarak sertifikalarını alan kursiyerlerimize hayırlı olsun, kurslarımızda emeği geçen öğretmen ve usta öğreticilerimizi yürekten kutluyorum, başarılar diliyorum.

El emeği, göz nuru ile sergimizin hazırlanmasında görev alan öğretmen ve usta öğreticilerimizi tebrik ediyorum” dedi. 

Halk eğitim merkezlerinin hayatın her alanında olan bir kurum olduğunu ifade eden Samandağ İlçe  Kaymakamı Murat Kütük konuşmasında; “Öncelikle hepiniz düzenlenen sergi açılışına hoş geldiniz. Halk eğitim merkezleri tıpkı belediye gibidir. Belediyede aynı şekilde öyledir. Belediye bir çocuğun doğumundan ölümüne kadar görevi bitmeyen bir kurumdur. Halk eğitim merkezide hayatın her alanında olan bir kurumdur. 158 tane kurs açılmış. Çocuk bakımı bile bizim için bir kurs konusu olabilir. Çünkü Halk eğitim merkezleri hayatın her alanında eğitim veriyor. En son ney yapımı diye bir kurs açtık. Ney yapımı bizim ilgi alanımıza girebilir ya da folklor grubunun yetiştirilmesi bizim ilgi alanımıza girebilir. Hayatın her alanında ne düşünüyorsanız ya da neyi öğrenmek istiyorsanız halk eğitim merkezinden yararlanabilirsiniz. Bu sebepten ötürü Halk Eğitim Merkezleri oldukça önemlidir. Hilmi Kapo’nun dediği gibi örgün eğitim kurumları anaokulunda başlıyor 12. Sınıfta bitiyor. Ama yaygın eğitim çocuk doğunca başlıyor yaşı kaç olursa olsun devam eden bir sistem halini alıyor. Bu anlamda Halk Eğitimi önemsiyoruz. Sağ olsun Hilmi Kapo fark yaratan projelerle fark yaratmaya devam ediyor. Örneğin Samandağ Devlet Hastanesi Folklor Ekibi Türkiye genelinde fark yaratan bir projeye imza attılar. Bizi oldukça mutlu etti. Umuyorum ki bundan sonra farklı projelerle insanlarımıza daha güzel vakitler geçirmelerini, daha iyi ürünler üretmelerini ve onlara artı bir gelir sağlayacağız. Halk Eğitim olarak bütün festivallerde yerimizi alalım. Ürünlerimizi sergileyelim. Festivallerde vatandaşlarımız ve kursiyerlerimiz için stantlar açılsın. Şuan ki turizm yeterli olmayabilir ancak Çevlik- Arsuz yolunun açılmasıyla ve bizim de sahilde yapacağımız düzenlemelerle birlikte turizm artacak ve böylece kursiyerlerimize artı gelir olacak. Sözümüzü daha fazla uzatmadan emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

İlçe Spor Müdürü Oğuzhan Sudan, Kültür Merkezi Müdürü Murat Elataş, İlçe Kütüphane Müdürü İbrahim Kimyongür, Belediye Meclis Üyesi Atiye Sönmez Erdoğdu, CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Yüksel Berber, Samandağ Devlet Hastanesi Ahmet Çağlar Bozkurt, Samandağ Devlet Hastanesi Müdürü Mevlüt Kiren, Daire Müdürleri, Okul Müdürleri ve çok sayıda kişi katıldı.

Sergi açılışından önce gerçekleşen konuşmaların ardından müzik dinletisi, ney dinletisi ve folklor gösterisi izleyenlere büyük bir keyif verdi. Gösterilerin ardından Samandağ İlçe Kaymakamı Murat Kütük Halk Eğitim Merkezi’nin en olgun kursiyeri Edibe Suadiye ve en genç kursiyeri Emre Ateş Ezdeşir’e plaket takdim etti.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı