logo

reklam

  “HAKSIZLIĞA UĞRAYANIN YANINDA OLACAĞIZ”

 

CHP Samandağ İlçe Örgütü dün kamuoyuna gazetemiz aracılığı ile seslendi. İlçe örgütü, basın büromuza yaptığı açıklamada geçmiş dönem CHP Kurultay Delegesi Mehmet Kamacı, Samandağ Yeşilköy Mahallesi Muhtarı ve aynı zamanda şu anda CHP Samandağ İlçe Başkan Yardımcısı olan İmadeddin Ergin’in partiden ihracını değerlendirdi. 

CHP Samandağ İlçe Örgütü  adına CHP İlçe Başkanı Turgay Abacı imzası ile yapılan açıklamada; “12.02.2018 tarihinde CHP Hatay İl Disiplin Kurulu Sekreteri Kenan Gül sosyal medya kanalı ile Hatay İl Disiplin Kurulu Tarafından parti üyesi olan arkadaşlarımızdan geçmiş dönem kurultay delegesi Mehmet Kamacı, Samandağ Yeşilköy Mahallesi Muhtarı ve aynı zamanda şu anda CHP Samandağ İlçe Başkan Yardımcısı olan İmadeddin Ergin’in partiden ihraç edilmesine oy birliği ile karar verildiğini duyurmuştur.

Arkadaşlarımızın ihracına ilişkin karar dosya kapsamındaki bilgi, belge ve deliller hatalı bir şekilde değerlendirilerek verilmiştir. Karar açıkça hukuka aykırı ve haksız bir karardır.

Şöyle ki;

1-Arkadaşlarımızdan Mehmet Kamacı 01.10.2017 tarihinde Samandağ İlçesi Çiğdede Mahallesinde yapılan partimizin delege seçimleri sırasında yaşanan bir tartışma sonucunda geçmiş dönem CHP İlçe Yönetimi tarafından olayın oluş şekline açıkça aykırı bir şekilde tutulan tutanak ile disiplin kuruluna sevk edilmiştir. Olay günü sandık görevlisi olan Filiz Çakmak tarafından oy kullanacak üyelere karşı olumsuz davranışlar sergilenmiş ve taraflı davranılmıştır. Bu durum üyelerde ciddi tepkilere sebep olmuştur. Arkadaşımız Mehmet Kamacı da sandık görevlisi Filiz Çakmak’tan üyelere karşı saygılı davranılması ve oy kullanma hakkına sahip olan tüm üyelere oy kullandırılmasını haklı olarak talep etmiştir. Bunun üzerine ortada hiçbir sebep yok iken Filiz Çakmak tarafından haksız küfür ve hakaretler ile karşı karşıya kalmıştır. Bu hususlar oy kullanmak amacıyla sandık başında bulunan birçok üye tarafından gözlemlenmiştir. Olay günü yaşanan tartışma adli makamlara yansımış ve Samandağ Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2018/100 Soruşturma sayılı dosya ile soruşturma başlatılmıştır. Arkadaşımız Mehmet Kamacı bu dosya kapsamında Filiz Çakmak ve eşi Nevzat Çakmak’tan şikâyetçi olmuştur. Bu dosya kapsamında olay yerinde olup olaya ilişkin bizzat görgüye dayalı bilgileri bulunan bazı şahısların tanık sıfatıyla beyanları alınmıştır. Bu beyanlardan bir kısmı şöyledir;

A-Tanık Sami FIRINCIOĞULLARI 02.02.2018 tarihinde Samandağ Cumhuriyet Başsavcılığında vermiş olduğu ifadesinde; ‘’…01 Ekim 2018 tarihinde CHP Partisinin Çiğdede Mahallesinde delege seçimleri vardı. Ben de Mahalle delegesi olmam nedeniyle olay yerinde bulunuyordum. Olay yerine oy kullanmak amacıyla üç bayan geldi. Filiz Çakmak bu bayanlara ‘sizin listede adınız yok, oy kullanamazsınız’ dedi. Bu arada Mehmet Kamacı listede adları var kontrol edin diyerek müdahil oldu. Bu esnada Filiz Hanım dışarı çıkın diye bağırmaya başladı. Bu esnada Filiz hanımın eşi içeriye girdi Mehmet Kamacı’yı kolundan tutarak dışarıya çıkarmak istedi. Orada bulunan vatandaşlar müdahil olarak araya girdiler. Sonradan Filiz hanımın listede adınız yok dediği bayanların listede isimleri olduğu anlaşıldı ve oy kullandılar. Ben Filiz hanımın Mehmet Kamacı’ya yönelik şerefsiz, sen kimsin, sende dışarı çık senin yardımına ihtiyacım yok, seni buradan aldırmayayım dediğini duydum…’’ şeklinde beyanda bulunmuştur.

B-Tanık Nedim TERZİ 31.01.2018 tarihinde Samandağ Cumhuriyet Başsavcılığında vermiş olduğu ifadesinde; ‘‘…ben olay günü İlçe delege seçimi için ordaydım. Kapıda duruyordum. Biz bayanları öne aldık, o esnada sandık görevlisi Filiz Çakmak üç bayana sizin oy kullanma yetkiniz yok dedi. Bunun üzerine bayanlar itiraz etti. Bizim listede adımız var, oy kullanmak istiyoruz dediler. Bu esnada Mehmet Kamacı, Filiz Çakmak’a ‘bayanlara bağırmaya hakkınız yok, listeyi iyice kontrol edin, hakkı olanlar oy kullansın’ dedi. Bunun üzerine Filiz Çakmak ile Mehmet Kamacı arasında tartışma çıktı. Sonra olay yerine Filiz Çakmak’ın eşi Nevzat Çakmak geldi. Olaya müdahil oldu. Biz sonra tarafları yatıştırdık…’’ şeklinde beyanda bulunmuştur.

C- Tanık Suat ASLAN 15.02.2018 tarihinde Samandağ Cumhuriyet Başsavcılığında vermiş olduğu ifadesinde; ‘’…ben olay esnasında olay yerindeydim Filiz Çakmak sandık görevlisiydi. Yanımızda bulunan 3-4 bayanda oy kullanmak için oradaydı. Bu bayanlara Filiz Çakmak ‘sizin isminiz listede olmadığından oy kullanamayacaksınız’ dedi. Bunun üzerine bu bayanlar Kurultay Delegesi Mehmet Kamacı’dan oy kullanabilmek için yardım istediler. Listede adımız var dediler. Bunun üzerine Mehmet Kamacı Filiz Çakmak’a listeleri iyice kontrol edin,oy kullanma hakkı olanlara oy kullandırın dedi. Orada Filiz Çakmak Mehmet Kamacıya yönelik sen kim oluyorsun,terbiyesiz,şerefsiz, çık dışarı, utanmaz, sen kimsin dedi.Daha sonra olay yerine Nevzat Çakmak geldi.Mehmet Kamacı’ya sen kimsin,benim eşime nasıl böyle davranırsın dedi.Sonra araya insanlar girdi tarafları ayırdılar…’’ şeklinde beyanda bulunmuştur.

Ayrıca Çiğdede Mahallesi Delege Seçimlerinde üye olan ve seçim esnasında kucağında bebeği ile oy kullanırken sandık görevlisi Filiz Çakmak ile tartışma yaşayan S.Bilal adlı bayan Samandağ Ayna Gazetesi’ne 09.10.2017 tarihinde yapmış olduğu açıklamada; ‘’…seçim günü sabahın erken saatlerinde sandığın kurulu olduğu Çiğdede Mahallesi adresindeydik. Biz içeri ilk girdiğimizde Filiz Çakmak ve Mehmet Kamacı arasında sandık ile ilgili yapılan usulsüzlük ve listelerdeki sahtekarlıklar yüzünden tartışma yaşanmıştı. Filiz  Çakmak, bu gerginlikten mi bilemem içeri geçen kadın, erkek demeden herkese hiddet ve öfkeyle hitap ederek seçimi yönetiyordu. Ben kucağımda çocuğum içeri oyumu kullanmaya yöneldim. O sırada sandık görevlisi S.T beni iki farklı yöne çekiştirerek kendi istediği yönlendirmeyi yapmaya çalıştı. Ben bu şekilde seçime katılmak istemediğimi, beni yalnız bırakmalarını talep ederek kucağımda çocuğumla sandığa doğru yöneldim. Eşim, çocuğumla oy kullanamayacağım için yanıma gelip çocuğumu almak istedi o esnada Filiz Çakmak çok yüksek ve hiddetli bir ses tonuyla eşimin yanıma gelemeyeceğini söyledi. Eşim sadece çocuğu kucağımdan almak için bana doğru geldiğini beyan etmesine rağmen Filiz Çakmak çıldırmış gibi davranıyor, bağırıp çağırıyordu. O esnada Mehmet Kamacı, Çakmak’a hitap ederek ses tonunu düşürüp insanlara hakaret etmeden, hiddetli konuşmadan hareket etmesi uyarısında bulundu. O ana kadar Kamacı çok sakindi, fakat Çakmak bu defa Kamacı’ya sen karışma terbiyesiz herif, dışarı çık, içerde ne işin var, köpek gibi havlama deyince Kamacı da kendine hakim olamayıp küfür etmeye başladı. O esnada orada kim bu hakaretlere maruz kalsa susamazdı. Ben bir kadın olarak bile hazmedemedim. Vicdanımı ortaya koyarak konuşuyorum, bazı kadın platformu üyeleri orada yaşananlarla ilgili karşı tarafı dinlemeden ve olay yerinde olmadan kendileri çalıp kendileri söyleyerek bir açıklama yapmışlar. Olay yerinde Kamacı’nın yerinde olmak istemezdim…’  şeklinde olayın oluşuna ilişkin net beyanlarda bulunmuştur.

Ayrıca Hatay İl Başkanlığı tarafından resmi olarak Çiğdede Mahallesi Delege Seçimleri için İl Gözlemcisi sıfatıyla görevlendirilen İl Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Gezmen’de hazırlamış olduğu rapor içeriğinde; sandık görevlisi olan Filiz Çakmak ile Kurultay Delegesi Mehmet Kamacı arasında kısa süreli bir ağız dalaşı yaşandığını, ancak bu tartışmanın seçimin sürmesine herhangi bir engel teşkil etmediği için güvenli bir şekilde seçime devam edildiğini net olarak ifade etmiştir.

Tüm bu bilgiler ışığında olay günü sandık görevlisi olan ve bu sıfatı nedeniyle yapılan delege seçiminde tarafsız bir şekilde hareket etmesi gerekirken tam aksi bir şekilde hareket eden Filiz Çakmak’ın çok ağır tahrikleri, bir hanımefendiye yakışmayacak ulu orta hakaret ve küfürleri görmezden gelinerek, olaylar çarpıtılarak ve taraflı bir şekilde olayın oluş şekli değiştirilerek tutanak tutulup bugüne kadar partimize karşılıksız hizmet eden ve büyük emekleri olan arkadaşımız Mehmet Kamacı’nın disipline sevk edilmesi ve bu sevk sonucunda dosya kapsamında bulunan bilgi ve belgeler hatalı bir şekilde değerlendirilerek, delillerin tamamı toplanmadan ve olaya ilişkin bizzat görgüye dayalı bilgisi bulunan tanıklar dinlenilmeden, eksik araştırma ve inceleme sonucunda Hatay İl Disiplin Kurulu tarafından verilen ihraç kararı usul ve yasaya açıkça aykırı, haksız bir karardır.

2-Arkadaşlarımızdan İmadeddin Ergin hakkında verilen ihraç kararı da haksız bir karardır. Yeşilköy Mahallesinde yapılan partimizin delege seçimlerinde oy verme işlemi bittikten sonra sandık görevlisi Ali Açıkyol tarafından sandık seçim mahallinde açılmak istenmemiş ve sandık açılmak üzere parti İlçe binasına götürülmek istenmiştir. Yapılan seçimlerde aynı zamanda beyaz listeden delege adayı da olan arkadaşımız İmadeddin Ergin bu tüzüğe açıkça aykırı uygulamaya karşı çıkmış ve sandığın seçim mahallinde açılmasını haklı bir şekilde talep etmiştir. Bununla ilgili tartışma yaşanmış ve sandık görevlisi Ali Açıkyol sandığı ısrarla seçim mahallinde açmak istememiştir. Yapılan tartışmalar sonucunda sandık seçim mahallinde açılmış ve aslında görevi itibariyle yapılan seçimde tarafsız olması gereken sandık görevlisi Ali Açıkyol’un açıkça desteklediği mavi liste seçimi ağır bir şekilde kaybetmiştir. Seçim sonuçlandıktan sonra kendisinin desteklediği liste kazanan İmadeddin Ergin seçim sonuç tutanağı almak istemiş ancak sandık görevlisi Ali Açıkyol yine usul ve tüzüğe açıkça aykırı bir şekilde seçim sonuç tutanağını vermemekte direnmiştir. Bu nedenlerle çıkan tartışmalar olay yerinde bulunan CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal tarafından yatıştırılmış ve arkadaşımız İmadeddin Ergin’e onaylı seçim sonuç tutanağının verilmesi sağlanmıştır. Tüm bu olaylardan sonra Ali Açıkyol da olmak üzere orada bulunan herkese mahalle muhtarı olan İmadeddin Ergin tarafından yemek ikram edilmiş ve birlikte yemek yenilerek herkes dostane bir şekilde seçim mahallinden ayrılmıştır.

Ağır seçim yenilgisini hazmedemeyen Ali Açıkyol tarafından yapılan yönlendirmelerle olayda gerçekleşmeyen birçok husus eklenerek tutanak tutulmuş ve arkadaşımız İmadeddin Ergin hakkında disipline sevk işlemi yapılmıştır. Bu sevk sonucunda da arkadaşımız İmadeddin Ergin’de açıkça haksız ve hukuksuz bir şekilde Hatay İl Disiplini Kurulu tarafından partiden ihraç edilmiştir. İmadeddin Ergin tarafından yapılan savunmada seçim günü seçim mahallinde bulunan ve bizzat tüm yaşanan olaylara tanık olan başta CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal ve birçok muhtarın adı tanık olarak bildirilip bu tanıkların olaya ilişkin beyanlarının alınması talep edilmiş ise de Hatay İl Disiplin Kurulu tarafından bu haklı talep görmezden gelinerek, adeta yangından mal kaçırırcasına dosya kapsamındaki bilgi ve belgeler hatalı bir şekilde değerlendirilerek, eksik incelemeyle ve arkadaşımızın savunma hakkı kısıtlanarak hakkında partiden ihraç kararı verilmesi usul ve yasaya açıkça aykırıdır.

İktidarların ‘Muhtarlar’ üzerinden ömür uzattığı bir zeminde, üyenin iradesine sahip çıkmaya çalışan ve ömrünü bu partiye karşılıksız hizmet için adamış olan muhtar İmadeddin Ergin’in bu mücadelesinin karşılığını partiden ihraçta gören bir yaklaşım partimizi büyütüp güçlendirmekten çok kamuoyu nezdinde sorgulanır hale getireceği şüphe götürmez bir gerçektir.

Disiplin kurullarının görevi partide birlik ve bütünlüğün sağlanmasına katkıda bulunmak, Hak, Hukuk ve Adalet prensipleri çerçevesinde kararlar vermektir. Yukarıda da açıkça ve ayrıntılı olarak belirttiğimiz şekilde partimize bugüne kadar çok büyük hizmetleri bulunan arkadaşlarımızın parti ilke ve prensiplerine, tüzüğümüze aykırı herhangi bir davranışları bulunmamasına rağmen haksız bir şekilde partimizden ihraç edilmelerine karar verilmesi bizleri derinden üzmüştür.

Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun ülkemizde yok edilmeye çalışılan “ADALET ANLAYIŞINI’’ yeniden tesis etmek amacıyla Ankara’dan İstanbul’a kadar yürüdüğü bir ortamda Hatay İl Disiplin Kurulunun arkadaşlarımız hakkında açıkça haksız ve adil olmayan bir şekilde ihraç kararları vermesi içimizi acıtmıştır.

Bizler bu haksız ve hukuksuz ihraç kararlarının Yüksek Disiplin Kurulundan döneceğine yürekten inanıyoruz. Bu çerçevede bu haksız ve hukuksuz karar düzeltilinceye kadar bu olayın takipçisi olacağız. Haksızlığa uğrayan başta arkadaşlarımız olmak üzere her kim olursa olsun her daim yanında olacağımızı yüksek sesle dile getiriyoruz.

Hatay İl Başkan Yardımcısı Sayın Mithat SERİN de açıklamamıza destek verdiğini ifade etmiş ve aynı duyguları taşıdığını beyan etmiştir. Kamuoyunun bilgisine saygı ile sunarız” dedi.

Haber: Ümit Sağaltıcı

Foto: Haber Merkezi

Share
301 Kez Görüntülendi.
                                                                                                                                                    
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?