“HAFTASONU SINAV VAR PEKİ YAPMANIZ GEREKENİ BİLİYOR MUSUNUZ?” - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

“HAFTASONU SINAV VAR PEKİ YAPMANIZ GEREKENİ BİLİYOR MUSUNUZ?”

Bu haber 26 Haziran 2020 - 15:02 'de eklendi ve 557 kez görüntülendi.

Hepimizin bildiği gibi bu hafta sonu YKS var. Bütün ülkede olduğu gibi İlimiz genelinde İlçemiz özelinde de vatandaşlar öğrencilerin kaderlerini belirleyecek sınavı dört gözle bekliyor.  Okula başladığımız dönemden bu yana sınav, öğrencileri ve velileri korkutan heyecanlandıran bir durum yaratmıştır. Çocuk Ergen ve Aile Danışmanı Pedagog Onur Can Öncül, öğrencilerin daha iyi bir verim almak ve sınavdan korkmamaları gerektiğini anlatmak amacıyla bir açıklamada bulundu.

Pedagog Öncül açıklamasında; “Çocuklar okula başlayana kadar rüya gibi bir dönem geçirir. Uyanık geçirdikleri sürenin neredeyse tamamında oyun oynar, yeni keşifler yapar ve sevdikleri insanlarla bir arada vakit geçirirler. Ancak okulun başlamasıyla birlikte bu dönem sona erer. Çünkü artık hayatlarında daha önceki döneme göre çok daha belirgin bir şekilde ortaya çıkan bir kavram vardır. O da sorumluluk kavramıdır. Bu sorumluluk kavramı içerisinde; öğrenilmesi gereken konular, yapılması gereken ödevler, tekrar edilmesi gereken dersler, okula vaktinde gitmek için uyanılması gereken saatler ve güzel bir karne getirebilmek ya da iyi eğitim veren okullara girebilmek için geçilmesi gereken sınavlar vardır. Bu sınavlarla birlikte oluşan bir kaygı durumu vardır. Bizde ona sınav kaygısı diyoruz.

Peki nedir bu sınav kaygısı?

Sınav kaygısı; öğrenilen bilgilerin sınav sırasında etkili bir biçimde kullanılmasını engelleyen ve başarının düşmesine yol açan yoğun kaygı olarak tanımlanır.

Bu kaygı, duygusal, bedensel ve zihinsel sıkıntılara yol açabilir. Bazen, tedirginlik, sıkıntı, başarısızlık korkusu, çalışma isteksizliği, kendine güvenin azalması, yetersizlik hissi gibi ruhsal belirtilerin yanında mide bulantısı, titreme, ağız kuruluğu, terleme, uyku düzensizliği, karın ağrısı, baygınlık hissi gibi bedensel yakınmalarla, zihnin bomboş olması, karar verememe, dikkat ve odaklanma problemleri gibi zihinsel belirtilerle kendini gösterir.

Peki ne yapılmalı?

Öncelikle öğrencinin kendisi ve yaşamla ilgili bilgi ve beklentilerinin gerçeğe uygunluğu değerlendirilmelidir. Nasıl bir yaşam istiyorum? İstediğim yaşam ile imkânlarım ne kadar uyuşuyor? Sınırlarım/sınırlılıklarım ne? Kendimi gerçekten tanıyor muyum? Gibi sorulara cevap vermesi kendisine yönelik farkındalığını sağlayacaktır.

İkinci olarak sınavlara ilişkin aklından neler geçtiği ve duyguları konusunda düşünerek eğer varsa olumsuz düşüncelerinin fark edilmesi gerekir. Böylece olumsuz düşüncelerini fark ederek onların yerine daha gerçekçi, olumlu ve işine yarayan düşüncelerle yer değiştirebilir.

Örneğin; “sınavı kazanmam için çok çalışmam, her şeyi öğrenmem lazım” yerine “eğer yeterince çalışırsam sınav için gerekli birçok şeyi öğrenebilirim ve sınavı kazanabilirim” düşüncesi gelişirse bu öğrenci için daha motive edici olacaktır.

Ders çalışma yöntemlerinin doğru olup olmadığının fark edilmesi de kaygının düzeyini etkileyecektir. Doğru yanlış yöntemle öğrenilmez. Öğrencinin karakterine, becerilerine ve öğrenme stiline en uygun öğrenme yöntemiyle çalışılması öz güveni artıracaktır.

Ayrıca baskıcı, otoriter, çocuğa söz hakkı tanımayan, mükemmeliyetçi ve onu küçük gören ebeveynlerin çocuklarının özgüvenlerinin daha düşük olduğu ve sınav kaygılarının yüksek olduğu gözlemlenmektedir. Ebeveyn ve yakın çevrenin de destekleyici yaklaşımı öğrencinin kaygısının azalmasına destek olacaktır.

Sınav kaygısı ile baş etmek için öğrenciye düşen görevler:

1) Sınava planlı programlı çalışma; Planlı ve programlı ders çalışma sınava yeterince ve zamanında çalışmanızı sağlar.

2) Sınav Zamanına Kadar Ders Çalışma; Son ana kadar ders çalışmak öğrenilenlerin karışmasına neden olacağından sınavdan bir iki gün önce ders çalışmayı bırakmak gerekir.

3) Uyku, Dinlenme ve Beslenme: Sınav gecesi yeterince uyumaya çalışın. Sınavdan önce iyice dinlenin ve sınavı düşünmemeye çalışın. Sizi fazla etkileyecek ve dokunacak yiyeceklerden uzak durun.

4) Düşünce ve İnançlar; Eğer başarılı olamazsam aileme ne söylerim? Bu sınavda başarılı olamayacağım. Ellerim titriyor. Ne yapacağım? Ben yetersizim. Aptalın tekiyim… gibi olumsuz ve yıkıcı düşüncelerden mümkün olduğunca uzak durun.

Olumlu ve gerçekçi düşünceler oluşturmaya çalışın; Sonuç her ne olursa olsun ailem beni seviyor. Bu sınavda başarılı olacağım. Elimden geleni yapacağım. Bu sınav için yeterleyim. Ben akıllı biriyim gibi motive edici sözlerle kaygımızı azaltabiliriz.

5)Doğru Nefes Alma ve Gevşeme: Sınav girmeden ya da sınav sırasında kaygı düzeyinizin artarsa, birkaç kez derin nefes alın. Ayrıca birkaç dakika gözlerinizi kapatarak sizi mutlu eden bir anıyı ya da bir yeri hayal edin. Bu rahatlamanıza ve düşünce odağınızın değişmesine yardımcı olacaktır.

6)Son Olarak; sınava en iyi yapabildiğiniz bölümden başlayın. Yapamadığınız sorulara çok zaman ayırmayın. Onları sona bırakın. Soruları, dikkatlice okuyun. Özellikle en sondaki soru cümleciğine dikkat edin. Üst üste birkaç soruyu yapamıyorsanız ya da dikkatinizin dağıldığını düşünüyorsanız, biraz mola verin.

Sınav kaygısını gidermede ebeveynlere şu önerilerde bulunabiliriz:

1)Çocuğunuza her zaman “sen benim için değerli ve önemlisin” mesajını verin. Sevginizi çocuğun başarısı ve sınav sonuçlarına endekslemeyin.

2)Çocuğunuza güvenin, onu iyi tanıyın, kapasitesinin üzerinde beklentiye girmeyin.

3)Aile içinde çocuğun kendini ifade edebileceği, duygu ve düşüncelerini sizinle paylaşabileceği demokratik bir ortam yaratın.

4)Çocuğunuzu iyi olduğu konularda cesaretlendirin, gelişmesine ön ayak olun, eksikliklerini yüzüne vurmadan tamamlamasına yardımcı olun, başarılarını mutlaka takdir edin, yapabileceğine, başarabileceğine dair güven duygusu verin.

5)Çocuğunuza suçlayıcı, eleştirel, tehditkâr davranmayın.

6)Çocuğunuzu kendiniz, kardeşleri ya da arkadaşlarıyla kıyaslamayın.

7)Huzurlu ve rahat bir çalışma ortamı hazırlayın.

8)Kendi kaygılarınızı çocuğa yansıtmayın.

9)“Akıllı olsaydın yapardın” gibi zekâsına yönelik önermelerde bulunmayın.

10)Tatil planı, eğlence aktiviteleri gibi eylemleri sınav sonuçlarına bağlamayın.

11)Sınav öncesi uyku, dinlenme, beslenme şartlarını uygun düzeyde sağlayın.

Son olarak; sınav kaygısıyla başa çıkma yollarını öğrenme, sınav korkusunu yenme, kaygının getirdiği psikolojik sorunların çözümü için profesyonel destek anlamında her zaman hizmetinizde olduğumu ifade etmek isterim.  Başarılar dilerim” ifadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı