logo

reklam

HADO’YA HATAY’DAN TAM DESTEK

Hatay’a büyük destek sağlayacak ve hem sosyal hem de ekonomik yönden büyük etki edecek uluslararası düzeyde olan HADO projesi büyük destek görüyor. Hatay Büyükşehir Belediye (HBB)Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Samandağ ve İskenderun’dan Mersin, Gazimağusa ve Beyrut’a kadar uzanan bir güzergâhta deniz otobüsü seferleri başlatmak için kolları sıvadığını açıkladı.

“Projeye Kentin Önde Gelenleri Destek Veriyor”

Büyük bir heyecanla karşılanan projeye kentin önde gelen isimlerinin de destek verdikleri bildirildi.

Projeye, Antakya Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Kuseyri, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, Hatay Kent Konseyi Başkanı Dr. Nevide Kimyon, Hatay Turizm Derneği Başkanı Sabahattin Nacioğlu, Ortodoks Kilisesi Ruhani Reisi Dimitri Doğum, Kamu-Sen Hatay İl Temsilcisi Hayrettin Şahin, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hatay Şube Başkanı Mehmet Ramiz Bakır, Antakya’nın tanınmış isimlerinden Ferhan Kuseyri gibi kanaat önderleri, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş destek açıklamasında bulundu.

Ulaştırma Bakanlığınca da desteklenecek projenin Hatay’a ticari, ekonomik, sosyal, kültürel ve turistik yönden büyük katkı sağlayacağı görüşünde ortaklaşan kanaat önderleri kenti ileriye taşıyacak projeyi büyük bir heyecanla karşıladıklarını belirtti.

“Proje Onay Alırsa HADO İlk Seferine 23 Nisan’da Çıkacak”

Yalnızca Hatay değil Türkiye için de önem arz eden deniz otobüsü, meclis onayı çıktığı takdirde egemenliğin ulusa verildiği 23 Nisan’da İskenderun’dan Mersin Marina’ya doğru ilk seferini yapacak.
Proje kapsamında uluslararası sularda yol alacak gemilerin niteliği netleştirildi. Yurt dışından getirtilecek, 45 knot hızlı gemiler Türkiye’de bir ilk olacak. Bu gemilerle, bir seferde 330 kişinin ulaşımı sağlanabilecek. Gemide restoran hizmetleri ve kargo hizmetleri de yer alacak.
Proje hayata geçirildiği takdirde, Hatay’ın öncelikle Türkiye ile sonra da dünya ile bağlantısı deniz yolu ile de sağlanmış olacak. Projenin onaylanmasıyla, Lübnan’ın Beyrut kenti ile benzer kadim özelliklere (kültürel, gastronomik) sahip Hatay, arasındaki bağ güçlenecek.

HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın üstün çabalarıyla Hatay’a kazandırılan UNESCO gastronomi şehri unvanı ve EXPO 2021 vizyonunun en somut projesi olarak değerlendirilen deniz otobüsü projesi, hem Hatay halkına hem de ulusal ve uluslararası arenaya büyük kazanımlar sağlayacak.

Haber Merkezi

Share
280 Kez Görüntülendi.
                                                                                                                                                    
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?