ÜST REKLAM

logo

reklam

“HAD(İ)O ORDAN”


Evgin Dağ
deneme15@hotmail.com

 

Siyasetçiler halkı kandıran birer profesyoneldir.

Her seçim arefesinde kürsüye çıkıp “sevgili halkımız, biz sizler için varız” diyerek koltuğa oturana kadar halkçı olurlar, seçildikten sonra ise “şu şu mahallede muhtarımız ile halkımızın sorunlarını dinledik” diyerek sadece sorun dinlerler, dinledikleri sorunlara çözüm üretmeden de sosyal medyada kendi reklamlarını yaparlar.

Halbuki aynaya dönüp baksalar halkın önünde duran en büyük sorunun kendileri olduğunu görecekler.

*    *    *

Bu sorun Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Hatay’da da var.

Suriye’ye yönelik başlayan emperyalist saldırıdan sonra Hatay’ın ekonomik olarak yediği darbe yetmezmiş gibi bir de yerel siyasetçilerin halkı kandırması, projeler ürettiğini söyleyip pratiğe dökmemesi sorunsalı, halkı karamsarlığa itiyor.

*    *    *

Suriye’ye yönelik sürdürülen savaşın Hatay’a ekonomik zararı devam ederken(insani boyutu daha önemli elbette) yerel yönetimlerden istihdam sahalarının yaratılmasını bekleyen Hatay halkı, geçtiğimiz aylarda basın yolu ile duyurulan, Hatay-Mersin-Kıbrıs-Beyrut arası deniz taşımacılığı yapacak ve Hatay halkına büyük bir ekonomik katkısı olacak olan HADO projesinden dolayı büyük bir heyecana kapıldı.

*    *    *

Ancak, mahallede birbirleri ile sidik inadına giren çocuklar gibi didişen İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil ile Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, 3 aydır sözde bir “iskele” inatlaşması yaşıyorlar.

Basına yansıyan haberlere göre Lütfü Savaş, İskenderun Belediye Başkanı Dingil’in projeyi engellemek için HADO’ya iskele vermediğini dile getiriyor.

İkisinin samimi olmadığını, birinin iskele vermemesinden, diğerinin ise madem ki iskele verilmiyor, seferleri Samandağ’dan başlatmamasından görüyoruz.

*    *    *

Bu meselede Samandağ Belediyesi ve Belediyeye yakın isimler ise bu projeyi kendileri yaratmış havasına bürünerek zafer naraları ile uzun bir süre ortalıkta dolaştılar.

Bunlar, yukarıda belirttiğim “siyasetçiler halkı kandıran birer profesyoneldir” cümlesinin vücuda gelmiş halidir aslında.

Aylardır HADO projesini piyasaya pompalayan, halkın umutlarını sömüren HBB’nin bu tutumu yetmezmiş gibi bir de bu kağıttan kahramanların varlığı halka bir ders olmalı ve ilk yerel seçimde hepsine HAD(İ)O ORDAN demeli artık.

Evgin Dağ

Share
372 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ETİK VE POLİTİKA

  21 Ağustos 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Etik; Tük Dil Kurumu yayını Türkçe Sözlük 9. Baskı 1998, 1. Cilt, Sayfa: 739 Etik maddesinde: ’Töre bilimi, ahlak bilimi olarak tanımlamıştır. Ansiklopedik bilgi için; Ana Britannica Cilt 8, syfa:340 Etik Maddesini beraber okuyalım: ’İnsanlar arasındaki ilişkilerin temelinde yer alan değerleri, ahlaki bakımından iyi ya da kötü, doğru ya da yanlış olanın niteliğini araştıran felsefe adıdır'’ Etiğin yanıt aradığı soruların bazıları; ’Nasıl yaşamalıyız?’’ Mutluluğu mu, bilgiyi mi, erdemi ve güzellikler yaratmayı mı amaçlamalıyız?’’ ‘’Mu...
 • TARAFSIZ BASINA FRANSIZ KALMAK

  29 Temmuz 2019 Dünya, Eğitim, Ekonomi, Emlak, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Otomotiv, Röportajlar, Sağlık, Siyaset, Spor, Teknoloji, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Halkımıza, İlçemiz kısa bir süre önce Evvel Temmuz etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Gazetemiz, halkın haber alma hakkını mümkün mertebe engellemeyerek, (gazetemizin yayınının engellenmesine rağmen) çoğu etkinliği yeri geldi canlı çekim ile uluslararası alana taşıdı, yeri geldi matbuat üzerinden okurlarla buluşturdu. Takdir edersiniz ki ilçede Evvel Temmuz Festivalini destekleyenler olduğu gibi kimi vatandaşımız, kültürden uzak, kimileri de özünden saptırılmış olarak değerlendirdi. Biz Samandağ AYNA’sı olarak her türlü görüşü eşit...
 • ŞEKER BEYNİ DE BİTİRİYOR

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Şeker ve trans yağlarla yüklü Amerikan diyetinin sadece fiziki sağlığı değil beynimizi de olumsuz etkilediği belirlendi. Oregon State Üniversitesi uzmanları tarafından fareler üzerinde gerçekleştirilen araştırma, şeker ve yağdan zengin diyetin bağırsak bakterilerini etkileyerek bilişsel esneklikte (cognitive flexibility) önemli kayıplara yol açtığını gösteriyor. Bilişsel esneklik, beynin iki farklı düşünceden diğerine geçme ve aynı anda iki farklı konuyu düşünme kabiliyeti olarak biliniyor. İnsanlarda bilişsel esneklik bozukluğu, ...
 • GELİN İNSANCIL DAVRANIP, EVRENSEL DÜŞÜNELİM

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Uzun zamandır Samandağ’ın da olup bitenleri sessizce seyrediyorum. Seçimden önce "Samandağ sevdası" havası esiyordu ! Şimdi menfaat havası esiyor! Şimdi durumu bir değerlendirelim. Samandağ’ın da neler oldu ne oluyor ?Birileri seçimden önce eski yönetime karşı cephe aldı, dernekler kurdu, komiteler, toplantılar düzenledi ve halkı toplayıp, kimisi vefadan kimisi de Samandağ sevdasından bahsetti. Seçime kadar sürdü bu düzenlemeler. Projelerde sunuldu. Şimdi seçim gitti, Sevda ve vefa bitti. Çatışmalar, sataşmalar ve hakaretler ba...