ÜST REKLAM

logo

reklam
12 Ocak 2017

GÜZELSAĞALTICI, GRİP SALGININA DİKKAT ÇEKTİ!

DSC_0002

Samandağ Devlet Hastanesi Nihat Güzelsağaltıcı, kış mevsiminin kendisini iyice hissettirmesinden sonra yaşanan grip vakalarının arttığını belirtirken, gribin başlangıcına ve önlem alınması gereken hususlara dikkat çekti.

Güzelsağaltıcı, şöyle dedi; ”Grip ve soğuk algınlığı virüs denilen ve başka insanların öksürük ve burun akıntısı içindeki mikropların en çok solunmasıyla bulaşan ve genellikle 2 hafta içinde kendiliğinden iyileşen, kış mevsimlerinde salgın yapan hastalıklardır.

Gripte görülen en sık belirtiler;  ani olarak yükselen ateş,  sırt kol bacaklarda görülen kas ağrıları, öksürük,  halsizlik ve boğaz ağrısı, burun tıkanıklığıdır. Gripte belirtiler soğuk algınlığına göre daha çok şiddetlidir.

Kalp hastalıkları, astım ve KOAH hastalıkları, kanser hastalıkları, şeker hastalıkları, böbrek hastalıkları gibi kronik hastalıkları olanlar ile yaşlılar ve 4 yaş altı çocuklar grip belirtileri şiddetlenmeden doktor muayenesinden geçmelidir.

39 derece ve üzeri ateş, beslenememe, çocuklar için hareketlerde yavaşlama, bitkinlik,   dakikada alınan nefes sayısında artış, şiddetli ağrı belirtilerinden herhangi birisi varsa hekime müracaat edilmelidir.”

Güzelsağaltıcı, artan grip vakalarından dolayı gripten korunmanın yollarını ise şöyle açıkladı;

GRİPTEN KORUNMAK İÇİN:

-Kalabalık yerlerde bulunmaktan kaçınınız,

-Kalabalık yerde bulunma zorunluluğu varsa maske takınız,

-Ellerin düzenli olarak sabunlu su ile yıkanması: Ellerinizi en az 20 saniye sabun ile köpürterek bol su ile yıkayınız.  Yemekten önce, yemekten sonra, tuvaletten sonra,  dışardan eve geldiğinizde mutlaka ellerinizi yıkayınız.  Bol su ile yıkamadan meyve, salata malzemesi yemeyiniz.  Sabun ve su bulunmayan bir yerdeyseniz dezenfektan içeren solüsyon veya mendiller kullanabilirsiniz.

-Çocuklarınızı hasta olan çocuklardan uzak tutunuz. Hasta çocuğunuzu okula, kreşe göndermeyiniz. Çocuklarınıza el yıkama alışkanlığı kazandırınız.

-Gribe yakalandığını bildiğiniz hastalarla yakın temastan kaçınınız. Aynı ortamda bulunmak zorunda kalıyorsanız maske takın, ellerinizi her temastan sonra sabunlu su ile yıkayın ve ortamı sık sık havalandırınız.”

Samandağ Devlet Hastanesi Başhekimi Nihat Güzelsağaltıcı, şöyle devam etti; ”GRİBE YAKALANDIYSANIZ:

DİNLENİN:  Mümkünse evinizde dinlenmeniz, uyumanız gribi erken atlamanıza yardımcı olur.

SIVI TÜKETİN:  Sıvı kaybı gribin belirtilerinin şiddetlenmesine yol açacağından bol sıvı içeren yiyecekler,  içecekleri tercih edin.

SİGARA İÇMEYİN VE ALKOL ALMAYINIZ: Yanınızda sigara içilmesine izin vermeyiniz.

İLAÇLAR:  İlaç alımı konusunu mutlaka hekime danışınız.”

 

 

 

 

 

 

Share
844 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?