ÜST REKLAM

logo

reklam
01 Aralık 2018

GÜZELMANSUR, SURİYE POLİTİKASINI ELEŞTİRDİ

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, TBMM Genel Kurulunda söz alarak Hükümetin Suriye ve Ortadoğu Politikalarını eleştirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, İktidarın Suriye politikasını eleştirdi. Ortadoğu’da yaşananları Türkiye’nin doğru okumadığını aktaran Milletvekili Güzelmansur “Yanlış öngörüler ile yanlış okumalarla girilen Ortadoğu macerasında Türkiye elinde 3,5 milyon Suriyeli milyarlarca dolar mali bir yük, toplumsal kültürel, psikolojik ekonomik sorunlarla yalnız başına kaldı” dedi.

“Yalnızlaşma” durumunun Ülkemizin Uluslararası Arenada sıklıkla yaşadığı bir durum olduğunu aktaran bunun temel nedeninin ise yanlış öngörüler ile şekillendirilen  tutarsız ve değişken Dış Politika hamleler olarak açıklayan Milletvekili Güzelmansur Dış Politikada yanlış öngörü ve hesapların Ülkemizin dış güvenliğine ve ekonomik çıkarlarına en ağır darbeyi vurduğu anlardan birinin Suriye olduğunu söyledi.

2011’de Suriye’de iç savaş patlak verdiğinde İktidar Suriye Rejimine birkaç ay ömür biçtiğini ancak 7 yılın sonunda Suriye Rejimi halen orada durduğunu söyleyen Güzelmansur “3 saatte Şam’a gideceğiz Emevi Camisinde Namaz kılacağız diyen iktidar 9 saatte Süleyman Şah Türbesini taşımak zorunda kaldı. Gelecek Suriyeli sayısını 100 bin olarak öngörmüştü. Bugün bunun 35 katı yani 3,5 milyon Suriyeliye ev sahibi yapmak zorunda kaldık. İktidar Suriye yönetimi ile Rusya ve İran’ın ilişkilerini rejim sonrası dönem için emperyalizmin planlarını doğru okuyamadı. Sonradan kabul edilen diplomatik hatalar yapıldı. Tüm bunların sonucunda yanlış Suriye Politikasının sadece Suriyeli göçmen ayağında 35 milyar dolarlık bir servet harcadı. Açık Kapı Politikası sonucu sınırlarımız kevgire döndü. Ülkemizde teröristler cirit atar oldu. Terör saldırıları arttı. Turizmimiz ekonomimiz baltalandı. Özetle yanlış öngörüler ile yanlış okumalarla girilen Ortadoğu macerasında Türkiye elinde 3,5 milyon Suriyeli milyarlarca dolar mali bir yük, toplumsal kültürel, psikolojik ekonomik sorunlarla yalnız başına kaldı” ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi

 

 

Share
195 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+4 = ?