logo

reklam

GÜZELMANSUR, “EN’LER VE İLK’LER ŞEHRİYİZ”

Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, dün TBMM genel birleşimi öncesinde bir konuşma yaparak Meclis Başkanvekiline, Hatay’ın barış ve kardeşlik şehri olduğunu simgeleyen bir tablo hediye etti.

Güzelmansur, İlimiz Hatay’ın birçok alanda İLK ve EN’lere sahip olduğunu kaydetti, konuşması sonrasında da TBMM oturumunu yöneten Meclis Başkanvekiline, Hatay’ı barış ve kardeşlik şehri olarak simgeleyen bir tablo hediye etti.

Güzelmansur yaptığı konuşmada, Hatay’ın anavatana katılmasının, Atatürk’ün savaşsız, silahsız barış diplomasisiyle elde ettiği olağanüstü siyasi bir zaferi olduğuna ve “Yurtta Sulh ve Cihanda Sulh” ilkesinin uygulamadaki ilk örneklerinden birini teşkil ettiğine dikkat çeken Mehmet Güzelmansur, mozaik koleksiyonu zenginliği bakımından dünyada ikinci sırada yer alan Hatay Arkeoloji Müzesi’ne, Anadolu’nun ilk camisi Habib-i Neccar Camii’ne, Hıristiyanlığın ilk mabetlerinden olan St. Pierre Kilisesi’ne, dünyanın en uzun sahillerinden biri olan Samandağ sahiline, dünyanın ilk ışıklandırılan caddesi olan Kurtuluş Caddesi’ne ve Türkiye’nin tek Ermeni Köyü Vakıflı Köyü’ne değinerek, “Hatay’ın, EN’lerin ve İLK’lerin şehri olduğunu” hatırlattı ve Genel Kurul üyelerine, “Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımızın girişimiyle 600’ün üzerinde yemek ve tatlı çeşidini barındıran zengin mutfağıyla Hatay UNESCO tarafından Gastronomi kenti ilan edilmiştir. Yine Büyükşehir Belediyemizin çabalarıyla Hatay EXPO 2021’e ev sahipliği yapacaktır” dedi.

Haber- Foto: Hasan Dadük

Share
85 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?