ÜST REKLAM

logo

reklam
18 Ocak 2017

”GURBETTE DEĞİL, MEMLEKETİMİZDE ÇALIŞMAK İSTİYORUZ!”

İlçemiz halkının, özellikle gençlerinin çoğu, ekmek parası ve daha önemlisi, geleceklerini kurabilmesi için Suudi Arabistan çöllerinde ömür tüketiyor.

İlçemiz halkının istihdam edilme konusunda gurbet mağduriyeti yaşayan sadece Suudi Arabistan emekçileri değil elbette. Memleketinden binlerce kilo metre uzağa gidip çöllerde yılar boyunca ömür tüketen, memleketine 1-2 aylığına geldiğinde ise adaptasyon sorunu yaşayan gençlerin yaşadığı mağduriyet, gurbetlik çilesi kadar Türkiye’de farklı illere giderek turizm sektöründe, yaş sebze hallerinde ve daha farklı sektörlerde çalışarak geçimini sağlamaya çalışan insanlarımız da mağduriyet yaşıyorlar.

kahve

Onlarca yıldır Antalya yaş sebze hallerinde çalışarak elleri nasır tutan insanlarımız, ilçemizin tarihi ve turistik anlamda geniş bir potansiyele sahip olduğunu, bu noktada yatırım yapılması gerektiğini belirterek, kendilerini gurbetlik çilesinden kurtaracak ve istihdam yaratacak yatırımların yapılmasını istediler.

Antalya yaş sebze hallerinde çalışarak hayatlarını kazanmaya çalışan ilçemiz emekçileri, ”sabahın 4’ü kalkıp akşama kadar burada çalışıyoruz. Ellerimiz nasır tutuyor, çok yoruluyoruz ama şimdilik yapacak bir şey yok. Çalışmak zorundayız, gurbetliğe katlanmak zorundayız; çünkü tarım, turizm ve tarih cenneti olan memleketimizde bizi istihdam edecek, binlerce insanı gurbetten kurtaracak yatırımlar yok maalesef.” diyerek yaşadıkları çileyi dile getirdiler.

Çocuk yaşlarda Aydın’ın Söke ilçesine giderek pamuk ırgatlığı da yapan insanlarımız, ”eskiden pamuk da toplardık, ama şimdi o iş de makinalara kalınca sezonluk geldiğimiz Antalya’da çalışarak geçimimizi sağlamaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandılar.

Kendilerinden daha çok Suudi Arabistan çöllerinde ömürlerini tüketen gençlere üzüldüklerini ifade eden Samandağlı emekçiler, ”özellikle yurtdışında çöl cehenneminde çalışan gençlerimize üzülüyoruz. İlçemizde yatırımlar yapılsa hepimiz bu dertten kurtuluruz” şeklinde konuştular.

Haber-Foto:Ümit Sağaltıcı

Share
596 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?