“GURBETÇİLERİMİZİN PARASINA DADANMAK HARAMDIR” - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

“GURBETÇİLERİMİZİN PARASINA DADANMAK HARAMDIR”

Bu haber 01 Temmuz 2020 - 10:47 'de eklendi ve 474 kez görüntülendi.

 

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, Merak Edilenleri Cevapladı…

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, gurbetçiler ile ilgili oluşan gündem üzerine konuştu. Konu ile alakalı sorularımızı yanıtlayan Milletvekili Topal, ‘Hatay’la ilgili durum partiler üstü bir durumdur. Bu anlamda birlik beraberlik dayanışma içerisinde olmalıyız”dedi..

CHP Hatay Milletvekili Topal; “son süreçte pandemi nedeniyle (pandemi nedeniyle de olmasa) hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Şuanda tedavi gören bütün vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyorum. Pandemi sürecinde hepimizin çok dikkatli olması gerekiyor. Biz bu süreçte Ankara’daydık. Çalışmalarımız devam ediyor. Bugünde Samandağ’dayız.

Bugün çok değerli bir dostumuzun mevlidi vardı. Allah rahmet eylesin Yeşilköy Muhtarı değerli dostumuz, abimiz İmameddin Ergin. Mevlide katıldık. Allah rahmet eylesin. Ailesine sabır diliyorum.

Sevgili hemşerilerim bütün vatandaşlarımız sosyal medya üzerinden bizi izliyorlar. Bu konuyu sürekli gündeme taşıdık. Özellikle pandemi süreci içerisinde defalarca dile getirdik. Dış işleri Bakanlığıyla sürekli görüşmeler yaptık. Sağlık Bakanlığıyla görüşmeler yaptık. İlgili kurumlarla, Valiliklerle görüşmeler yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Bizim hedefimiz şuydu; Özellikle yurt dışında mağdur olan hangi vatandaşımız olursa olsun bir tek kişi kalana ve o kişinin mağduriyeti giderilene kadar bizim hedefimiz onların sesi olmaktı. Onların sorunlarına çare aramaktı. Onların sorunlarını çözmekti. Nitekim çoğunda da girişimlerimiz sonucunda başarılı olduk.

Çünkü bugün itibariyle bile uçuşlar devam ediyor. Şuanda uçaklar hemen hemen doldu. Mağdur olan mahsur olan vatandaşların tamamı geldi diyebiliriz.

Vatandaşlarımızın yurda dönmelerinden dolayı çok mutluyum. Çünkü gerçekten çok fazla mağduriyet yaşandı. Sizler de yakından takip ettiniz. AK Parti Milletvekilleri Hüseyin Şanverdi ve Hüseyin Yayman’la bizzat Dış işleri Bakanıyla da görüştük. Sanırım bugün itibariyle yurtdışından gelmek isteyip de gelmeyen vatandaşımız yok. Biz onların sesi olduk, olmaya da devam edeceğiz. Sadece yurtdışındaki vatandaşlarımız da değil, buradaki esnaflarımız, çiftçilerimiz, atanamayan öğretmenler ile, öğrencilerle ilgili mağduriyetlerin giderilmesi noktasında yine mecliste dile getirdik.

Burada amacımız partiler üstü bir çalışma yürütmekti . Burada tamamen insani duygularla hareket edildi. Amaç partiden çok vatandaşlarımızın sorununu çözmektir. Sayın Yayman’da şunu söylemişti “Mesele Hatay’sa gerisi teferruattır.” Biz bu anlayışla Hatay’ın birliği, beraberliği, kardeşliğini ön planda görerek hareket ettik. Hangi parti olursa olsun, vatandaşımızın sorununu kim çözerse çözsün Allah ondan bir kere razı olsun.

Şimdi iddialara gelince, şimdi bunu burada konuşmak doğru olmaz fakat biz maaşlarımızı bile gerçekten mağdur olan vatandaşlarımız için kullandık. Kullanmaya da devam edeceğiz. Gurbetçilerimizin yanında sorunlarını gidermek amacıyla biz ne gerekiyorsa yaptık.

Vatandaşlarımız sürekli arıyor, mesaj atıyor bazen hepsine yetişemiyoruz.

Bu süreç içerisinde yurt dışında Covid salgınının çok üst safhada olduğu süreçte vatandaşımız sürekli bizi arıyor ve ülkemize dönmek istediklerini söylüyorlar. Haklı olarak. Bütün vatandaşlara dönme olasılığımız olamayabiliyor ancak bu süreçte kendi sayfamda 19 Haziran’da iki tane firmayı paylaştım. Bizim için bütün firmalar eşittir. Neden bu iki firmayı paylaştığımı burada ifade edeyim. Çünkü iki devlet arasında resmi uçuş izni alan iki tane firma var. Biri Türk Hava Yolları diğeri de Sorbi Turizmdi. Dolayısıyla bunları paylaştık ki vatandaşlarımızda mağdur olmasınlar. Birçok kişi maalesef mağdur oldu.

Şimdi sormak istiyorum siz de resmi bilet satma yetkisi yoksa neden milletten para toplayasınız. Yurtdışında mağdur olan vatandaşlarımızın bir kuruşuna tenezzül etmeye utanmıyorlar mı? Resmi bilet satış yetkisi olmayan vatandaşlarımız para toplama yetkisini nerden alıyorlar. Birileri çıkıyor 600-700 bilet satmışız, ya siz bilet kesmiş misiniz? Siz resmi bilet kesmeden nasıl para toplayabiliyorsunuz?

Kamuoyu oluşur, kamuoyu oluştuktan sonra da bilet paraları iade edilir. Vatandaşlarımızın mağduriyeti giderilir.

Birçok vatandaşımız Türk Hava Yollarından bilet kesmiştir. Uçuş ertelenmiştir. O biletin parasını hala alamamıştır. Türk Hava Yolları Genel Müdürlüğü’yle bizzat biz görüştük. Son olarak şunu ifade etmek istiyorum. Menfaat uğruna birileri bizi eleştiriyorsa, varsın eleştirsin. İftiralar sonucunda zaten onlarla mahkemede hesaplaşırız. Ama resmi olmayan yollarla mağdur olan vatandaşlarımız üzerinden kazanç elde etmek haramdır.

Biz bileti kimin ne kadar sattığını bilemeyiz. Bizim hedefimiz uçuş izni almak ve gerçekten vatandaşlarımızın ülkemize dönebilmelerini sağlamaktır. Hatta vatandaşlarımızın ücretsiz getirilmesi konusunu da defalarca mecliste gündeme getirdim.

İstiyoruz ki vatandaşlarımız durumdan haberdar olsun. O yüzden her iki firmayı da paylaştım.

Ama birileri çıkacak iftira atacak. Yazıklar olsun. Ben Allah’a havale ediyorum ama günü geldiğinde de mahkemelerde de görüşürüz.

Türk Hava yollarında bilet kesiyorsanız belli bir yetki verilmiştir belli acentelere. Ya da diğer firmalar içinde aynı durum geçerlidir. Ama benim söylediğim konu bu değil. Resmi olmayan bir bilet adına vatandaşlardan hem para alacaksınız hem de onları mağdur edeceksiniz bu doğru bir şey değildir. Biz bundan sonra da vatandaşlarımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz. Mağdur olan vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi noktasında onların sesi olmaya devam edeceğiz. Kimseden korkmuyoruz, korkmayacağız.

Bizim vatandaşı resmi anlamda gerçekten mağdur ettiğimiz yönünde kanıtı varsa, vatandaşlarımız savcılığa suç duyurusunda bulunabilirler.

Yurtdışından gelen vatandaşlarımızın tekrar geri dönmelerine gelince, aldığımız son bilgilere göre Suudi Arabistan Devleti bu pandemi süreci bittikten sonra pandemi sürecinde ülkelerine dönen vatandaşları yeniden ülkelerine alabilecekler. Ancak kendilerinin belirleyeceği plan ve tarih dahilinde. Muhtemelen Eylül’den sonra, her şey geçtikten sonra.

Kimse mağdur olmasın diye gurbetçilerimiz mutlaka yeniden iş başına döner. Bütün vatandaşlarımıza sevgilerimi selamlarımı iletiyorum. Şunu belirtmek istiyorum biz vatandaşımızı seviyoruz. Biz milletimizi seviyoruz. Biz kentimizi seviyoruz. Gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz. Pandemi süreci içerisinde sağlığımızı da riske atarak her türlü platformda buradaki sıkıntıları ifade ettik dillendirmeye devam edeceğiz. Hatay’la ilgili bir konu partiler üstü bir konudur Bu anlamda birlik beraberlik dayanışma içerisinde olmalıyız. Ben bu konuda sorunları çözmek için birlik içerisinde olan Ak Parti Milletvekillerine de teşekkür ediyorum ” ifadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı