GURBETÇİ HASRETLE KOKLADI - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

GURBETÇİ HASRETLE KOKLADI

Bu haber 29 Mart 2018 - 9:42 'de eklendi ve 142 kez görüntülendi.

 

   

İlçemizi Portakal Çiçeği Kokusu Sardı;

Havaların ısınması ve ilkbahar mevsiminin kendisini hissettirmesiyle ilçemizi portakal çiçeği kokusu sardı. İlçemizden 5 yıl evvel gurbete giden kesintisiz 5 yıl Arabistan Çöllerinde kalan Ahmet Doğru, dönüşünde onu karşılayan prtakal kokusunu anlattı.   

Türkiye’nin ılıman bölgelerinde yetişen, genel adı narenciye olan portakal, mandalina, limon ve greyfurt ağaçları çiçekleri açtı. Uçsuz bucaksız narenciye bahçeleri, evlerin önünü, cadde ve sokakları süsleyen narenciye çiçeklerinden yayılan hoş koku, insanları etkiliyor.

Narenciye üretiminin önemli merkezlerinden ilçemizde, açan narenciye çiçeklerinin etkileyici kokusunun tüm yörede hissedildi.

Özellikle sabahın erken saatlerinde evlerinden çıkanlar, cadde ve sokakları narenciye kokusu sardığına tanıklık eder

Doğru, ilçeye dönüşünde karşılaştığı kokuyu şöyle anlatıyor, “Yörede, narenciye çiçeklerinin açmasıyla kış bitmiş, bahar gelmiş. Narenciye ağaçlarına yaklaşıldığında arı uğultusu duyulur. Kadınlar, portakal çiçeğinden reçel yaparak kahvaltı sofralarına tat katarlar. Narenciye çiçeklerinin çocukluğumda da ayrı bir yeri var. Ablamla topladığımız çiçek yapraklarını un elekleri üzerinde iğneyle ipliğe dizerek ev ve araçların güzel kokmasını sağlardık. İlçeye saabh saatlerinde vardım. Öyle bir özlemişim ki bu kokuyu. Koku sanki burnumdan değil kalbimi deldi geçti. Babamdan devraldığım bu bahçeye evlatlarıma bakar gibi bakıyorum. Narenciye üreticisini para kazandığı hasat döneminden daha çok çiçek açma dönemi mutlu eder. Çiçeklerin açmasıyla bahçeler şenlenir, arılar vızıldamaya, uğur böcekleri uçuşmaya, dallar filiz vermeye başlar. Bu hülyalı insan hali narenciye yetişince kabusa döner. Çünkü satılamaz elde patlar. Narenciye çiçeğinin kokusunu bilmeyenleri tamda bu zamanda ilçemize bekleriz.

Narenciye çiçeğinin kokusunu hissetmeye değer. Çiçek yaprakları ileriki zamanlarda dökülmeye, meyveye dönüşmeye başlar. Vatandaşlarımızı kendine has, etkileyici bu kokuyu hissetmeye davet ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Haber-Foto: Ümit Sağaltıcı