ÜST REKLAM

logo

reklam

GÜMÜŞOĞLU’NDAN, POŞET ÜCRETİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Samandağ Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Refik Gümüşoğlu, plastik poşetlerin ücretlendirilmesine ilişkin usul ve esaslar hakkında açıklamada bulunarak, plastik poşetlerin hayata geçirilmesinin zorunluluk olduğu ifade etti.

Samandağ Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Refik Gümüşoğlu, konu üzerine yaptığı yazılı açıklama; “Konfederasyonumuzun 14 sayılı genelgesine dayanarak; Çevre kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun Yürürlüğe girmesiyle,1/1/2019 tarihinden itibaren kaynakların verimli yönetimi ve plastik poşetlerden kaynaklanan çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla plastik poşetlerin ücretlendirilmesine ilişkin usul ve esaslar 25.12.2018 tarih ve 66745475-145.07-245766 sayılı Bakan Oluru ile yürürlüğe konulmuştur.

Kapsam; Bu Usul ve Esaslar, plastik poşetlerin satışı, beyanı, geri kazanım katılım payı tahsili ile birlikte izleme, kontrol ve denetimine ilişkin tüm hususları kapsar.

Kullanım alanları ve malzeme özellikleri bakımından; Ekmek, sebze, meyve, peynir, zeytin, hayvansal gıda gibi açık satılan gıdaların hijyenini sağlamak için kullanılan, çift kat kalınlığı 15 mikron ve altında olan, 500×350 mm (körük kalınlığı ve sap uzunluğu dahil) ebadından küçük olan saplı / sapsız poşetler,

-Plastik içeren malzemelerden, dokumalı veya dokumasız metotlarla üretilen, tekstil ürünü çok kullanımlık poşetler,

-Canlı sucul hayvan satışında kullanılan sapsız poşetler,

-Yumrulu ve/veya benzer tohumlu bitkilerin satışında kullanılan sapsız poşetler,

-Sadece hizmet verilen fakat ürün satışı gerçekleştirmeyen yerlerde kullanıcıya veya tüketiciye verilen poşetler , (kuru temizleme, lostra ve benzeri ),

-Kargo poşetleri,

-Gümrüksüz mağazadan alınan ürünler için ilgili mevzuatı gereği kullanılması zorunlu olan özel poşetler,

-Eczanelerde sadece ilaç satışında kullanılan, çift kat kalınlığı 15 mikron ve altında olan, 200x mm (körük kalınlığı ve sap uzunluğu dahil) ebadından küçük saplı /sapsız poşetler bu Usul ve Esasların kapsamı dışındadır ve ücretlendirmeye tabi değildir.

Plastik poşetlerin ücretli olarak satışı faaliyet türü ne olursa olsun uzaktan satışlarda dahil olmak üzere istisnasız tüm satış noktalarında (tekstil, oyuncak, elektronik, unlu mamul, giyim, gıda vb.) 1/1/2019 tarihinden itibaren gerçekleştirilecektir. Ücrete tabi plastik poşetlerin en az bir yüzeyinde çevreci slogan Sıfır Atık Logosu kullanılacaktır. Plastik poşetlerde yer alan satış noktalarının marka ve logoları poşetin tek yüzeyinin(sap hariç)alanının yüzde yirmisini geçmeyecektir. Ücrete tabi plastik poşetlerin çift kat kalınlığı 40 mikron ve üzerinde olmak zorundadır. Bu şartları sağlayan plastik poşetler en geç 31.3.2019 tarihinden itibaren satışa sunulacaktır. Bu tarihten itibaren diğer poşetlerin satışına izin verilmeyecektir.

Satış noktaları, plastik poşete ikame olarak kağıt ve /veya bez ile file ve benzeri alternatif çok kullanımlık taşıma ekipmanını promosyon veya kampanyalar dahilinde kullanıcıya veya tüketiciye sağlayacaktır.

Satış noktaları plastik poşet talep etmeyen kullanıcı/ tüketicilere talepleri dışında plastik poşet satamayacak, tüketici veya kullanıcının kendisine ait taşıma ekipmanı ile alışveriş yapmasına engel olacak herhangi bir faaliyette bulunmayacaktır.

Satış noktaları tarafından yapılacak beyanlarda; temin edilen firma bilgisi (yurt içi ve yurt dışı) temin edilen plastik poşetin maliyeti, satılan plastik poşet adedi ve birim fiyatı yer alacaktır.

Barkot okuyucu sistemi bulunmayan satış noktalarında, satış belgelerinde plastik poşet kalemi ve adedi gösterilmek amacıyla yazar kasalarda gerekli düzenleme yapılacaktır.

Satış noktaları, satılan plastik poşetlere ilişkin adet ve fiyat bilgisini satış belgelerinde gösterebilmek için gerekli alt yapı çalışmalarını 31.03.2019 tarihine kadar tamamlayacaktır.

Bu kapsamda plastik poşet üretici/ithalatçıları ile satış noktalarının söz konusu Usul ve Esaslarda yer alan hükümler doğrultusunda gerekli iş ve işlemleri gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Bakanlık tarafından bu Usul ve Esaslar kapsamında yapılacak izleme, kontroller veya denetimler sırasında

-Bildirim veya beyan yükümlülüğünü zamanında veya tam olarak yerine getirmediği tespit edilenlere Kanun’un 20.nci maddesinin (bb) bendi hükmü uyarınca 6.000 Türk Lirası,

-Geri kazanım katılım payını ödemediği tespit edilenlere Kanun’un 20.nci maddesinin  (z) bendi hükmü uyarınca geri kazanım katılım payı tutarının  %20 fazlası,

-Plastik poşetleri ücretsiz verdiği, promosyona ve/veya kampanyaya tabi tuttuğu tespit edilen satış noktalarına Kanun’un 20.nci maddesinin (bb) bendi hükmü uyarınca depo alanı hariç kapalı satış alanının her metre karesi için 10 Türk Lirası idari para cezası uygulanacaktır.

Bu Usul ve Esaslar kapsamında yapılacak bildirim ve beyanlarda yanlış ve yanıltıcı beyanda bulunanlar hakkında 2872 sayılı Çevre Kanun’un 26.ncı maddesi doğrultusunda işlem tesis edilecektir” dedi.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı

Share
162 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?