ÜST REKLAM

logo

reklam

GÜMÜŞOĞLU, YENİDEN BAŞKAN

 

Samandağ Esnaf Ve Sanatkarlar Genel Kurulu hafta sonunda gerçekleşti. Başkan Refik Gümüşoğlu’nun güven tazelediği Genel Kurulda Odanın 2014-2015-2016 Ve 2017 Yılları Olağan Genel Kurul Faaliyet Raporu okundu.

Başkan Gümüşoğlu’nun okuduğu raporda; ” Değerli Esnaf ve Sanatkar arkadaşlar;

Odamızın Genel Kurulunda birlikte olmanın sevinci ve mutluluğu içindeyiz. Değerli konuklarımıza, basın mensubu arkadaşlarımıza, esnaf ve sanatkârlarımıza şahsım ve yönetim kurulumuz adına sizlere hoş geldiniz der, saygılarımı sunarım.

Odamızın kuruluşundan bugüne kadar odamız başkanlık ve yönetim kurulunda çalışıp hakkın rahmetine intikal eden bütün esnaflarımıza Allahtan rahmet diler ve çeşitli sebeplerden dolayı yönetimimizden ayrılanlara da çalışmalarından dolayı kendilerine teşekkür eder yaşamlarında sağlık ve başarı dolu yarınlar dileriz.

Değerli esnaf ve sanatkarlarımızın oda ile ilgili bütün işlemlerini her zaman sıcak bir ortam içinde görebiliyor ve istedikleri her türlü işlemi yasalar doğrultusunda en hızlı bir şekilde hazırlanıp hizmetlerine sunulmaktadır.

Odamızın eğitim ve toplantı salonu her zaman esnaflarımızın mesleki sorunlarını paylaşabilmek ve istişarelerde bulunmak üzere haftanın yedi günü ve her saati talepleri halinde devamlı kullanıma sunulmaktadır.

5362 Esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşu kanunun 61. Maddesinden dolayı Esnaflarımızın odaya sorumluluklarıyla ödedikleri aidatları disiplinli bir şekilde muhafaza edilmiş ve harcamalarda ise azami tasarrufa gayret göstermeye çalışılmıştır.

Esnaflarımızla her zaman her yerde sıcak ve samimi bir ortam içinde bulunduk. Esnaflarımızda zaman zaman oluşan veya oluşabilecek sorunları dinleyerek ilgili yerlere yasalar dahilinde taşıyarak sonuç almaya çalıştık. Çünkü odamız her zaman olduğu gibi bugünde yarında üst kuruluşlarımızla birlikte bütün kamu kurum ve kuruluşlarla samimi ilişkiler sergilemeye devam etmekteyiz. Bakanlıktan kamu kurum ve kuruluşlar ile üst kuruluşumuzdan gelen ve esnaflarımız ilgilendiren haberleri en hızlı şekilde esnaflarımız mesaj ve yerel gazetelerle haber edip bilgilendirmeye çalıştık.

Vergi kaydı, sicil kaydı ve oda kaydı olan mükelleflerimizi korumak için kayıt dışı ve pencere altı satışı yapanları ilgili birimlere götürüp yok etmeye veya asgariye düşürmeye çalıştık.

İlçemizdeki sanayiye katkıda bulunmak ve teknik eleman yetiştirmek için İlçemiz Teknik ve Meslek  Lisesi Müdürlüğü ile görüşüp ilçemizde olmayan ve talep gören bazı branşların açılmasını birlikte sağladık. Odamız Çıraklık Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile daha çok  usta yetiştirmek için her zaman okul, sanatkar ve çırak  ilişkilerinin sıcak bir ortam dahilinde en üst seviyede tutmaya çalıştık.

Ayrıca üst kuruluşlarımızla beraber yoğun ve ısrarlı bir şekilde yapılan taleplerimiz sonucunda ;

1-Esnaflarımızın Belediyelerden hafta sonu tatili ruhsatlarına ödenen harçların artık ödenmemesi sağlanmıştır. (6585 sayılı  Perakende Ticareti Düzenlenmesi kanunu).

2-Daha önce cirosu düşük olup gerçek usulden basit usule (gelirlerinde uyması halinde) geçmeleri sağlandı.

3-  8 Eylül 1999 tarihinden itibaren emekli olduğu halde çalışmaya devam eden Bağ-kurluların emekli aylıklarından yapılan  kesintileri 10 Şubat 2016 tarihinden itibaren kaldırılması sağlanmıştır.

4- basit usul mükellefinin 8.000 TL ye kadar olan kazançları vergi dışı bırakılması sağlanmıştır.

5- Genç girişimci ve sanatkara ilk defa iş açacak olup 29 yaşın altında olanlara 3 yıl süre ile 75.000 TL ye kadar olan kazançların vergi dışı bırakması sağlanmıştır.

Değerli esnaf ve sanatkarlarımızın son zamanlarda ülkemizde ve komşularımızda yaşanan bazı sıkıntılardan dolayı esnafımız çok zor günler geçirmektedir. Bunun için Esnafın ödediği Bağ-kur ve SSK primlerinin biraz daha düşürülmesine ve teşviklerin bir süre daha uzatılmasına;

Esnaflarımıza yeniden faizsiz veya az faizli uzun vadeli bir CANSUYU  kredisi verilmesine;

Bazı ürünlerdeki KDV – ÖTV’nin halen yüksek oluşundan dolayı düşürülmesi ve

Bağ-kurlu esnaflarımızın yasa takılmalarıyla ilgili yeni düzenlemelerle emekli edilmesinin sağlanmasına

Halen çalışmakta olan  ve vergi kaydı, sicil kaydı, oda kaydı olan sanatkarlarımızın bir defaya mahsus  ustalık belgesi affının sağlanarak usta öğretici belgesine kavuşturulmasının sağlanmasına ;

Yeni baştan faizsiz  veya çok az faizli uzun vadeli bir yapılandırma yapılarak normal cari primlerle veya vergilerle ödemelerinin kolaylaştırılmasının sağlanmasına;

Halen ilçemizde günün koşullarına uygun modern yeni bir sanayi sitesinin eksikliği hepimizi çok üzmektedir. Bu önemli ve büyük sorunu yetkililerle ortaklaşa çözebilmek için çalışmaların hızlandırılmasının sağlanmasına;

Sıraladığımız konularla ilgili her zaman ve her ortamda ilgililerin dikkatlerini çekmeye çalıştık.

Çalışmalarımızda bizi yalnız bırakmayan yönetim kurulu üyelerine, bizleri denetleyen denetim kurulu üyelerine esnaf ve sanatkarlarımıza içtenlikle sevgi ve saygılarımızı sunarız.

Bu süre içinde olumlu ve olumsuz eleştirileri ile çalışmalarımıza katkı sağlayanlara da teşekkür ediyoruz.

Dönem çalışmalarımızı takdirlerinize arz ederken yönetim ve denetim kurulu üyelerine ,esnaf ve sanatkarlarımıza  hayırlı ve uğurlu olmasını temenni eder, yeni seçilecek yönetim kurulu üyelerine şimdiden başarılar dileriz”dedi..

Haber-Foto: Ümit Sağaltıcı

Share
428 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?