ÜST REKLAM

logo

reklam
04 Şubat 2017

GÜLER: PROMOSYON DEĞİL, BANKAYA REHİN OLMAK!

DİSK-Tüm Emekliler Sendikası İskenderun Şube Başkanı Hüseyin GÜLER, dün gazetemize açıklamada bulundu. Basın büromuza yaptığı açıklamada sendika olarak, önümüzdeki günlerde, emeklilere hak ettikleri rakamlarla promosyon verilmesi için çalışmalarının devam edeceğini belirtti.

Başkan GÜLER, açıklamasının devamında, “Türkiye’de uzun süredir gündemde olan ve göreve yeni gelen her Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının bugün verilecek, yarın verilecek, yılbaşında verilecek, bayramda verilecek açıklaması yaparak milyonlarca emekliyi umutlandırdığı, banka promosyonlarının emeklilere verilmesine ilişkin yazılı ve görsel basında büyük puntolarla emekliye müjde diye haberler yayınlanıyor.

15726534_1306158636097421_4585522165681491057_n

Protokol elimizde olmadığı için detaylı inceleme şansımız bulunmasa da, Protokolün detaylarına ilişkin basında yer alan haberlerden anladığımız kadarıyla, promosyon almak için bankaya başvuran emekli, imzalayacağı anlaşma ile bankaya adeta rehin olacaktır.

Zira bankayla anlaşma imzalayan emekli, maaşını 3 yıl süreyle ilgili bankadan almayı taahhüt edecek ve 3 yıl dolmadan herhangi bir nedenle, maaşını başka taşımaya kalkarsa SGK emeklinin almış olduğu promosyon miktarını maaşında kesip bankaya aktaracaktır. Daha açık bir ifadeyle emekli, promosyon almanın karşılığında SGK’ya maaşını bloke etme yetkisi verecektir. Yine emekli, elektrik, telefon, su, doğalgaz faturalarından en az ikisi için otomatik ödeme talimatı verecek, maaşının tamamını çekmeyecek, bu faturaların ödenmesi için bankada mutlaka para bulunduracaktır. Buda yetmiyor, emeklinin yanlışlıkla maaşının tümünü çekmesi riskine karşı, banka emekliye ek hesap açacak, maaş hesabında para kalmamış olan emeklinin faturaları bu hesaptan ödenecektir. Böylece faturaları ek hesaptan ödenecek olan emekli fazla faiz ödemek zorunda kalacaktır.

Tam olarak teyit edilmemiş olsa da, bankanın emekliye kredi kartı kullandıracağı ve kredi kartı ödemesi içinde bankada para bırakmak zorunda kalacağı, bırakmadığı takdirde, kredi karı ödemesinin de ek hesaptan yapılacağına ilişkin haberler okumaktayız.

Bütün bu şartları alt alta getirdiğimizde, yapılanın amacının, emekliye promosyon vermekten ziyade, emekliyi bankaya rehin etmek olduğu gayet açık görülmektedir. Daha açık bir ifadeyle, hedef emekliyi değil bankayı korumaktır

Müteaddit defalar açıkladık, emekliye promosyon verilmesi için, pazarlık yöntemine başvurulması, emekliyi bankaların insafına terk eden yanlış bir yöntemdir. Nitekim yapıldığı açıklanan protokolde yer alan yukarıdaki şartlarda bu söylemimizi doğrulamaktadır. Halbuki yapılması gereken 2007/21 sayılı Başbakanlık genelgesine gereğince ihale açmak ve ihalede en yüksek teklifi veren bankanın teklifinin diğer bankalara örnek gösterilerek protokol imzalanmasıdır. Zira ihale yöntemi bankalar arası rekabeti teşvik eden ve bu teşvik sayesinde emeklilere en iyi şartlarda promosyon verilmesini sağlayan bir yöntemdir. Hükümet sözcülerinin, övünerek uyguladıklarını açıkladıkları serbest piyasa kuralları da bunu gerektirir. Emeklilere, 300, 375 ve 450 TL: promosyon verileceğinin protokole bağlanması da pazarlık yöntemine başvurulmasının neticesidir. Biz eminiz ki ihale açılmış olsaydı bankalar arası rekabet yaşanacak ve emeklilere daha yüksek rakamlarla promosyon verilecekti.

İhale açmak yerine kamu bankasıyla protokol imzalanması, promosyon miktarlarının düşük tutulması ve Başkanlık sistemine geçişe ilişkin Anayasa değişiklik paketinin Nisan ayında halk oyuna sunulacağı düşünüldüğünde, promosyon olarak açıklanan bu rakamların aslında referandum rüşveti niteliğinde verileceğini açıkça görülecektir. Promosyonu bir hak olarak değil de hükümet lütfüymüş gibi algılatan ve milyonlarca emeklinin oyunu, iktidarın yapmak istediği rejim değişikliğine destek verme yönünde kullanmasını sağlamayı amaçlayan, bu promosyon oyununu kabul etmiyoruz.

Bu nedenle sendika olarak, önümüzdeki günlerde, emeklilere hak ettikleri rakamlarla promosyon verilmesi için çalışmalarımız ve mücadelemiz devam edecektir. Bunun sağlanması için tüm bankalarla görüşmeyi ve teklif alarak emeklileri rehin edecek şartlardan uzak, en iyi şartlarda promosyon vermeyi kabul eden bankalara geçmeye yönlendireceğiz”dedi.

Foto-Haber: Haber Merkezi

 

 

 

 

 

Share
622 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?